• az once 24bit vinyl halini dinleme fırsatı buldugum albumdur.

eski bi dostla yeniden karşılaşmış oldum.

album tam 1.5 gb

soundgarden a feda olsun butun kotalar

ayrıca
    (bkz: feel on black days)
    kapşonlu mont la kafam onde walkmanimde eski sony mdr300 kulaklıgımla seni az dinlememiştim.
  • 20. yıl versiyonu yolda!
    http://soundgardenworld.com/superunknown20/

o korkunç kitapçığı da düzeltmişler gibi duruyor, çok şükür.
  • eğer gördüğün şey bu değilse
    bu seni kör yapmaz
    eğer bu sana hissettirmiyorsa
    bu öldüğün anlamına gelmez
    nehirlerin yükseldiği yerde
    nehirlerin yükseldiği yerde

eğer görülmek istemiyorsan
    saklanman şart değil
    eğer inanmak istemiyorsan
    denemen şart değil
    sağ hissetmeyi

bilinmezötesinde sağ kalmak
    önce aklını çalar
    ardından da ruhunu

eğer bu seni özgür kılmıyorsa
    bağlandığın anlamına gelmez
    eğer bu seni devirmiyorsa
    yükseldiğin anlamına gelmez
    eğer bu seni gülümsetmiyorsa
    ağlaman şart değil
    eğer bu mantıklı gelmiyorsa
    bu, bunu yalan yapmaz

önce aklını çalar
    ardından da ruhunu

kendini korkut
    kendini soyutla
    kendini sınırla
    kendine kontrol bul

önce aklını çalar
    ardından da ruhunu
  • bu hafta 22. yaşına giren, 90'lı yılların en ikonik ve süper albümlerinden biri. içerisinden dönemin onlarca hit parçasını çıkarmıştır.

badmotorfinger sonrası oldukça sert ama olgun bir geçiş olmuştur grup için ayrıca.

neyse ne, soundgarden'ın pearl jam ile birlikte seattle'dan çıkan en güzel şey olduğunun bir başka kanıtıdır bu albüm kısaca.
  • avrupa'nın şu mevsimde bile buz gibi olan uzak mı uzak bir ülkesinin, yine uzak mı uzak bir köşesinde, kulağımda kulaklıklar, elimde fener, ıssız bir orman patikasında kıyak bir kafayla yürürken dinlediğim efsane albümdür. şu satırları yazmak için biraz durdum, bu sırada superunknown bitti ve head down başladı, birazdan black hole sun başlayacak. huzur içinde yat chris cornell, bir yudum da senin şerefine !!
  • tüm zamanların en değerli albümlerinden birinin merkezi

chris ışıklar içinde yat
  • bugün yayınlanalı 26 yıl olmuş olan başyapıt.

26 yıl...
  • maalesef çok geç piyasaya sürülmüş grunge'ın en kalın albümlerinden biri. bu albüm 1994 yerine 1991'de badmotorfinger yerine çıksaydı zirvede nirvana'yı da zorlardı, michael jackson'ı da zorlardı.

badmotorfinger da fena bir albüm değildi ama rusty cage ve outshined diğer 3'lü grunge gruplarının yanında hafif kaldı. ek bir şansızlıkları da oldu; outshined'ın klip yönetmeni matt mahurin o esnada metallica'nın unforgiven'ı ile de ilgileniyordu. o klibin orjinali 11.30 dk olduğu için pek outshined'a konsantre olamadı.

sanki pek rağbet görmemiş bir albümmüş gibi yazdım ama badmotorfinger 2 milyon satarken bu albüm 5 milyondan fazla satmıştır.
    https://www.riaa.com/…r=soundgarden&ti=superunknown

belki bu kadar çok satışta kurt'ün kafasına sıkmasının tesiri de vardır. bu albüm çıktıktan 17 gün sonra kurt intihar etmiştir. çok merak ediyorum, acaba kurt bu muazzam albümü dinledi mi? zira kurt intiharından 1 ay önce herkesle iletişimini kesmişti, sadece torbacısıyla görüşüyordu. torbacısının da "al abi soundgarden'ın son albümü. malı kullanırken dinlersin" dediğini pek sanmıyorum.
  • albümün genel kalitesi olarak bakıldığında her ne kadar badmotorfinger daha istikrarlı olsa da bu albümdeki bazı şarkıları teker teker ele alındığında karşılaştıralacak gibi değil fazla yüzeysel kalıyor.
hesabın var mı? giriş yap