• alt başlığı "fotoğrafta kalan anılar" olan bir âlim kahraman kitabı.

orhan okay hoca ile hem teşrik-i mesaisi hem de dostluğu bulunan yazar, orhan hoca ile yapmış oldukları bazı gezileri ve ziyaretleri yazıp derleyerek bu güzel kitabı oluşturmuş. o gezilerde çektikleri fotoğraflara kısa notlar yazması için hoca'dan ricada bulunmuş, hoca da kabul ederek, gezdikleri yerlerdeki anılarına dâir hafızasında kalan güzel izleri hoş bir el yazısı ile not düşmüş. kitapta o fotoğraflarla birlikte hoca'nın notları da mevcut yani.

orhan hoca'yı çok sevdiğim için, kitabı okurken çok duygulandım. zaten anı ve gezi kitaplarını önemsiyorum, zira hem sevdiğimiz insanları hem de onlarda izler bırakan mekânları tanıyıp gözlemlemiş oluyoruz, sanki o insanların o dostluklarına bir kıyıdan bir parçacık şahit oluyoruz. bu kitap da o değerdeydi. daha kapağında, hoca'nın öylesine güzel bir fotoğrafı karşılıyor ki okuyucuyu... gezilerden birinde (muhtemelen balat'ta) kedi severken çekilmiş. ki kitapta kedilerle birlikte başka fotoğrafı da var; iki güzel bir karede misali...

kitapta gerek hoca'nın notları gerekse yazarın gözlemleri arasında enteresan detaylar mevcut: ahmed midhat efendi'nin ailesinden kalanlara yaptıkları ziyaretler gibi...

orhan hoca, yine yazarın ricası üzerine, balat'taki evlerinden aklında kalan detayları hoş çizimlerle tasvir etmiş. hoca'nın hem bir başka istanbul hem de balat kitaplarını çok severek okuduğum için, o çizimleri görünce nasıl mutlu oldum! insanın böyle detayları hafızasında bunca yıl tüm tazeliği ve özelliği ile saklayabilmesi ne imrenilecek bir şey!

kitap, büyüyenay yayınları tarafından okuyucuya sunulmuş.
    hoca'nın ruhunun şâd olmasına vesile olmuştur inşaallah.
hesabın var mı? giriş yap