• yoktur.

1) doktoraya başladı iseniz, kafanızda bazı sorular yoksa neden başladınız?

2) yüksek lisansta yeterince okumadıysanız kafanızda soru işaretleri oluşmaz, bol bol okuyun ve bu işe uygun olup olmadığınızı iyice düşünün.
  • yüksek lisans içinse, aynı alanda yüksek lisans yapmış ya da yapıyor olan bir ablaya sahip olmak yetebilir.

kardeşimin tez konusunu belirledim galiba :)
  • bu kararsızlıkla yakında o piti piti yapma tekniğini seçeceğim karar mekanizması.
  • benim ve bütün master arkadaşlarımın da deneyimlediği üzere, teziniz master boyunca yaptığınız bir ödevin devamı olacaktır. bu yüzden öyle çok aramayın, ödevlerinize bir bakıp birini seçin işte.
  • türkiye'de tez hocasının kapısını aşındırmaktır. o size bulur. sonra külüstür konularla boğuşurken bulursunuz kendinizi.
  • yuksek secim kurulunun tez listesine bakilarak ilgilenilen konularda kopya cekilebilir.
  • iyi bir danışman, sizin için kafa yoracaktır bu konuda. yalnız siz de tüm yükü ona bırakıp suistimal etmeyin. yüksek lisans tezinde pek sorun olmaz da, doktora tezinde biraz sıkıntı olur.
  • mühendislik alanı için bildiğim tek yolu yazacağım. çalışmak istediğiniz bir konu hakkında bol bol makale okumalısınız. örneğin, bitki su tüketimi çalışmak istiyorsunuz ve bunun hakkında makaleler okumalısınız. sonra okuduğunuz makalelerden eksik yerleri belirlemeye çalışacaksınız. bulduğunuz eksik yerleri ben tamamlayacağım diyeceksiniz ve bu sizin tez konunuz olacak.
  • mandalina.

haftalarca bulmak için kafaları yediğim tez konusunu televizyon karşısında pijolarla mandalina yerken buldum. demek ki olay mandalinada.
  • okumaktan ve yeni şeyler öğreneceğinizde mutlu olacağınız konulara yönelirseniz bir şeyler çıkıyor.
hesabın var mı? giriş yap