• günümüz türkiye'sine bakarsak herhangi bir hata veya rezalet göremediğim şey.
  • rezalet olmayan kullanımdır. 'ağız' diyor yani halk arasında bu şekilde yaygın bir kullanım varsa yazılması ideal olan zaten.

yalnız yayılmaya başladığına göre çok kısa sürede sansürlenecek ve asıl rezalet bu olacaktır.

cümle içi kullanım:

şimdi bizi kim dolandıracak ahmet abi? seçimleri takip edemedim.
  • 1969 yılında dördüncü cildi yayımlanan "derleme sözlüğü"nde yer almış bu kullanım: kars'ta rastlanıp kayıt altına alınmış. erzurum ağzı'nda da "idare etmek" anlamını taşıdığına dair bir başka kayıt var. kubbealtı'na, nişanyan'a, tarama sözlüğü'ne baktım, benzer bir kullanım bulamadım. "devr" ve "idare"dekine benzer bir "dola-mak" - "dola-n-dır-mak" ilişkisi kurulmuşa benziyor. kelimenin bu anlamıyla, sınırlı bir bölgede kullanılmış olduğu ve bu yüzden de yazılı metinlere girmediği düşünülebilir.
  • ''hasmının içinde gezdirmek'' gibi bir cümle ile örneklendirip de cinsiyetçilik falan yaptılar zannettiğim rezalet iddiasıdır.

daha önce hiç duymadım ama bu kelimenin ''devleti yönetmek'' gibi bir anlamı varsa, tdk'nın sitesinde de yazabilir. büyütülecek bir olay değil.
  • dogu anadolu'da gayet de 'idare etmek', yonetmek' anlaminda kullanilir.
    misal, evlenip aile gecindirmeyi dusunen ama daha kendine hayri olmayan birine soyle denilebilir;

"sen daha kendini dolandiramiyorsun, evlenmek neyine"
  • dolandırmak kelimesinin güncel türkçe sözlük'teki değil türkiye türkçesi ağızları sözlüğü'ndeki anlamlarından birini verdiği için olmayan rezalettir. ağız yerel deyiştir. o nedenle normaldir.
  • "birazcık tdk'ya sarayımda twitterdan ekmeğini yerim, gelsin beğeniler gelsin takipçiler" mantığı ile uydurulmuş rezalet.
    "sözlüğün" kelime anlamını bilmeyenler dil bilimi hakkında durmadan sallıyor. ben bu anlamı/kelimeyi beğenmedim üstünü karalayıp sözlükten kaldıralım diye bir mantık olamaz. eğer bu kelime halk arasında bu anlamda kullanıyorsa sözlüğe yazılır.
    tabi "müsait" kelimesi tdk'nın da saçmalamasıyla kaldırılınca iyice dil bilgisinden uzak kişiler konuşmaya başladı. tdk'nın uğraştığı bilimde halka kulağını kapamalı.
  • "bu anlamını kullananı ben duymadım o zaman kelimenin böyle bir anlamı yok kaldıralım" mantığına sahip sığırları göstermiş olan olaydır. yahu senin duymaman öyle bir şeyin olmadığı anlamına gelmez. bazı yörelerde kullanılıyor ki "ağızlar sözlüğüne" koyulmuş. neden bu kadar rahatsız olunmuş bundan anlamadım.
    size kalsa 100 kelimelik bir sözlük fazla bile. binlerce yıllık türkçeyi sözlükten kelime çıkara çıkara yolunmuş kaza çevirdiniz.
    tanım: konuyu başlatanın twitterda yeterince nesneyi beğeni-takipçi kasamadığı"olmayan rezalettir"
  • başlık rezalet olunca insan büyük düşünüyor sonra çıka çıka yerel ağız kullanımını rezalet diye bize yutturmaya çalışıyorlar.

şu ülke ne çektiyse bu cahillerden çekiyor zaten amk. erdoğan'ın eşi harem bir okuldur dedi harem'i bilmeyen herkes demek okul demek harem'i övüyorsun sen moduyla karşı ataga geçti.

lan bilmiyorsanız araştırın lan. internet elinizin altında. şu siktigimin interneti bir kerede hayırlı bir iş için kullanın mesela.

tdk umarım bu salakça olaydan sonra açıklama yapacaksa şunu yapar.

"siktirin gidin dilinizi öğrenin amk. onlarca yıl okuldan öğrenemediniz ben mi öğreteceğim? "

kısaltmaların nasıl yapılacağını bilmeyen tiplerin kelimelerin etimolojisinden anlamasını beklemek salaklık olur ancak.
  • yönetmek gibi bir anlamı varsa, cümle içinde nasıl kullanıldığını merak ettiğim kelimedir: kendi şirketimi dolandırıyorum gibi mi oluyor?
hesabın var mı? giriş yap