şükela:  tümü | bugün
 • daha önce bir kaç defa yazmıştım istanbul'un varoş semtlerinden biri olan kartal'da restoran&bar işi yapıyorum. sokaktan biri, atarlı esnaf sayılırım yani. elime pala alıp gezmek yerine, dükkanı kapatıp ya da aile fertlerinden birine bırakıp meydanlara giderim. şakirt değilim, bana göre esnaf da değilim de devlet tarafından verilmiş bir sıfat işte vergi mükellefiyiz diye.

  bu bizim mekana alkollü olmasına rağmen her milletten, her çeşitten insan gelir. ramazanda çarşaflı kadınlar hacılar iftar yaparken iki masa yanında rakı masası kurup memleket kurtaran amcalar mı dersin, yakınlarda ucuz otel bulup gelen yabancılar mı, pezevenkler mi, hacılar mı, şeyhler mi. hepsi geliyor ilginç bir şekilde. aç olduğunu söyleyen, parası olmayan tinerci-alkolik dahil herkese de yemek verilir burada. babamdan değil dedemden gelen bir gelenektir burada. bazısı yüzsüzdür her gün gelir ama bir gün de boş çıkmamıştır mekandan.

  aylardır da lüks araçları ile suriyeliler geliyor yemek yemeye. yarım yamalak anlaştığımız şekilde siparişlerini verir yemeklerini yer hesaplarını öder giderler. bir değil iki değil çok bunlar. mekan da ben de yabancı müşterilere aşinayız ama bunların tavırları, oturmaları, kalkmaları bir acayip. biraz fazla türkçe bilen gençlerinden biriyle konuşma fırsatı bulduğumda; erdoğan bizi buraya getirdi, kalacak ev verdi, iş de verecek dedi. para dedim. paramızı malımızı aldık geldik dedi. yani cepten yiyorlardı.

  bugün ise çok farklı iki tanesi geldi. karı koca, biz suriyeli aç yemek ver, dediler. kim getirdi buraya sizi kaçtınız mı, dedim. kaçmadık erdovan getirdi, dedi adam sırıtarak.
  türk olcaz, diye ekledi. git dedim erdovan yemek versin. evet ilk defa aç olan birine olumsuz cevap vererek çıkardım buradan.

  yakın zamanda bunların sayısı da artacak, yine akp iktidara gelecek sokaktaki insanının kalitesi gün geçtikçe düşen memleketin insan kalitesi daha da yerlere inecek. o günleri görmemek dileği ile..
 • istanbul'un bir semtine aile hekimi olarak atandım.küçük bir kasaba.yeni atanmış doktor hevesi var tabiki.ne kadar zor olabilirki sağlık ocağında hekimim diyorum.kendi aile hekimim günde 15 hasta bakıyor.bir hastaya yirmi dakika ayırıyor.canı isteyince hastayı çağırıyor.
  derken ne kadar yanıldığımı gördüm.
  atandığım mahallede hastalarımın çoğunluğunun suriyeli olması değildi beni çıldırtan, bu vatanda bu kadar pervasız ve arsız oluşlarıydı.genellikle bir erkek iki karısı ve üç çocuğuyla muayene olmaya gelip hasta popülasyonunu o kadar arttırıyorlarki günde 60-70 hasta bakmaya başladım.artık tuvalete gidecek vaktim kalmadı.söylediklerini anlayamıyorum.la grip gibi bir şeyler söylüyorlar, işaret diliyle anlaşıyorum.yazılan ilaçları beğenmiyor antibiyotik antibiyotik diye bağırıyorlar.çantasından beş ilaç daha çıkarıp sen bunları da yazmak diye diretiyorlar.
  türkiye fakir, bizim suriye'de dört katlı evimiz var biz de altın çok olmak gibi söylemleri var bir de.
  devlet onlardan muayene ücreti ve ilaç parası almadığı için beleş beleş diye haftanın üç günü bana gelişlerini söylemeden geçmek olmaz.pazartesi geldin ilaç yazdık diyorum çarşamba ilaç bitti diye geliyor artık ilaçları kara borsadan satmaya başladıklarından korkuyorum.
  bir de hiç bir şeyden korkuları yok.kadınlar bile benim üç katım.zaten sağlık ocağında tek bayan doktor olarak güvenlik sıfır.
  kısaca istanbul'un içine sıçmışlar.devletin kendi vatandaşına sağlamadığı imkanlarla bunlar daha burada çok yaşar, ürer hatta bizi asimile bile edebilirler.
  adamların tek bildikleri "beleş" evet her şey beleş.