schwadorf

  • azimli
  • kofti anarşist (192)
  • 1161
  • 5
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

itü'nün tesla elektrikli aracı çürütmesi

şaşırmadığım ve yüz yıldır ülkemde bir şeylerin değişmediğini gösteren hadise. (bu olayın gerçek olduğunu da kabul edersek, olmayabilir, ayrı konu)
1914'de almanlar, müttefikleri türklerin tek tıp fakültesi olan istanbul tıp fakültesine, bir koli kitap gönderir. koliyi açmak ise, hitlerin önünden kaçan yahudi profesörlere nasip olur. olayın hikayesini buradan`:http://www.kitapyurdu.com/…itap/anilarim/13735.html` okumuştum.
sonrasında da pek bir şey değişmemiştir. 12 eylül rejimi, okulları donatmaya karar verir. bir sürü vhs video makinesi, fizik ve kimya deney setleri ve o zamanın ilkel bilgisayarlarından gönderir. okullarımızdaki değerli öğretmenlerimiz ise, aman çocuklar bozar, aman kimya setinden zehirlenir, demirbaş sayımı sırasında eksik çıkar diye kutularını bile açmaz. hatta bir keresinde milli eğitim, öğretmenlere izleyin diye bir kaset gönderir. hiç bir öğretmenin evinde video player olmadığı için, hiç biri kullanmayı bilmiyordur ve videoyu kurması için ilçenin televizyon tamircisi çağırılır. o yıllarda bilgisayar kullanan hintliler yazılım devi olurken, bilgisayarlara kıyamayan türkler, iki binli yıllarda bilgisayarı kullanıp ekşisözlük ve bilumum ortamlarda ukalalığa devam etti. şimdi eğer mazisi 1980 öncesine dayanıyorsa, herhangi bir okula gidin, hurda olarak milli emlak'a devredilmemişse, o aletlerden ve setlerden az da olsa kalmıştır.
gene o zamanların bazı eğitim film ve videoları, okullara hiç gösterilmeden çürümüz, bazıları sağ kalmıştır. mesela https://www.youtube.com/watch?v=lrplfb7zswa
sayfa olarak https://www.youtube.com/…jca2zbrc8n03ql1z89q/videos
olay sadece üniversitelerle sınırllı değildir. erlere verilmeye kıyılmayıp, depoda çürüyen, zamanı gelince de kullanılmak isterken elde kalan pek çok silah vardır. (özellikle kıbrıs savaşında)

devamını okuyayım »
27.12.2017 11:51