• kaç kuruşu benim hakkımsa , hakkımı çalana da , hakkımı hak etmeden yiyene de haram zıkkım olsun diye karşılık vereceğim söylem.
  • bir başarı gibi anlatılan olay. suriyeliler yüzünden 30 milyar dolar kaybettik demektir bu.
  • 30 milyar dolara yapılabilecek reform niteliğindeki yatırımlar:

* türkiye'nin hastane yatak kapasitesi 3 katına çıkartılabilir, ki buna özel hastaneler de dahil. hadi 3 katına değil de 2 katına çıkartalım ve kalan paramızı 10 yıl boyunca bu artan hastanelerin personel ve sarf malzemelerinin finansmanına harcayalım. sağlık reformu

* türkiye'de 25 öğrenciye bir derslik düşüyor. devlet okullarında 50 kişilik sınıfta okuyanlar da var, özel okullarda 10 kişilik sınıflarda eğitim görenlerde. ortalama 25 öğrenciye 1 sınıf. 30 milyar dolarımıza derslik/sınıf sayımızı 2 katına çıkartabiliriz. 12-13 öğrenciye 1 sınıf. eğitim reformu

hadi diyelim bunlar güç işler, plan-program gerektiriyor. bu 30 milyarı vatandaşa iade etsen kişi başı 1.300 lira yapıyor mk. 5 kişilik bir aileye 6.500 lira demek bu.
  • (bkz: kime sordunuz)
  • harcadıklarımızın bir kısmını da sizlerden vergi olarak tahsil edeceğiz, şeklinde devam etmesi muhtemel beyan.
  • bunun yerine suriye'de ilk çatışmalar başladığında esad'a sadece 1 milyar dolarlık silah ısmarlasa + yanında bayrak açsa şimdiye kadar ne bu paralar harcanırdı ne bu kadar insan ölürdü ve milyonlarcası da buraya gelirdi. bu öngörüsüzlüğe sahip olmanın altında başka şeyler yatıyor da işte buraya yazarsam gg olur.

hiç boşuna esad şöyle böyle demesin kimse. ışid'i dar zamanda bu kadar palazlandıran, pek çok afrika ülkesinden daha fazla silaha sahip olmalarını sağlayan kimler belli. suriye'deki ölümlerin ve zulümlerin aktörleri amerika, müttefikleri ve bizim gibi yardakçıları. bu kadar net.
  • (30 x 10^9) / (5 x 10^6) = 6000 dolar harcanmış kişi başına bu süre zarfında. 5 milyon suriyeli olduğunu varsaydım. bu süre zarfında bu devlet bana bu miktarın yarısını harcadıysa helal olsun bu devlete. ama biliyorsunuz ki 10'da birini falan harcadı, o zaman da yazıklar olsun diyorum.
  • türkiye'nin en eğitimli kesiminin takıldığı ekşi sözlük'te bu söz için verilen tepki şu; haram olsun.

adam bilmem ne mühendisi, doktor, örtmen..

götünden ter akıtarak, günde 12 saat çalışarak kazandığı paradan haraç gibi alınan vergilerin, bombalar altında 5 çocuk yapmış suriyeliye peşkeş çekilmesine haram olsun diye tepki veriyor iyi mi.

ne haramı lan.

yok öyle hesabı öbür tarafa bırakmak.

hesap bu tarafta, bağımsız türk mahkemelerinde sorulacak.

mecbur muyum lan ben benzini 5 liradan, eti 50 liradan almaya..

el sikiyle gerdeğe girmenin bi hesabı olur.
  • hakkım varsa haram olsun.
hesabın var mı? giriş yap