• bu sabah başladığım ilaç.

henüz tek bir tane aldım, ama aldıktan hemen sonra bildiğin regl sancısı başladı bende. biraz önce de elimdeki bi dosyaya sinirlendim, hemen akabinde "eeeh sikerler!" deyip kendimi sokağa attım, hızlı ve keskin hareketler filan, ayrıca canım çok fena çikileta istiyor şu an.

bu ne amk ya, bi de on gün kullan dedi doktor, yok panpa olmaz bu. bugün yarın kullanır, eğer böyle giderse pazartesi doktora yeni bir yol yordam sorarım.

hof!

*
    bu arada, ben bunun eski farlutal olduğunu bilmiyordum. farlutal benim hayat hikayemde önemi çok büyük olan bir ilaçtır.

annem bana hamileyken ama henüz bunu bilmiyorken, artık nasıl bir doktora gidiyorsa, doktor buna farlutal veriyor. tabi ilaç benimle etkileşime girip de bünye iyice sarpa sarınca, bu sefer hayatımı borçlu olduğum doktora gidiyorlar ve adam diyor ki, hanfendi hamilesiniz ve olabilecek en yanlış ilacı kullanmışsınız, çocuğu mahveder bu. çocuğunuzun engelli doğma ihtimali çok yüksek.

o zaman amnion sıvısından örnek almak filan da yok memlekette tabi, yıl 1345. ya arabayı satıp avrupa'ya teste gidecekler, ya da beni aldıracaklar.

işte o doktora hayatımı tam da bu noktada borçluyum. annemi o adam ikna etmiş. "kaderinde engelli annesi olmak varsa, engelsiz doğan çocuğun dahi sonradan kaza geçirir bir şey olur, bunu bilemezsin. bence bu çocuğa kıyma."

derken işte ben oluyorum. engelim yok. ve bu gerçekten beklenmeyen bir şey.

yani işte bak yine hayat çok tuhaf vapurlar filan. 31 yıl önce benim hayatımı neredeyse başlamadan sona erdirmeye yol açacak ilaç, bugün çoktan başlamış ve giden hayatımın ağzına sçıyor ahah.

neyse ben gideyim de nutellaya çilek banayım :/

*
    aa saatler sonra fark ettim...

annem bana hamile olup bu ilacı içtiği esnada, benim şimdiki yaşındaydı. ahahahaha tanrı nefis bişey sfhshfshf
  • önce yorumlara sonra önümdeki kutuya baktım, içsekte içmesekte deliriyoruz anladığım.
  • reçetesiz satılamayan ilaçmış. neymiş efendim, bazıları çocuk düşürmek için bu ilacı alıp kullandığı için sağlık bakanlığı yasaklamış. ulan rahat bırakın artık kadınları, kadınları bu yola düşüren sistem batsın inşallah. ilaçsız kaldık iyi mi, şimdi bu minicik ilacı yazdırmak için git hastaneye, yalvar yakar doktor aradan alsın diye. ufff!
  • yazılmış da yazılmış, ancak acil durumlarda nasıl kullandığımızı hatırlatan hiçbir bilgi yok. franzin milenası bu konuda yardımcı oldu, teşekkür ediyorum.
    sabah-akşam olmak üzere ilacı alıyoruz. kutu bitene kadar kullanıyoruz. kutu bittikten sonra 10 gün içinde regl olmamız gerekiyor, olamazsak tekrar doktorumuza başvuruyoruz. şimdi asıl soruya geliyorum; ilacı kullandığımız günler içinde regl başlarsa, hapları kullanmayı bırakıyoruz.
    ilaçsız ve düzenli devam eden menstrüasyonlar ve sağlıklı günler diliyorum!
  • farlutal isimli ilacın yeni adı.
    halk arasında erken regl için kullanılıyor.
  • 6 aylık doğum kontrol hapı kullanımına rağmen kurtulamadığım, yumurtalığımdaki 4.5 cm'lik hasan isimli kist sebebiyle doktorumun verdiği ve bugün içmeye başladığım ilaç.

sabah içip unutmuşum, sonra tüm günüm bir sinir harbi şeklinde geçti. şimdi ilaçla göz göze gelince fark ettim ki, sinir ve stresimin kaynağının bu ilaç olması çok muhtemel.

burnumdan ateş çıkarmak üzereyim. sabahtan bu yana, anneme, kardeşime, çok yakın bir arkadaşıma atarlandım. işyerindekileri saymıyorum, pek önemsemediğim için.

bir de, anneme atarlanıp sonra sen neden böyle negatifsin bir şey mi oldu diye sormuş olabilirim utanmadan.

keşke böyle ilaçları kullanmak zorunda olduğumuzda, biz kadınları, bir de camdan fanusa falan koysalar da, kimseyle iletişime girmesek.

5 gün daha içeceğim ilacı. gelecek ay bir kutu daha kullanacağım.

sonum hayrolsun.
  • ilaçmış. ha ilaç. içecesiler sizi. sinir yapmıyor diyenlere bir demeyenlere iki. demek isteyip de demeyenlere üç, der gibi olup demekten vazgeçenlere dört. sütyeni icat eden şerrrrrefsize beş, bu ilacı aklına getiren hormon düşmanına altı. insanlar ömrümü yedi. sekize dokuz. herkese selam ona küfür.
  • hiçbir halta yaramayan ilaç. bitireli 5 gün oldu şiddetli sancı, şişkinlik ve sinir dışında icraat yok. pazartesi normal günüm zaten. iznimin içine ettin tarlusal allah belanı versin. benimki gibi bünyeye de lanet olsun.
  • bir ümitle gidip aldığım ama sonra bana hayatın gerçeğini son bir kere tokat olarak yüzüme çarpan ilaç; kadın olmak demek, kaçışın yok demek. kendinle boğuşacaksın. kendini de çıkarıp bi yere fırlatıp atamıyorsun anasını satayım. bıktım kendimden. her bokumuz sorunlu. her bokumuz zahmetli. kanarsın dert, kanamazsın dert...

ayrıca henüz birinci dozu içtim ama okuduklarımdan sonra heralde yan etkileri el el üstünde beklerken bile ağzıma sıçmaya başlayacak. zira zaten ruh halim azıcık iyileşsin, birazcık menopoz kadın modundan çıkayım, living dead gibi yaşamaktan kurtulayım, insana benzeyim, nefes aldığımı hissedeyim, azıcık eskiye dair bir "ben"i yaşayayım istiyordum çünkü evet dogum yapalı 11 ay oldu ve depresyonun kara kuyusunun dibindeyim, kendimi arıyorum bulamıyorum, bedenimde başka biri yaşıyor, bombok bir his. yazdıklarım mübalağa ya da teşbih sanıyorsunuz dimi... asla değil. asla abartı yok. ben bana bu kadar yabancı olmamıştım ve bir daha da olamam büyük ihtimal. korktuğum şey, önceki güzel canım sonya'yı bir daha bulamam mı acaba. çok özledim onu. ayrıca kafamdaki terörden, sürekli sinir olmaktan, herkesten nefret etmekten yoruldum. neyse bunlar postpartum hikayesi daha çok uzar...

şimdi merakla bekliyorum çivi çiviyi mi sökecek yoksa ben elime alev makinasını alıp bi yerleri kundaklamaya mı gidicem yoksa içimden bir joker mi çıkacak?
  • regl olma sürem beş gün olduğu için, regl uygulamaları da düğüne üç gün kala regl olacağımı gösterdiği için doktora gittiğim zaman daha erken adet olmak istediğimi söylediğimde verdiği ilaç.

bir kutusu on iki tane. ben günde üç defa dört gün boyunca içeceğim. ilaç bitiminde bir iki gün içinde adetin gerçekleşir dedi doktor. bugün ilaç kullanımında ikinci günüm. işe yararsa tekrar geleceğim buralara.

edit: 13 eylül'de adet olacaktım normal şartlarda. bunu kullanıp 11 eylül'de adet oldum. ilacı da 5-8 eylül arası kullandım.
hesabın var mı? giriş yap