şükela:  tümü | bugün
 • rahme düşmüş fakat döllenmemiş bir yumurtanın oluşan bir tümör sonucunda hücre bölünmesine başlayarak rastlantısal dokular üretmeye başlaması ve böylece canlı varlıklara özgü bir takım özellikleri barındıran fazlasıyla korkunç bir yapıya dönüşmesidir.

  işin kötüsü, rahimde büyüdüğü için, bunu taşıyan kişi hamile olduğunu zanneder, hatta bu sanı uzun süre devam edebileceği için, annelik psikolojisine girebilir. hatta, kendisine teratoma hakkında bilgi verilmesine karşın, olayın şokuyla bu durumu kabullenmeme ve "çocuğunu" doğurma isteği göstermeye eğilimli olur. bu nedenle, bu durumdaki hastalara çok büyük bir dikkatle yaklaşılması gerekir.

  çeşitli teratomalar, saç, diş, farklı kasların biraraya gelmiş hali gibi duran yapılar, tırnak, hatta bazı raporlara göre göz ve beyin kıvrımlarını andıran unsurlar barındırabilirler. bütün bunlar, teratoma'nın "canlı" olduğu anlamına kesinlikle gelmemektedir.
 • doğuştan gelen* bir tümördür.
 • yurdum yatılı devlet okullarında yapılan ve içinde tanımlanamayan her türlü objenin bulunduğu köftelerin benzediği tümör.
 • oldukça iğrenç bir görüntüsü olan tümör. içinde saçlar, dişler falan... korku filmi gibi. allah kimseye vermesin. amin.
 • iğrenç bi $ey olmakla birlikte, yeni doğan bir bebekte** görülme ihtimali %0.0025'tir.
 • şöyle de sevimli bir şeydir: http://i.imgur.com/hqjxn.png
 • kendine has şekli ve görüntüsüyle tıp okurken en akılda kalan tümörlerden biridir. ortaya karışık tümördür bildiğiniz. diş, saç, epitel doku, bağırsak duvarı, tiroid dokusu gibi bir içeriği vardır.

  yazın maruz kaldığım doktorlar'ın bir bölümünde de kendini hamile zanneden adamın karnında bu tümör olduğu fark edilmişti. hamile adam diye fotoğraf çekinip şebeklik yapmışlardı. hoş değil tabi. zaten doktorlar.
 • embryoda yumurta ve sperme dönüşecek (germ cell precursor) hücrelerin, fetus gelişirken gitmeleri gereken yere yerleşmemeleri (bkz: yumurtalık ve testis) sonucu gelişen bir tümör çeşidi. kök hücre olduklarından, kök hücre özelliklerini (mesela başka hücreye dönüşme) (bkz: pluripotent) özelliklerini taşıdıklarından ve döllenmiş embriyodan köken aldıklarından (her kromozomdan çifter çifter var) birey doğduktan sonra saçma sapan yarım organ/dokulara dönüşmüş teratomlar bulunabilir vücudunun çok alakasız yerlerinde. kişi teratom sahibi olup hiç farketmemiş olabilir. kısmet.
 • sadece rahimde bulunmayan tümörmüş. beynine yerleşmiş kadının, çok enteresan.

  http://www.iflscience.com/…/twin-found-womans-brain