şükela:  tümü | bugün
 • rsaf derseniz de tanırlar.
 • abd ortadoğu eyaleti hava kuvvetleri.
 • envanterindeki sistemlerin sayısı ve saçtığı paralar anlamında dünyada ilklere oynayan, ancak elektronik harp, silah sistemi vb niteliklerde gayet vasat olan bir hava kuvvetidir. abd bu ülkeye sattığı f-15'lerin elektronik harp sistemi ve radarının kapasitesini sınırlı tutar mesela, israil'i kızdırmamak için.

  israil'in 1981 yılında ırak'a düzenlediği osirak saldırısı sırasında uçaklarının rotasını büyük ölçüde bu ülkenin hava sahasının üzerinden geçirmesinin bir nedeni, ülkenin hava savunmasının, envanterine yeni aldığı e-3 awacs'lara rağmen gayet savunmasız olduğunu bilmesi idi mesela. akla ziyan bir silahlanma programı vardır ancak eğitim, elektronik harp, bakım - işletme - idame konularında son derece zayıftır.

  o kadar uzun boylu yazmaya ya da analize gerek yok aslında. bu kuvvetin "kofluğunu" en güzel şu olay açıklar:

  1991 körfez savaşı sırasında, harekata katılan bir suudi tornado uçağı, havada yakıt ikmali yapmak için abd hava kuvvetleri'ne ait bir tanker uçakla buluşur. suudi pilot, telsiz konuşmaları sırasında, amerikan tanker uçağındaki yakıt ikmal operatörünün kadın olduğunu farkeder ve bir "gavur" kadından yakıt almayı günah sayarak reddeder. uçağın acil inişi için en yakındaki bir üs belirlenir ancak tornado'nun yakıtı o üsse yetişemeden biter, çöle gövde üstü iniş yapar. uçak çölde 2 sene boyunca, terkedilmiş bir şekilde bırakılır ve daha sonra tamirle falan uğraşılmaz, kırık çıkığı düzeltilir, bir üssün kapısına heykel niyetine dikilir. (bkz: http://www.flickr.com/…otos/claritoneve/5679267910/)

  böyle bir şeydir işte bu suudi arabistan kraliyet hava kuvvetleri
 • uçak satın aldığı gibi pilot da satın almasını tavsiye edeceğim havayolları. belki o zaman ciddiye alan olur.
 • elin arabı uçak mı kullanıyor şimdi. çünkü benim bildiğim o ülkelerde hemen herşey yabancılar tarafındna idare ediliyor.
 • savas pilotlarindan bazilari kralin ogullarindandir
  **
 • arap yağı bol bulunca amerikalıyı avrupalıyı zengin edermiş sözünü doğrulayan kuvvetlerdir.
  http://www.globalsecurity.org/…f/rsaf-equipment.htm