• doğrudur efenim. tedbir kelimesi dbr kökünden türemiştir. arkayı kollamak manasındadır. hatta aynı kökten müdebber diye bir kelime de vardır. fakat sorulması gereken araplar arkayı kollarken türklerin neden önü kolladığıdır. (bkz: önlem).bu da şu nedenledir efenim. güneşi yani doğuyu referans noktası olarak seçersek türkler için tehdit öndedir. (bkz: çin). araplar için ise arkadadır.(bkz: bizans). işte böyledir, ve ah etimoloji sen ne güzel şeysindir.
  • tedbir, takdiri kesemez;

ama vesveseyi keser.

o yüzden herhangi bir konuda elimizden geleni yapmalıyız ki, sonradan "şöyle yapsaydım böyle olurdu; öyle yapmasaydım bu olmazdı vs..." türünden evhama maruz kalmayalım.

zira bilincimiz içindeki antitez kutbu mutlaka karşımıza çıkıp bunları bize söyleyecektir. ona karşı sağlam duramazsak, iç dengelerimiz ve psikolojimiz bozulacaktır.
  • fethullahçıların uzun yıllar kendilerini gizlemek için kullandıkları yöntemdir. artık kullanılmamaktadır herhalde.
  • bir bilimadamının romanı'nda okuyup öğrendiğimize göre kökü "dübür"müş, yani düpedüz götü kollamaktan geliyo. ahah süpermiş.
  • komsular kıllanmasın diye eve ikişer ikişer girip çıkmak, saç uzatıp küpe takmak, üniversiteye elinde cumhuriyet gazetesi ile gitmek, namazdan sonra tesbihatı alçak sesle yapmak (aman komşular hu çekiyor sanmasın), risaleleri ve hocanın kitaplarını ciltlemek...
    (bkz: isik evleri)
    (bkz: sakirt)
    (bkz: patatesli yumurta)
    istediğin kadar tedbir yap ütülü kumaş pantolonun, gömleğinin cebindeki rotring kalemle sıkıştırılış namaz tesbihatı, saçındaki dağınıklık, badem bıyıkların seni ele verir eyy utah jazz taraftarı amerikan çocuğu!!
  • anladım beyhûde imiş fazlaca tedbîr eylemek
    bir kulun kârı değildir takdîri tebdîl eylemek
  • cemaatin ikiyuzluluk yerine kullandiklari sifat. tedbir diye diye herkese munafiklik yapar olanlari vardir. yazik.
  • (bkz: onlem)
  • (bkz: tedbir ne ola)
hesabın var mı? giriş yap