şükela:  tümü | bugün
  • faşo nedir ula.
  • şu başlığın çektiği ilgiye bak! arkadaş sadece söyleniyoruz. bir şeyler yapılmalı. şu konu gündeme getirilmeli. unutturuluyor. bu suriyeliler git-me-li!
  • 80 yıl sonra da bugün ermenilerle yaşadığımız diplomatik sorunu suriyelilerle tekrar yaşayalım. şahane fikir!
  • referandum isteyen silme salaktır bu konuda diyerek arttırıyorum.

klasik akp taktiği olarak o referandum paket olarak yapılır ve içine de çoğunluğun hoşuna gidecek 2 madde parmak bal konulur. tuzağa düşmeyelim.

suriyeliler konusunda istenilmesi gereken mevcut yasaların uygulanmasıdır. bunlar geçici sığınmacı statüsündedir ve geldikleri bölge huzura kavuşunca dönmeleri gerekir. yani hayati tehlike olmayan bölgelere deport etmemiz gerekiyor suriyeli misafirleri. misafirliğin kısalığı makbuldür malum. sürilere muhacir kendilerine ensar diyen arap sevdalısı kitle de bu göçe katılabilir... (bkz: yallah suriye'ye)
  • desteklemediğim referandum, çünkü türkiye'de kalmaları diye bir seçenek olmamalıdır.
  • saçmalığın da saçmalığı bir istektir.

evine misafirliğe gelip, gitmek bilmeyen misafiri polis çağırarak mı evden uzaklaştırıyorsun? burası benim vatanım, benim evim. tapusu da 1928'den beri atalarım ve sonrasında benim taşıdığım nüfus kağıdıdır. misafirlik 3 gündür, hepsi de arkalarına bakmadan, savunmadan kaçtıkları yere dönmelidirler.

bir de referandum yapacakmışız. babasının malını bölüyor sanki hasba.
  • kesinlikle destekliyorum. defolup çıktıkları deliklere geri gitsinler çomarlar.
  • iktidar referandumları kendi çıkarına uygun bir formatta yapıyor.

normalde referandumda tek soru olur, ya evet ya hayır dersin. mesela ingiltere tek soru sordu: ab'den çıkalım mı? bizde iktidar referandumları torba yasa çıkarır gibi yapıyor. içine 50 tane uzun uzun yasa değişikliği koyuyor. halkın ciddi bir kısmı zaten cahil, okusa bile anlamaz, evet deyip geçiyor.

misal 2010 referandumu fetö'nün yargıyı ele geçirmesinin önündeki son engelleri kaldıran referandumdu. o dönem akp ile fetö dosttu. akp referandumun içine sanki bir şey yapacak gibi 12 eylül darbecilerin hesap soracak bir yasa değişikliği de ilave etti. propogandayı darbecilerle hesaplaşmak üstünden yaptı. adalet sisteminde fetö'nün istediği değişiklikten bahsetmedi. sonra referandumdan evet çıktı, darbecilere bir şey yapıldı mı? sözde yargılanmaya başladı kenan evren, 2015'te ölene kadar hiçbir şey olmadı kendisine. neden olsun zaten? iktidardaki siyasal islam'ın önünü açan 12 eylül darbesiydi. olan fetö'nün ele geçirdiği yargıya oldu.

neyse, sözün özü, "suriyeliler gitsin mi?" diye tek soruluk referandum yapılsa bence yüzde 90 evet çıkar ama akp bunun yanına bir şeyler serpiştirip kesin saptırır bu referandumu. o nedenle kimse referandumdan medet ummasın.
  • yapılmasını zaruri bulduğum referandumdur.