• valla benim tez hocam kendi ağzıyla söyledi, gelirken şunu şunu getir boş gelme sakın diye. iyi de oldu esasında tatlı yedim tatlı konuştuk. daha samimi bir ortam oluşunca ben de daha az heyecan yaptım.
  • güzel bir uygulamanın artık biraz abartılıyor olmasından kaynaklıdır.

savunma verilecek hocalar başka başka okullardan gelen yabancı bir komisyondur ve muhtemelen savunma saatine kendi şehirlerinden ucu ucuna yetişirler.

yolculuk hali aç ve yorgun olabilirler. bu yüzden masalarına ikram konulur. dediğim gibi bu durum sadece misafir ağırlamak ile ilgili.

tez ya da doktara savunması sonrasında öğrenci tarafından hocalar yemeğe çıkatılmak istenir. bu durumun sebebi senelerce üstünde çalıştığını projenin taktir görmesini kutlamak ve şehir dışından gelen misafirleri ağırlamaktan başka bir anlamı ya da neticesi yoktur.

masasının üstünde kurabiye var diye hiç bir hoca olmamış bir tezi imzalamaz.

not: kendi savunmam da yer alan bir hocanın çocuğu hastalandığı için 18 saat kala gelmeyeceğini belirtti. 1 saat içinde yedek hoca otobüse binmişti bile. garajlardan aldım, okula götürdüm, savunma sonrası yemek yedik, şehirle ilgili hediyelik alıp tekrar otobüse bindirip gönderdim. işin garibi tez ile ilgili en düşük görüşü bu hoca verdi fakat ben en fazla ona minnet duydum.
  • bunu yapamamak için tez savunmanızı öğleden hemen sonraya koyun.

hocalarınızı önden yemeğe götürün okul restoranında. tok karna gelsinler. sonrası jüri işte.
  • doğru dürüst bir üniversitede, doğru dürüst bir jüriye tez sunuyorsanız savunma öncesi tezinizin geçip gecmeyeceği bellidir aşağı yukarı. zira 10 gün öncesi yollamışsınızdır ve tezi okumuslardır oncesinde. 3 5 kıytırık pasta börekle o kanaati zerre değistiremezsiniz. iyi bir tezse geçer. ha yok tezi başkasına yazdırdınız ve hakim degilseniz geçmeyin de zaten. 3 kez tez savunması yaptım. üçünde de hocayı arayıp sordum. ayarla bişeyler denildi.

1) mutfakta hazır bekledi pasta börekler. tez kabul edilince kutlama niyetine getirtti juri üyeleri.

2) ben savunurken yiyorlardı bir yandan. tezi kabul etmeyip, üzerine fırçalayıp, tabir-i caizse ağzıma sıçıp uzatma verdiler.

3) ben savunurken yiyorlardı bir yandan. bir sürü soruyla epey sıkıştırtıktan sonra tebrik ettiler.
  • bir nevi kutlamadır zaten geçtim son bir iyilik herkes musmutlu olsun bana bulaşmasınlar mantığındadır.
  • bölüm gıda mühendisliği ise daha da mantıklı gelendir.
    tez konuları
  • ben hocalarıma kıymet veriyorum. beni uzman yapıyorlar. elbette ki güzel bir anı olmalı. serotonin en çok gastrointestinal sistemden salınır der oytun. neyse işte
  • inanılmaz saçma bir olaydır. ve senden bunun en kaliteli bir şekilde sunmanı en iyisini almanı bekliyorlar. şayet ona önem vermezsen tez savunmanında jüriye giren hocalar için önemi biraz düşüyor malesef.
  • ulan ne g.t yalamasi yaa. benim doktora yaptigim universitede bir rituel bu. ben daha tezin yazim asamasindayken danismanim yemegin nereden soylenecegine(evden getirmek filan yasak 2-3 bin lira bayilmak zorundasiniz), catal bicaklarin asla plastik olmamasi gerektigine kadar didik didik etti kafami. tartisma ve sonucu yazarken arada mercimek koftesi ve kisir filan yaziyordum yanlislikla. bizim hocalar bunu misafir ogretim uyelerine bir şov firsati olarak goruyorlar ve tez yazip yemek vermezseniz doktora tez savunmanizi gecemezsiniz. ben cok merakliyim sanki ac doyurmaya lol.
  • savunmayı yaparken jüri pasta börek yesin çok konuşmasın, soru sormasın, rahatça sunalım diye düşünüldüğü içindir. gelenek adı altında legalleştirilir. (bkz: aynen devam)
hesabın var mı? giriş yap