• çok kıymetli bir cafer penahi filmi. iran rejimine en sert tokadı atmış yine usta, saygı duymamak elde değil. izlerken sıkılanlar oldu, ne yapmış bu adam neresi film bunun diyenler oldu, ne var lan bunu çekmeye koy arabaya kamerayı çek bu mu yani sinema diyenler oldu. iran rejiminin penahi üzerinde uyguladığı baskıları, ambargoları, siyasi cezaları bilmeyenlere hiçbir şey ifade etmez bu film, boşuna izleyip değerli vakitlerini harcamasınlar. iranlılar yıllar sonra bu filmi hatırlayıp sinemamız ve ülkemiz ne badireler atlatmış diyecek umuyorum ki. ve bizlere de düşen çok pay var penahi'nin kamerasına takılanlardan. ne diyorduk, yaşasın sinema! her şeye rağmen...
  • film çekmesi yasak olan yönetmenin, bizzat şoför koltuğuna oturup, iran sokaklarında çektiği filmdir. yalnızca bir film değil, sağlam bir sistem eleştirisidir. taksiye binen her yolcudan sisteme dair bir sorunu öğreniriz. idam cezalarından, artan kapkaç olaylarından, kadınların ikinci sınıf insan muamelesi görmesinden, daha ilkokulda öğretilmeye başlanan yasaklardan söz edilir.
    film, çekilmesinin zorluğu ve konusu bir yana, çok iyi kurgulanmış. her şey gerçek geliyor izlerken, sanki anlık oluyor olaylar. aldığı ödüllerden çok daha fazlasını hak ediyor cafer penahi.
  • 406 yi kullanan ana karakterin bir yerde cikip
    -mercedes mi? arabada mi yapiyolar ?
    demesi yarmisti beni.
  • bir arkadaşın "araba var, karı var, o zaman kesin güzeldir" dediği film..
  • iran'daki rejime sağlı sollu tokatlar atan başkaldırı. bunu film olarak değil bir isyan olarak değerlendirmek lazım.
  • cilgin fransiz filmi.. eglencenin doruklarindaydi.. do la do la fransizca konusulmasina ragmen, mukemmel muzikler, mukemmel takip sahneleri felan sayesinde defalarca izlenebilir benim tarafimdan..
  • ilkine oranla biraz daha abartılı olmasına rağmen daha komik ikinci versiyonu cikan fransiz film. bu sefer evo6 tokatliyo deniel amcam. ilk film de görüp hasta olduumuz sarisin hatunu dötünde don yokkene salto atarkene ve karete yaparkene görüp, ne beklerken ne buldum şükürler olsun sana tanrım diyorsunuz..
  • tum fransiz filmleri gibi bu filmde de butun polisler salaktir. bayilirim.
  • havaalanlarinda pistler*arasinda bulunan baglanti yollarinin adi. bunlar üzerinde gitmeye de taxi yapmak, taxiing, denir.
  • uzun metrajlı peugeot reklamı.*
hesabın var mı? giriş yap