şükela:  tümü | bugün soru sor
 • seneler alır..
 • iki donem ders, bir seminer ve bir de tezden olusan ve en az dort donem suren program.
 • her zaman icin tezsiz versiyonundan zor oldugu sanilan program.
 • buradaki “tez” bazen iş aramamak, arayıp da bulamamak, zaten full time çalışmaya pek de hevesli olmamak durumlarında iyi bir bahaneye dönüşebilir.
  - ne yapıyorsun?
  - tezimi yazıyorum.
  - ee kaç yıl oldu ama..
 • en az üç dönem, en fazla altı dönem + 3 ay sürebilecek olan bir lisans üstü türü. üç dönemlik versiyonu için şu şartların gerçekleşmesi gerekir: yök yönetmeliği yüksek lisansı 3 dönemde bitirmeye izin verir ama üniversitelerin bu süreyi eğer isterlerse senato kararı ile 4 döneme çıkarmalarına da izin verir(tıpkı yök'ün ders aşaması için koyduğı 21 kredilik sınırı, bölümlerin arttırabiliyor olması gibi), öncelikler üniversite senatosunun böyle bir karar almamış olması gerekir. ders dönemi iki dönemde iyi bir ortalama ile bitirilmelidir. tez danışmanının aklına yatan düzgün bir tez seçilmelidir. azimli, akademik kariyere yatkın ve zeki bir insan görünümüne bürünülmelidir. tez üç ya da dört ay gibi kısa bir sürede hakkını vererek bitirilmeli ve danışmana kontrol ettirilmelidir. danışmanın yönlendirmeleri doğrultusunda gerekli görülen düzeltmeler, eklemeler, çıkarmalar vs. yapılmalı ve beşinci ayın sonunda kapı gibi bir tezle danışmanın karşısına gelinmelidir. tez danışmanından erken teslim için uygundur yazısı alınmalı ve bu yazı ile birlikte tez, öğrenci işlerine teslim edilmelidir. bu noktada bazı problemler çıkabilir; öğrenci işleri böyle durumlarla pek karşılaşmadığı belki de hiç karşılaşmadığı için tezi teslim alıp almamakta tereddüt edecektir, bu durumda danışmanınızın öğrenci işlerine bir gözükmesi işleri kolaylaştıracaktır. tezi teslim ettikten sonra savunma için mümkün olan en yakın tarih alınmalıdır. tez savunmasında iyi bir performans ortaya konmalıdır, o da yetmez savunma esnasında danışmanın desteğine ihtiyaç vardır; danışman diğer hocaların kazık soruları karşısında perdeleme yapmalıdır. işte hepsi bu kadar.
 • kısa sürede bir sürü yoğunlaştırılmış, zor dersler alırsınız. aynı anda bunların çoğundan alakasız, daha yeni yeni kavradığınız, tez yazımıyla uğraşırsınız. araştırma yapmak zevklidir, makalelere gömülmek, ilgi duyduğun konuda daha fazla öğrenmek, anlatmak, bunlar hep tozpembedir. ama iş kıçı oturtup o tez'i yazmaya gelince işte cehennem olur hayat. üst düzey arzu,sabır ve çaba gerektirir tezli yüksek lisans yapabilmek.

  amerikalılar bunu şöyle tanımlar: "too much work, not enough sex" meali: o kadar çok iş var ki, sevişemiyoruz bile.
 • tez kısmına geçmeye 2 ayımın kaldığı akademik adım. orospuçocuğu tez danışmanım kendi verdiği seçmeli dersi mecburen seçtirip final esnasında vakit doldu diyip notunuzu ben vercem havasına getirdi. daha sonra doktora öğrencisine ba şansıma ise bb verdi, be ananın amı madem bb vereceksin bu kadar eziksin neden seçtirdin ki (mecburi bir tane tez hocadan ders almak) diğer tarafta daha zevkli ve yeni şeyler öğreneceğim nice dersler vardı. bunun yanında aldığım diğer seçmeli derste ise şeker mi şeker tombik hocam sayesinde turksat 3a uydusunun elektronik aksamının o uzayda - 270 derecede dış ortamda 30 derecede çalışıp içerdeki ısıyı ışınım dolayısıyla penceresinden atmasını öğrendim.aa verdi ama cc bile verse sıkıntı yoktu, ulan bu uslüp ve ne niyet ne kadar önemli bir şey aslında. ama diğer orospuçocuğu ezik tez hocam naptı matematiğe boğdu ders notlarını verdi ders yapamadan sadece sınavlara gelin dedi. şu dönem bitsin de ben seni değiştireyim üzerimden maaş almak neymiş görürsün.
 • ömür tüketendir.. dersler çabucak verilir de tez sürünür de süründürür de genellikle.. hele bi deişten yorgun geldiğinizde evde tezle uğraşmaya vakit ayıramıyorsanız ya da birilerinin iteklemesi olmadan arkasını getiremiyosanız yandınız demektir.. allah kolaylık versindir.. uzatmaları oynuyorum, hala ortada net bişi yok.. bana tez yaz sözlük!..