• bunlar hep egonun işi...
  • adam hayatında yurtdışında yaşamamış. sen yıllarca yurtdışında yaşamışın ve fakat adam şunu rahatça söyleyebilir:

- dönmeyeceksin kardeşim hayat avrupa'da.

bu tavsiyeye verilecek tek cevap ise şu olabilir bu saatten sonra:

-haklısın abi.
  • ebeveyn hastalığıdır
  • malesef bende bu hastalık var,benim yaşadığım sıkıntıları başkasının yaşamasını istemediğim için uygun ortamı yakaladığım an bu hastalık nüksediyor,tavsiyeyi alan kişi bunun iyi ya da kötü bir şey olduğunu anlayabilecek kapasitede ise sorun yok fakat algı sıkıntısı varsa o zaman sıkıntı olabiliyor.
  • herkes en iyisini bilirin başkanı bu coğrafyada
  • sizin naif durusunuz, alcak gönüllülügünüz cogu zaman baskalari tarafindan zayiflik olarak algilanir. sesinizde, durusunuzda bir özgüven yoksa; hayatinizda zorlandiginiz seyleri samimiyetle (degmeyecek insanlarla) paylasiyorsaniz hele... siz kendinizi bu pozisyona sokar ve "tavsiye almaya" baslarsiniz.

evinde lol oynayip 31 ceken issiz size kariyer tavsiyesi vermeye baslar cünkü siz is yerinizdeki veya kariyerinizdeki bir takim dertlerinizi acmissinizdir.

milletin sizi evlat kendilerini ebeveyn rolüne sokmasina ön ayak olmayin. yoksa hayatinizin her alaninda bunun yarattigi "ezik imaj" in altinda kalirsiniz. isler bir türlü iyiye gitmez, hayattan hakkinizi alamazsiniz. cünkü gözlerde "evlat" kalirsiniz.

igneyi kendimize batirmakta fayda var. samimiyetiniz degerlidir. herkesle paylasmayin.

-bak benden de tavsiye aldin. ama üzülme, ben de sendenim. kendime de söyledim.
  • çok nadir bulunan bir tür olan, kendine faydası olmayan ama başkasına akıl verirken einstein kadar akıllı ve aristo kadar mantıklı olan tiplerden birine denk geldiyseniz, dalga geçmek yerine kulak vermenizde fayda olabilir. evet, var böyle hasta tipler. *
  • tavsiye alıp pohpohlamazsa ölecek organizmalar tarafından türetilmiştir.
  • bende de var bu bok. insanları önemsiyorum, özellikle gençlerin benim çektiğim sıkıntıları çekmesini istemiyorum. tavsiye verdiğim gençler bazen siklemiyor, bazense tavsiyeme uyuyorlar. yıllar sonra bazen karşılaşıyoruz, kimisi ağbi sen demiştin biz dinlemedik diyor, bazısı da ağbi sayende hayatım kurtuldu diyor. kimse yanlış anlamasın bu özelliğimi sevmiyorum. insanları siklememek, onların yüzünden kafamı yormamak, ne halleri varsa görsünler demek istiyorum ama elimde değil.
  • milli sorunumuz. abi cidden insanlar bazen dertlerini paylaşırken sizden çözüm beklemezler. sadece dinlemeniz yeter. gözünüzü seveyim ne olur atanamamış lokman hekim gibi dolanmayın ya. yemin ederim sırf bu yüzden cinnet geçireceğim bir gün. uykusuzum diyorum, onu iç bunu yap, şöyle dene, böyle hede. yav kardeşim derdime derman için doktora, psikoloğa giderim ki gidiyorum da. sana uykusuz olduğumu söyleme sebebim gün içinde mal gibi geziyor olmam gerçekten gerizekalı olduğum için değil çok uykusuz olduğum için, bunu anla diye söylüyorum. senden bu konuda zerre beklentim yok, valla billa. 12 yaşından beri çektiğim çile, çözümü sende olsa şimdiye kadar bayağı meşhur ve varlıklı biri olurdun, emin ol. ben derdimin dermanını gerekli mercilerde arıyorum zaten. sen rahat ol.

bu sadece bir örnek. millet her konuda böyle. bir şey diyorsun, şunu yap bunu yap. sürekli bir alternatif fikir veya proje. ya fikir isteyen bunu dile getirir, sormadan söylemeyin ne olur. ve herkes böyle, cidden herkes ama herkes böyle. sonunda birisini boğacağım o olacak.
hesabın var mı? giriş yap