• 2014'ün son günlerinde basılmış olup, türkiyedeki hükümet-derin devlet-paralel yapı-amerika-kürt ermeni azınlıkların durumu-ordu-terör gibi sorunları abartmadan, açıkça taraf tutmadan ama söylenecek herşeyi söyleyerek romanına altyapı olarak alan, çok iyi kurgulanmış bir polisiye romanın adı. altyapıdaki bunca sosyolojik ve politik gerçek romanda sakil durmamış, inandırıcılığına hiç halel gelmemiş. yazarı çok iyi tanıdığımız bir gazeteci, ama -sanırım okurun tarafsızlığını korumak adına- kimliğini gizlemek istediğinden hakan nordik adıyla basılmış. okunası.
  • sen tek, biz hepimiz.
    çünkü hiçbir şey seni tek başına bilecek ve sevecek kudrette değildir.
    bu yüzden sen her daim tek kalacaksın biz ise her daim çok olacağız. senin biricikliğin ile bizim sonsuz çokluğumuz ve aleladeliğimiz ne kadar uyumlu.
  • musluktan gürül gürül akan su tektir. ip gibi, sicim gibi, yekpare bir akıştadır. ayrılmaz. ayrılırsa sarısı dağılmış yumurtaya, civası alınmış termometreye benzer.

postacı amca tektir. posta kutusuna mektuplar, faturalar bırakır. ben yıllardır iki ayrı postacı amcanın evimize mektup bıraktığına şahit olmadım. gördüm diyenler yalancıdır.

sol meme ucum tektir. bılbıl oynamaktadır yerinde. ben konuşurken cevahirle arasında bir ilişki olur. sol meme ucumun tek olduğunu yazın yüzerken görebilirsiniz.

anıtkabire çıkan merdivenlerden 37. basamak tektir.o yüzden adı 37. basamaktır. çok basılmıştır üstüne, daha da çok basılacaktır. ama yine de tektir işte..

dünyada bir çok şey tektir, tekten anlamayanların hakkı kötektir.
  • (bkz: enis tek)
  • en şahane rakamlar/sayılar hep bundan çıkıyor. çift öyle değil.
  • belli bir yaş grubu tarafından “tek başına” “yalnız” “yalnız başına” yerine kullanılan sözcük. “tek mi çalışıyorsun?” diye soruyorlar mesela. “tek gidiyorum” diyorlar. deliriyorum!

tek – isim olarak kullanımının dışında – hem sıfat hem zarf olarak kullanılır evet ama zarf olarak kullanımı bu şekilde değildir. nasıl “yalnızca mısın?” diyemiyorsanız “tek misin?” de diyemezsiniz. ha elbette dersiniz de yanıtı şu olur: “tekim evet, bir taneyim, eşim menendim yok!”

“yalnız mısın?” dersiniz, “tek başına mısın?” dersiniz ama “tek misin?” diyemezsiniz. lütfen demeyiniz.
  • her icki icin degisebilen servis miktari. raki ve viski de 4 cl iken vodka ve tekila da 2 cl dir mesala. ayrıca (bkz: duble)
  • taze çıkmış olan, türk rapinin kralı sagopa kajmer'in 2005-2011 arası yaptığı şarkıların 24 şarkılık derleme albümdür. albümdeki çoğu şarkı kolera ile ayrıldıktan sonra mecralardan silinen bendeki sen ve ikimizi anlatan bir şey albümlerindeki şarkıları içermektedir. ne güzel düzenleme olmuş, ne güzel stratchler öyle.

https://open.spotify.com/…si=80fjmgoxqv-dh4aygdq4ha

edit: imla.
  • sagopa kajmer'in muhtemelen telif hakkı mevzularından ötürü bendeki sen ve ikimizi anlatan birşey albümlerindeki şarkıları koleranın söylediği kısımları kaldırıp tekrar düzenleyerek sunduğu mükemmel albüm.

benim en favori şarkılarım beslenme çantam emcee testive hain oldu. düzenlemeye en çok çaba harcadığı şarkılar bunlar gibi geldi bana. hiç sırıtmamış. eh birde doya doya dinleyememiş olmanın getirdiği hasret de var.

monotonluk maratonu ve merhametine dön eksik geldi ne yalan söyleyeyim. o şarkılar güzeldi.

albümde birde genel olarak back vokal temizliği yapılmış. o yüzden ilk dinlendiğinde biraz yavan geliyor. sagoyu back vokalde sürekli bağıran çağıran haliyle dinledik onca sene. şimdi o bağırışlar kaldırılmış, vokale ve scratch'lere öncelik verilmiş.

hain şarkısında tam okumaya girerken ye kürküm ye diye bağırdığı kısmı da silmiş. ben hala eşlik ederken ye kürküm ye diye bağırıyorum :)

beslenme çantam şarkısında da duble v'ler gitmiş hehe.
  • sagopa kajmer’in kolera’yı hayatından çıkarma operasyonunun son uzantısı. teklik iyidir, teklik candır. şarkılar arınmış ve sagolanmış. bu düzenlemeler yanısıra efsane şarkılarından kırık çocuk tekrar bizlerle. “öyle robot dansı yaparım ki kalbimi teneke sanırrr”

arınmak önemli, ruhunu karartan, inancını kirleten insanlardan. eserlerini de bu bilinçle yenilemesi bence yerinde ki çoğu insan ergence bulmuş, bence güzel ticari ve vicdani hamle. *
hesabın var mı? giriş yap