• tekeşliliğin kadınların ve erkeklerin doğasına uygun olmadığını belirterek,
    “monogami insan icadıdır. günlük yaşamda tarih boyunca monogami olmamıştır” diyen prof.dr.doğan kuban'ın bir sözüdür.

http://www.hurriyet.com.tr/…em/18041213.asp?gid=381
  • sanıyorum ki swinger aktivitelerine dahil olmuş birinin söylemi ya da düşüncesi bu.
  • bir erkek olarak (bile?) katılmadığım görüş. bence doğa uçkursal konularda insanları serbest bırakmış. ama herkes kendi eğilimlerine doğa gibi baba bir referans vermek istiyor ki bu da "doğa"l.
  • insan turunun artık doğanın pek de bir parçası olmadığını düşündüğümden aptalca bulduğum bir açıklama.
  • doğanın sabit kurallarının olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurarak, şu ya da bu doğaya aykırıdır önermeleri yapılırken dikkat edilmesi gerektiğini hatırladığımız önerme.

bir canlının doğası onun biyolojik varlığıdır. bitkiyi ele alalım
    bir bitkinin konuşması doğaya aykırıdır önermesi yanlış olur. bitkilerin bir birleri arasında iletişim kurabildikleri kanıtlanmıştır.
    bir bitkinin insanlar gibi konuşması doğaya aykırıdır önermesi ise doğru olur.

buradan varmaya çalıştığımız sonuç ise
    insanın çok eşli veya tek eşli olarak yaşayabileceği gerçeği defalarca kanıtlanmıştır. o zaman tek eşlikik doğaya aykırıdır ya da çok eşlilik doğaya aykırıdır önermeleri yanlıştır.
    eş tercihi insan davranışını ilgilendirir. davranış biçimlerinin biyolojik varlıkla, insan gibi bir canlı söz konusu iken, bağdaştırılması yanlıştır.
    doğaya aykırı olmak kavramı bam başka bir şekilde ele alınmalıdır. örneğin bir insanın yüzgeçlerinin olması * doğaya aykırıdır önermesi yapılabilir.
  • yazının diğer bir ismi de "wikipedia kullanmayı bilmeyen mimarın dramı" imiş.

[link]
  • (bkz: sibel üresin)
  • hırsızlık yapanın, adam öldürenin hapise atılması, cezalandırılması da doğaya aykırıdır. bunlar hep insan icadıdır. ben hiç geyik öldüren aslana ceza verildiğini görmedim.
hesabın var mı? giriş yap