• türkiye saati ile bu gece 02.30 sularında başlayacak, new england patriots ve los angeles rams arasında oynanacak olan nfl şampiyonluk maçı. maçın türkiye yayıncısı fox sports. d-smart 79. kanaldan ve kablo tv 227. kanaldan mücadeleyi izlemek mümkün. d-smart'ta türkçe anlatım seçeneği de mevcut olacak. digitürk ve türkcell tv ne yazık ki fox'u kanal listesinden çıkardı. tivibu hakkında bilgim yok ancak sanırım onlar da çıkardı. tv platformlarından izleme imkanınız yok ise de bu maçı izlemek için pek "ülker link pls.." diye dolanmanıza gerek yok. google'a fısıldasanız önünüze bir yayın çıkar. size tavsiyem reddit stream'lerini gezmeniz yeterli olacaktır.

gerekli bilgilendirmelerin ardından, adettendir maç hakkında da birkaç not ekleyeceğim;

33 yaşındaki rams koçu sean mcvay, haliyle tarihin en genç super bowl'a çıkan koçu unvanına mike tomlin*'i geride bırakarak sahip oldu. tom brady muhtemelen futbol maçlarına çıkmaya başladığında mcvay henüz portakaldaki vitamindi. aralarında neredeyse 9 yaş var. aynı şekilde patriots wide receiver'ı julian edelman ile aynı yaşta olan mcvay, kolejdeyken edelman ile karşı karşıya gelmişti. edelman o zamanlar quarterback oynuyordu ..

goat tartışmalarının göbeğinde, kumsala uzanmış vaziyette olan tom brady ise 9. kez super bowl'da oynayacak. ligdeki diğer tüm takımlar ise tarihlerinde 9 kez bu başarıyı gösterebilmiş değil. kulağa o kadar saçma geliyor ki.. onun sahada yaratabildiği etkiyi anlatabilmek için daha önce bir şeyler karalamıştım. fazla uzatmadan maçta dananın kuyruğu nerede, kimin elinde kalır bir bakalım.

maç özelinde tecrübe farkı aşikar. rams'in genç kadrosunun çoğu ilk kez er meydanına çıkıyor. lakin kadro kalitesi olarak patriots'ın üzerine yazılmaları sürpriz olmaz. aaron donald ve ndomukong suh ikilisinin tom brady'e zor anlar yaşatması muhtemel. patriots offensive line'ı bu sezon harika ötesi bir iş çıkardı. ancak sezonun hakkını vermeleri için bu geceyi atlatmaları gerekiyor. zira son iki yılın en iyi savunma oyuncusu ödülünü açık ara kazanan donald'ın sack süresi 3.6 saniye ile lig zirvesinde. 3.6 saniye gibi kısa bir sürede üzerinize freni patlamış bir kamyonun geldiğini hayal ederek canlandırma yapabilirsiniz. brady gibi topu elinden hızlı çıkarmayı seven bir qb için dahi zor bir durum. rams defensive line'ının performansı maçın anahtarlarından birisi.

patriots hücumu ise saçma derecede çok fazla alternatif oyun barındırıyor. isim olarak todd gurley gibi bir koşucuları ya da brandin cooks-robert woods ikilisi gibi bir wr hatları yok. ancak yeri geldiğinde emekliliğe merdiven dayamış olan rob gronkowski'yi 6. line oyuncusu gibi kullanarak tüm koşucularını -michel-white-burkhead-develin- devreye sokabiliyorlar. 51. super bowl'da falcons'a karşı kazandıkları maçta joker görevi gören james white* da kariyerinin en iyi sezonunu çıkarmış durumda. running back görünümlü bu speedy gonzales vatandaş yaptığı yan koşularda ligin zirvesinde. topu yakaladıktan sonra kazandırdığı yard sıralamasında da lig 4.sü durumunda. brady ve patriots, rams'in ön alanda yapacağı baskıyı "at fink'e .." taktiği ile white'ı devreye sokarak aşmaya çalışacak hiç şüphesiz. ki bu blitz savunmaları da rahatlıkla bertaraf edebilen bir plan. edelman-hogan-dorsett ve her yola gelen cordarelle patterson ise brady'nin diğer silahları olacak.

rams hücumu ise tüm sezonu gurley ile sürklase etmesine rağmen playoff'larda farklı bir yöne sapmış durumda. öyle ki saints'i mağlup ettikleri nfc finalinde mvp tartışmalarında başa güreşen gurley sadece 4 kez top taşıyarak 10 yard alabildi. sezon sonuna doğru kadroya "bir sen eksiktin amk.." nidaları eşliğinde katılan tosun paşa cj anderson 4 maçlık rams kariyerinde koşu yükünü üstlenmiş durumda. anderson'ın performansının ardından az buçuk da sakatlığı bulunan gurley'nin form durumunun iyi olduğu söylenemez. fakat şampiyonluk için ortalama bir oyun oynaması katiyen yeterli olmayacaktır. gurley'nin rush ve receive toplamında 100 yard'ın altında kalacağı bir maçı rams'in kazanabileceğini sanmam.

rams quarterback'i sari pipi jared goff da geçirdiği harika sezonun ardından genç yaşında super bowl oynayacak. bu playoff'larda son derece olgun bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz. şayet patriots yumruğu erken vurmaz ise onunda maç içinde kalacağını düşünüyorum. iki takım adına da temkinli geçmesini öngördüğüm bir başlangıç olabilir. lakin patriots ipleri erken eline alırsa goff'un ateşten gömleği ne kadar taşıyabileceği soru işareti. bir önceki maçta chiefs'in en önemli hücum silahlarından birisi olan tyreek hill'e sadece bir kez top gösteren bir patriots arka alan savunmasına karşı mücadele edecek.

tüm bu yazıp çizilenlerin ötesinde ise bir spor müsabakasında öngörülerin en rahat taca çıkabildiği maç olarak da adlandırmamız gerekebilir super bowl'u. "ulan iki saattir ne anlatıyorsun o zaman .." dediğinizi duyar gibiyim. haklısınız, lakin dediğim gibi olmasaydı yine tom brady'nin maç dahi kaybetmeden geldiği finali eli manning'in giants'ına karşı kaybetmesini, normal sezonda taş üstünde taş bırakmayan peyton manning* ve broncos'un genç seattle seahawks karşısında tarumar oluşunu, atlanta falcons'un 28-3 önde götürdüğü super bowl'u kazanamamış olmasının da mantıklı bir açıklaması olması gerekirdi ..

her sonuca gebe olması işi daha da heyecanlı kılıyor. yakın geçmesini beklediğim maçta şampiyonluğu burun farkıyla patriots'a veriyorum. 28-24 ya da 24-21 gibi bir skor tahmini de üfüreyim son olarak. keyifli seyirler ..
  • özenilmesi ve izlenmesi gereken çok önemli bir spor müsabakasıdır. spora ya da sporculara özenmekten çekinmeyin sevgili dostlar. ingiltere premiere ligi izleyin, nba izleyin, nhl izleyin, atletizm şampiyonalarını izleyin... sporun ırkı olmaz. izleyin ki bu sporları yapmaya özenin, bunda bir sıkıntı yok. evet, yıllarca lisanslı basketbol oynamış birisi olarak efsane nba oyuncularına özenerek spor yapmaya başladım. sonra futbol hakemliği yaptım, ona da özenerek başlamıştım. ne yapaydım çukur izleyip mafyaya mı özeneydim.
  • brady’nin 6. yüzüğünü kazandığı kaçtır. tanımı verdikten sonra bu maç başlığını meşgul ettiğim için özür dilerim. maç haricinde bir şey okumak istemeyenler bu noktada durup bir sonraki entriye atlayabilirler.

maçı izlemedim. skoru duyunca ne yazılmış diye bakmaya sözlüğe girdim. washington post’a laf edildiğini görünce dayanamadım.

sayın yazar, insan bir kuruma eleştiri getirecekse en azından o kurumun duruşu hakkında bilgi sahibi olmalı. şimdi sen washington post’a saldırırken “iran'ı yalnızlaştırmaya çalışıp türlü türlü çabalarla kötü gösterirken suudi arabistan'a tek kelime etmezler mesela” gibi bir cümle kurarsan en başta kendi objektifliğini sorgulatır, cehaletini ortaya çıkarırsın.

iran’a obama’nın kaldırdığı ambargoyu geri getiren kim? donald trump. peki trump’ı ana akım amerikan medyası içinde iran anlaşmasını rafa kaldırdığı için en çok eleştirmiş olan kurum hangisi? tabi ki washington post. peki kaşıkçı cinayetini sürekli gündemde tutup, trump’ın tüm karşı çıkmasına rağmen senatodaki cumhuriyetçilerin bile suudi yönetimine yaptırım istemelerine önayak olmuş olan medya kuruluşu hangisi? tabi ki washington post. peki trump’ı ana akım medya içerisinde en somut ve doğru kanıtlarla zorlayan kurum hangisi? tabi ki o da washington post.

zamanında watergate skandalını ortaya çıkartarak nixon hükümetini devirmiş, ciddiyet ve doğruluk timsali bir basın kuruluşunu bizim havuz medyasıyla bir tutarsan bana bu süper bowl başlığında paragraflarca yazı yazdırırsın.

böyleleri için zaman harcamaya değmez ama cehalet ve özgüvenin bir arada bulunmasına dayanamıyorum.
  • tsi* 02.30'da maç başlıyor.

maçın yayıncısı cbs'ten izlemek için (ingilizce): link

türkçe olarak d-smart 79. kanal (fox sports)’da da yayın var. onun linki yok maalesef.

tivibu go'da fox kanallarında da yayın mevcutmuş.*
  • 22 tane kasklı slimani’nin oynadığı maç an itibariyle.
  • 100.7 milyon izlenme oranıyla son on yılın en düşük reytingini almış organizasyon. devre arası şovunda ise toplamda 98. 2 milyon ile son on bir yılın en düşük reytingini almış. son yıllarda 100 milyona ulaşamayan ilk şov oldu.

son zamanların en keyifsiz maçını ve en sıkıcı devre arası şovunu ortaya koydukları düşünülürse bu reytinglerin olması gerektiğinden yüksek geldiği bile söylenebilir. sanıyorum ki kimse maroon 5'tan büyük bir şov beklemiyordu ama bu kadar da sıkıcı, donuk ve sönük olmaları gerekmezdi. adam levine gerçekten de grubun simgesi şeklinde bir sahne ve üstsüz bir şovla super bowl'un altından kalkabileceğini düşündü.

aslında nfl kadın şarkıcıları getirmesi gerektiğini biliyor da kabul ettiremiyor. şu an forumlarda 2020 için bahsi geçen isimler reddetmesine rağmen rihanna, taylor swift, jennifer lopez ve pink.
  • defensive line'ların damga vurduğu superbowl tarihinin en sıkıcı maçlarından birisi.

bu işin artık reklam arası maç olduğunu kabul ettiğimden beri superbowl'lardan daha fazla zevk alıyorum kaldı ki adamların reklamları gayet emek sarfedilmiş ve kaliteli işler.

valla bolca td beklerken ilk yarı 3-0 bittiğinde bayılacaktım. bu maç için oklahoma boston maçının 2. yarısını yaktım. (kaydedip bu maçtan sonra sabah izledim) "bu maçta hiç td olmayacak herhalde" derken ekrana giselle bündchen geldi, "abaaav yenge de gelmiş" derken kadın ilahi bir lütuf olarak ekrana geldiği gibi touchdown yaşandı aislşdkailşsfiasdiaklsiş

amerikan futbolu benim mega takip edip kendimi adadığım bir mevzu değil ancak gören gözlere açıkça belirecek gerçek varsa rams qb'i goff'un devasa sıçtığıdır. brady'i de bir defa yere çaldılar hunharca (hulk'in loki'yi yere çakmasını düşünün) ama goff hücumda takımı taşımaktan, maçı kazanmaktan çok uzaktı. tom brady çok daha basit ama etkili oynadı. zaten td'da oyunu 2-3 dk. forse etti o da yetti.

bir superbowl asla sadece futbol değildir, aynı zamanda devre arası şovudur; maroon five aslında kısıtlı zaman için fena şarkılar seçmedi ancak feat.ler müziğin ritmini bence çok bozdu. daha tempolu olmalıydılar. vokalistleri zaten kıyassız denyo, 3 tokat atıp tek saymalık adamdır ama vokalist olarak cidden beklediğimden iyiydi. muazzam değildi ama bence yerlerde sürünmedi.

bir superbowl asla sadece futbol ve devre arası şovu değildir, aynı zamanda reklamdır; reklamlar sb için özel çekildiği için genel olarak top notch işlerdi. ben her sene zevk alıyorum izlemekten. mesela sabaha karşı alicia keys görmek de harika oldu, lebowski hayallerimiz sex and the city sevenlerle el ele gömüldü :) herhalde 110 120 tane reklam döndü. tanesi 5 milyon dolardan [caps açık] "aaaabiii paraya baaaaağğğk"

bir superbowl asla sadece futbol, devre arası şovu ve reklam değildir, aynı zamanda yemektir, içmektir; gecenin 3'ünde efendi gibi oturduk, özentilik edip tavuk kanadı yiyecek değildik o saatte. kentaki arasak küfür ederlerdi. işte bunun için önceden öğlen poğaça yapıyorum hahahaha gelin görün ki hemen bitiyor çünkü ayılık...
  • bayer leverkusen'den gelsin :)
  • washington post' un trump' a karşı yaptığı reklam bizi neden bu kadar geriyor anlamıyorum. biri demiş kaşıkçıyï devrim şehidi yaptılar. adam wp nin muhabiri yapacak tabii ki. trump da hiç bir yaptırım uygulamadı suudilere bunu milletin gözüne sokacak tabii ki. diğeri gelmiş abd topyekün hareket eden bir vücut gibi anlatıyor. neyse ona hiç girmeyeceğim ama konu dünya değil abdnin günlük politik kavgaları. alınmayın gücenmeyin.
  • reddit camiasindan bikinibottomtwitter subreddittinin evine atesler salan bir devre arasi konserine ev sahipligi yapan mac. maroon 5, spongebob hayranlarinin da cok iyi bildigi sweet victory sarkisini soyleyecegini soyleyip, sonra uyduruktan bir klip sonrasi sicko mode denen bir sarkiya baslamasi reddit kullanicilarini adeta delirtti, heriflerin youtube videosunu seri eksiliyorlar su anda durduramiyoruz.

bilmeyenler icin ozet: squidward superbowl'da sahne alacaktir ama orkestrasina (spongebob ve patrick de var icinde tabii) hic guvenmemektedir ama bilmedigi aslinda orkestrasinin gizliden deli gibi prova yaptigidir. sahne gunu gelir ve squidward kendini en kotusune hazirlamisken orkestra harikalar yaratir ve ortaya soyle bir saheser cikar. maroon 5 da bunun sozunu verip butun spongebob hayranlarini yukselttikten sonra arkasindan boyle sikko bisiy yapinca haliyle reddit camiasi da elele verip adamlari itin gotune koydular. sonuna kadar da haklilar, bu ne sicko bi sarkidir ya*.olay bundan ibaret.
hesabın var mı? giriş yap