• yol kenarındaki yağmur mazgallarını kumbara sanıp, harçlığını atan ve bu yüzden en çok denizden alacaklı olan şair,
  • okulumuza gelip "sizin kafaniz calismiyor sizin kafanizi testlerle curuttuler bakin benimkine ne kadar guzel zengin..." diyen insan. iyi sair. iyi bir arastirmaci.
  • edebiyatı edebiyattan nefret eden insanlara dahi eylendirerek anlatabilen kişi. klasik anlamda bir şairden çok uzak ama bi çok şairden fazla şiire yakın. iyi bir araştırmacı. bilgiyi bulmayı ve iletmeyi çok iyi kavramış hatta bundan para kazanmanın dahi yollarını bulmuş biri. yanlız bedelini ağır ödüyor, tepki topluyor. kendisi benim hocam olur. herşeyiyle çok güzel ama biraz fazla süslü, fazla abartılı sanki.
  • kız kulesindeki kızılderili adlı kitabıyla amerikan koloniciliğini ve kültürünü çok iyi yansıtan ve aynı zamanda şair olan yazar.
  • platonik takıldıgınız insana açılmak için,

''büyüklerle ben yapamıyorum
    çocuklar da almıyor beni oyunlarına
    devlet dairesinde
    yangından kurtarılmayacak
    sıkışmış bir çekmece gibiyim
    açılamıyorum sana.''

şiirini kullanabilirsiniz. baktınız ki sizi anlayamadı hemen;

''bilerek mi yanına
    almadın giderken
    başının yastıkta
    bıraktığı
    çukuru

güveniyordum
    oysa ben sevgimize
    vapur iskelesi
    ya da tren istasyonundaki
    saatin doğruluğu kadar

beni senin gibi
    bir de annem terketmişti
    ki göbeğimde durur
    onun yokluğundan
    bana kalan
    çukur.''

bu şiiri kullanın; belki işinize yarar. şayet işinize yararsa o hatun/erkekten hayır gelmeyecektir muhtemelen... çünkü normal bir insan, siz ikinci şiiri söyledikten sonra '' ne yastıgı, ne sevgisi, ne tren istasyonu; iyi misin sen?'' gibi birşey söyler... neyse; 4 şiir kitabı vardır şairimizin ve bu aralar istanbulun çeşitli yerlerinde gösteri yapar... normal söyleşilerinden farklı; zira anlattığı şeylerin resimlerini sahneye yansıtıp kafanıza kazınmasını saglıyor bu sefer... tek çıkmazı; herzaman aynı şeylerden bahsetmesidir. (bir yerden sonra kabak tadı verir)
  • ayrıca; ''emegin partisi''nin kurucularındandır...
    kız kulesi ile ilgili bir derlemesi için:
    (bkz: şiir cumhuriyeti)
  • beyaz adam ozgurluk adina
    dev bir kadin heykeli dikti
    dogu denizinin kiyisina
    ve her gece altinda dans ettigimiz yildizlari
    bayrak diye tutsak etti bir bez parcasina
    ...
    beyaz adam ozgurluk gibi adaleti de
    bir kadin heykeliyle simgeledi
    ama elinde terazi tutan zavalli kadin
    gozleri bagli oldugu icin
    kendisine tecavuz edenin kim oldugunu goremedi
    sunay akin
  • "iki rayı gibiyiz
    aynı tren yolunun
    yakın olması
    neyi degistirir
    son istasyonun"
    okudugumda vuruldugum dizelerin yazari.
    sair.
  • super akici konu$an, hikaye olay vs. anlatan adam. dinlerken agzimiz acik kaldi bakakaldik. her arastirmaci gazeteci adama nasib olmaz boyle cene. sevdiriyor hem kendisini hem siirlerini.
  • doğduğu yılı en çok seven şairdir. 1962 yılında, trabzon'da doğar sunay akın.
    yalnızca 62'den tavşan yapılması bir ayrıcalıktır onun için!
    kağıt gemilerden emekli bir kaptan olarak yazmaya başladığı şiirlerini 1989'da 'makiler' adıyla yayınladı. bu ilk eserinin arkasına da birer martı gibi 'antik acılar', 'kaza süsü' ve '62 tavşanı' adlı şiir kitaplarını sıraladı.
    düzyazıda da , 'ancak bir şairin yazabileceği' konulara el attı. 'istanbul'un nazım planı', 'ayçöreği ve denizyıldızı', 'kız kulesi'ndeki kızılderili', 'önce çocuklar ve kadınlar' şairin deneme kitaplarından bazılarıdır.
    pek çok gazete ve dergide köşe yazarlığı yaptı, şiirler, yazılar yayınladı. orhan veli'nin 'yaprak' adlı gazetesini yeniden çıkardı.
    trt 2 ve cnn türk'de 'stüdyo istanbul', 'izler', 'akşama doğru', '5n 1k' gibi kültür sanat programları ve belgeseller hazırlayan, katkıda bulunan sunay akın, tv 8'de de 'gezgin korkuluk' adlı programı hazırlayıp sundu.
    yaşam radyo ve radyo kent'de dinleyiciyle buluşan 'veşaire... veşaire...' adlı programı ise best fm'de yayınlanmaya devam ediyor.
    sunay akın, marmara üniversitesi güzel sanatlar fakültesi ve müjdat gezen sanat merkezi'nde öğretim görevlisi olarak da ders veriyor.
    şiirlerinde ve düzyazılarında önemli bir yeri vardır istanbul'un. kız kulesi'ni 'şiir cumhuriyeti' ilan edecek kadar tutkundur istanbul'a. kız kulesi'nin insanla buluşmasının sanat etkinlikleri çerçevesinde olmasını isteyen ve bunu için kulenin şövalyeliğini üstlenen sunay akın, vapurlara da şair adlarının verilmesini istemektedir.
    o, istanbul'da yaşayan 'devrik' bir cumhurbaşkanıdır!...

kaynak: biletix
hesabın var mı? giriş yap