• kanitlanmadi, kanitlanmayacak.

kanıtlanacak olsa, sizden önceki , kanıt beklerken bu diyardan göcenlerin hepsine haksızlık yapılmış olacak.

"adil" olan rabbimiz, kalplerimizi iman nuruyla doldurur inşallah.
  • (bkz: kişisel deneyimler ile allahı kanıtlamak)
    cesurseyyah adlı yazarın bahsettiği übersonik olay.
    vay amk varmış böyle bir şey.

"yani allah da kişisel deneyimler sonucu kanıtlanmış durumda"
    (bkz: #129582058)

evet, siz de uslu bir çocuk olursanız kişisel deneyimler ile allahı kanıtlayabilirsiniz. üstelik kur'an ile sabit.

şahsen ben kişisel deneyimlerimle ancak priapos'u kanıtlayabiliyorum. aha cesurseyyah'a sor.

kardeşlerim, kişisel deneyimlerle kanıtlanmış tanrı sizi dincilerin zeka geriliğinden korusun.
    (bkz: allah yok din yalan)

gerçi siz yine de elinizde fener ile salonda gezdiğinizi düşünebilirsiniz. dincilerin cüzi aklı o kadara yetiyormuş.

(bkz: hac suresi 16. ayet)
    tanrıyı kanıtlayamazsın. tanrı inancı bir aritmetik toplama işlemi değil bir cebir denklemidir. ve bu denklerim x'i de imandır. (bkz: #27476626) eğer iman ediyorsan zaten kanıta ihtiyacın yoktur. iman zaten kanıt gerektirmez. ancak kanıt arıyorsan orada kendi inancınla çelişirsin ve tanrıyı kanıtta arıyorsan bi zahmet siktir git çünkü semavi dininin tanımladığı tanrı öleli çok oldu.
    keza insan yalanı kanıtlamaya çalışır.
  • bir yaratıcı var ondan eminim. ama dinler küllüm yalan.
  • varolan bir şeye inanamazsın zaten vardır o, inanmana gerek kalmaz.

edit: ikinci okunuşta anlaşılır bir cümle olmuş
  • yok olan biseye inanmak da ne bileyim altan. baska bisey söylesek gözümle görmeden inanmam diyen adamlar gelmiş varlık edebiyatı yapıyor. arkadaşım 5 duyu oranıyla algilayamadigin bisey, tabi ki insanların diğer insanlar üzerinde hüküm sürmek için uydurdukları bir kavram tanri. yok birileri de gökten inmiş de yok allah göndermiş birde ne hikmetse bitek o görmüş. düşünsene adam almanya bizi kıskanıyor diyor inananlar var. dünya lideriyim diyor inananlar var dünyanın skine taktiği yok ama inanan var. yani bende bitti bu iş nerden geldiysek oraya gideceğiz geçmişi sorguluyor muyuz, yok, diyormuyuz ulan milyarlarca senedir nerdeydim diye, yok. sonsuzlukta geliyorsun sonsuzluğa gidiyorsun. geçmişten neden korkmuyoruz. o yuzden ben ölürsem sistem kaybeder ben değil. 0 olan da benim 1 olan da. o hep 1. bırak varoluş korksun.
  • 2019 dan beri insanlık covid denen illetle boğuşuyor, uzun zaman boyunca tanrı milyarlarca duaya rağmen silip atmadı bu illeti…akabinde bilim aşıyı buldu kendi yöntemleriyle…şimdi herkes kendi tanrısına şükrediyor…aşı bulundu diye…
  • dünyadaki sistem birtakım sınırlar içeriyor. -273 dereceye gidemiyorsun, ışık hızını geçemiyorsun, kol dirseğini yalayamıyorsun.

bir tanrı varsa ve senin onun hakkında kesin bilgi sahibi olmamanı istiyorsa yapabilecek hiçbir şey yok.
    yazılımında ufak bir oynama yapar ve her şeyi yükleyebilir sana. şimdi bir lolipopu yalamak istersin ama senin sistemi bir değiştirir kaktüs yutmak istersin. (bkz: psikiyatri)

belki de insanlığın başından beri devamlı doğup ölüyoruz ama her doğuşta sistem resetlendiği için ilk kez doğduğumuzu sanıyoruz. hadi bu konuyu muhteşem bilimle çöz bakayım. çözsen bile siliverir o veriyi yine baştan başlarsın. god mode ile başa çıkamazsın pis melun!!

bazı şeyleri hiçbir zaman anlayamayacağız, bilemeyeceğiz. big bang öncesini bilmek mümkün değil. karbon yöntemi kullanarak big bang öncesine gidemezsin, galaksileri aşmak hiçbir zaman mümkün olmayacaktır zaman kısıtından dolayı. galaksileri aşsan bile tanrı/bir güç seni loopa sokar. sonsuz ilerlediğini sanarsın ama bir möbius şeridinde dolanır durursun.

yani hepiniz bir gün gebereceksiniz ve en doğru cevabı bulamadığınız/bulamayacağınız için dıt, dıt, dıt... dıt dıt dıt, o da belirsiz/belirlenemez.
  • cesurseyyah isimli yazarın "tanrı yoktur" diyenlere gerizekalı demesiyle ortadan kalkan sorunsaldır.
  • nesnel ve evrensel bir kanıtsa burada kastedilen bu mümkün değil, eğer mümkün olsaydı dine peygambere kitaba gerek olmazdı. bu cümleden hareketle kanıt sadecea kli olabilir ama bu tarz soyut bir kanıttas subjektif bir yaklaşımdan öteye gidemez. kaldı ki akli delil dediğimiz şeyin bir takım mahzurları da var. mesela akıl “tanrı vardır” a da delil üretebilir “tanrı yoktur” a da. kişisel düşünceme göre birşey hem kendinin hem zıddının delili olamaz, haliyle akli delilde delil değildir. o zaman geriye tek bir sonuç kalıyor: tanrı'nın varlığı bilinemez. bu konudaki en somut ve en nesnel durumu yansıtan iş bu ifade dikkatlice düşünürsek (kanıta aramaya çalışma çabalarına dair) aslında dinlerinde arka planda savunduğu bir düşünce tarzıdır.
  • tanrı varsa bile peygamber kesin yok
hesabın var mı? giriş yap