1. ekipman olarak dünya'daki en güçlü hava kuvvetlerinden biri. amerika, rusya ve çin'den sonra dördüncülüğe oynar http://en.wikipedia.org/…_air_force#combat_aircraft

  envanterinde saldırı amaçlı ;

  180x f-15
  111x panavia tornado
  72x eurofighter typhoon

  bulunuyor. ayrıca tüm bu hava gücü, türkiye'de bulunmayan seviyede awacs ve tanker uçakları ve patriot karadan havaya savunma sistemleriyle desteklenmiş durumda. bu kadar güce ek olarak 2015'e kadar, envanterdeki f-15 sayısını 250'ye, eurofighter typhoon sayısını 150 civarına çıkarmayı düşünüyorlar. 100'den fazla genel maksat ve saldırı helikopteri temin etme planları var.

  her ne kadar kağıt üstünde israil'i ve bölgedeki tüm diğer ülkeleri diz çöktürecek güce sahipmiş gibi görünseler de aslında kazın ayağı pek öyle değil. suudi arabistan'da hava kuvvetleri pilotları, zenginlerin maceraperest çocukları ve kraliyet ailesinin akrabaları arasından seçildiği için ekipman üstünlüğü, düzgün seçilmemiş pilotlar ve eğitim noksanlığı yüzünden önemsiz hale geliyor.
 2. türkiye'den ve israil'den misli misli güçlü, odaklanması durumunda israil'i bir kaç saat içinde haritadan silebilecek potansiyeli olan hava gücüdür. ama suudi arabistan israil'e karşı bir şey yapmaz, iran'a karşı tavır alır. asıl komedinin başladığı nokta da burası. türkiye elindeki imkansızlıkları ve gerçek önceliklerini yoksayıp filistin meselesi yüzünden israil'le savaş noktasına geliyor. ama imkanları olan zengin bir arap ülkesi hiç bir şey yapmadan öylece duruyor. o yüzden, türkiye'deki gaza gelmiş arap kıçı yalayıcılara, arapların isterlerse başlarındaki tüm sorunları çözebilme güçlerinin olduğunu, ama bunu yapmadıklarını bu sebeple başlarına gelen her türlü kötülüğü ve felaketi hakketikleri tezi sunulabilir. karşı çıkanlara suudi arabistan'ın askeri potansiyeli özellikle hava kuvvetlerinin gücü gösterilebilir.

  politik olarak devam edersek, türkiye eğer bu hava gücü ile bir işbirliğine girer pilotlarına nato standartlarında eğitim vermeye başlarsa ve türkiye'deki tatbikatlara davet ederse israil'in götü de o zaman tutuşur.
 3. abd ortadoğu eyaleti hava kuvvetleri.
 4. yıllık 45 milyar dolar savunmaya ayıran bir ülkenin hava kuvvetleridir, türkiye gibi 10 milyar dolar ayırsaydı görürdüm o f-15 leri, eurofighter'ları.
 5. envanterindeki sistemlerin sayısı ve saçtığı paralar anlamında dünyada ilklere oynayan, ancak elektronik harp, silah sistemi vb niteliklerde gayet vasat olan bir hava kuvvetidir. abd bu ülkeye sattığı f-15'lerin elektronik harp sistemi ve radarının kapasitesini sınırlı tutar mesela, israil'i kızdırmamak için.

  israil'in 1981 yılında ırak'a düzenlediği osirak saldırısı sırasında uçaklarının rotasını büyük ölçüde bu ülkenin hava sahasının üzerinden geçirmesinin bir nedeni, ülkenin hava savunmasının, envanterine yeni aldığı e-3 awacs'lara rağmen gayet savunmasız olduğunu bilmesi idi mesela. akla ziyan bir silahlanma programı vardır ancak eğitim, elektronik harp, bakım - işletme - idame konularında son derece zayıftır.

  o kadar uzun boylu yazmaya ya da analize gerek yok aslında. bu kuvvetin "kofluğunu" en güzel şu olay açıklar:

  1991 körfez savaşı sırasında, harekata katılan bir suudi tornado uçağı, havada yakıt ikmali yapmak için abd hava kuvvetleri'ne ait bir tanker uçakla buluşur. suudi pilot, telsiz konuşmaları sırasında, amerikan tanker uçağındaki yakıt ikmal operatörünün kadın olduğunu farkeder ve bir "gavur" kadından yakıt almayı günah sayarak reddeder. uçağın acil inişi için en yakındaki bir üs belirlenir ancak tornado'nun yakıtı o üsse yetişemeden biter, çöle gövde üstü iniş yapar. uçak çölde 2 sene boyunca, terkedilmiş bir şekilde bırakılır ve daha sonra tamirle falan uğraşılmaz, kırık çıkığı düzeltilir, bir üssün kapısına heykel niyetine dikilir. (bkz: http://www.flickr.com/…otos/claritoneve/5679267910/)

  böyle bir şeydir işte bu suudi arabistan kraliyet hava kuvvetleri
 6. amerikan ve japon hava kuvvetleri'nden sonra dunyanin en buyuk ucuncu f-15 filosuna sahiptir.
 7. uçak satın aldığı gibi pilot da satın almasını tavsiye edeceğim havayolları. belki o zaman ciddiye alan olur.

suudi arabistan kraliyet hava kuvvetleri hakkında bilgi verin