şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri..bu sefer kesin tutacak diye kupon yapılır ve tek bir maça kalınır..ancak o maç allem eder kullem eder, hatta ve hatta imkansızları başarır ve sizi yatırır..kupondaki tüm maçlardan yatmak koymaz adama bu kadar..hele bir de her hafta tek maçtan yatmayı alışkanlık haline getirmişler vardır ki onları hiç sormayın.

  (bkz: kaderimin amına koyim)
  (bkz: üçün birini almak)
 • iddaa başta olmak üzere bilumum bahis oyunlarında, altılı ganyandan yakından tanıdığımız beşte kalmak sözü ile hemen hemen aynı anlamı ihtiva eden söz.
 • 4 maçlık kuponun tek maçtan yatması bir başarı değil. olasılıksal analizini yapalım. analiz kolay olsun diye her maçta bilme olasılığının 0.5 olduğunu varsayalım. (1'e 2 veren bir tahmin)

  hepsini bilme olasılığınız = 0.5^4 = 0.0625
  tek maçtan yatma olasılığı = 0.0625 * 4 kombinasyon = 0.25
  2 maç bilmek = 0.625 * 6 = 0.375
  1 maç bilmek = 0.25
  hiç bilememek = 0.0625

  tek maçtan yatması cogu kuponda zaten en olası senaryolardan biri.

  tek maçtan yatma durumu hepsini bilme durumuna çok yakın, bir adım kalmış hissiyatı veriyor ama iki olasılık arasında 4 kat fark var. 5 maçlık bir kupon olsaydı da 5 kat fark olacaktı (her bir maçtan yatma olasılığına istinaden). dolayısıyla aradaki adım oldukça büyük.
 • eğer o oynadığınız kupon tuttuğu taktirde (3 sene öncenin parasıyla) 600 milyon alıyorsanız, tutturamadığınız maçı herşeyi çok bildiğini zanneden bir erkek arkadaşınız oynadıysa ve aksini iddia etmenize rağmen sizi dinlemediyse, arkadaşın 1 ay kadar ortadan kaybolmasına neden olabilir.

  not: hala aklıma geldikçe sinirleniyorum. gitti güzelim kupon.
 • türk erkeğinin ikinci vatani görevidir. her türk erkeği askerliğini yapar ve en az bir defa tek maçtan yatar.
 • sürekli iddaa oynayan bünyeler her ne hikmetse tek maçtan yatarlar. ne kazanırlar ne de birden fazla maçtan yatarlar. fikstir ve sürekli tektir. değişmez.
 • vakt-i zamanında tamı tamına 19 defa üstüste gerçekleştirmeyi başardığım eylemdir. inanmayanlar için şunu söyleyeyim, şahitlerim var. lakin böyle bir seri yapacağımı bilsem o kuponları yattıkları anda o sinirle yırtmazdım. son 4-5 tanesi duruyor ama.
 • 90+2'de vuku bulması halinde, suratın ortadan ikiye yarılıp göt kıvamını aldığı andır. hele ki bu durum, kişi son dakikaya kadar "yok sigarayı yakarsam atarız" ya da "oraya değil de şuraya oturayım o zaman atarız" gibi çeşitli batıl aktivitelerle, maçı kurtardığını zannederken yaşanmışsa, geriye söylenecek laf kalmamıştır.
 • tek maç sendromunun un ufak ettiği durum banko olarak görülen en ama en boş beleş maçın yatmasıdır. aksi taktirde "üff be 6.25lik maçı bilmişim 2025 almanakı* gibiyim ha... yarınki maç bariz 7+" şeklinde kamçılayıcı bir özelliği olduğunu düşündüğüm durum.
 • gaza getirir adamı. bir tür gümüş madalya etkisi yaratır. utanmasan "lan tutturdum da paramı vermediler" diyecek hale gelirsin.
  üstüne şöyle bir diyalog bile gerçekleşebilir:

  - bu ne lan? hep tek maç. hep 90+1 yeter be! oynamıyorum bi daha!!!
  + bunu dedin di mi?
  - yok lan vallaha töbe püf püf oynamicam hayatta

  ertesi gün gel bak nası görüyorsun adamı:

  - altay maçı üst olmaz mı? hadi oğlum 2'ye 1500 veriyo. hadi ananı avradını.
  ...
  - abi tek maçtan yattık. catania 90'da attı bi daha oynamıyom ben.. *