• hayatta görüp görebileceğiniz en serin kanlı iki insanı anlatan sözde korku filmi.

--- spoiler ---

hiçbir şaşkınlık yok.
    hiçbir etkilenme belirtisi yok.
    hiç korku yok.
    hiç merak yok, sorgulama yok. "haa kadın yapıyor bunları hmmfs ok."

bir ara baba oğul narkoz çekip uçuyorlar herhalde ondan bu rahatlık diye düşündüm. değilmiş.

en sonunda da "haa tamam, çocuk narkoz çekti ne yaptığının farkında değil, hepsini öldürdü." dedim. o da değilmiş. ben de narkoza takmışım ama bence bunlar daha mantıklı sebeplerdi.

herkesin dediği gibi ilk yarıda, yani henüz hiçbir şey olmamışken tuhaf bir gerilim vardı filmde. mantıksızlığını gözardı edebiliyorduk. ama sonra rengini belli etti.

parmağa takılan zil üzerinden ne güzel gerilim yaratılırdı ama onu da harcadınız. bari biraz doğal yapsaydınız o zil sesini.
    --- spoiler ---

filmin epey beğeneni olmuş ama bence kötüydü. gerilmek istiyorsanız pet sematary'yi, misery'yi falan izlemenizi öneririm.
  • sonuna doğru korku efekti olan sahnelerde biraz başarısız olsa da senaryo ve gerilim açısından alışılmışın bir tık ötesinde son yılların etkili filmlerindendi zannıma göre.
    gerilim sevenler sıkılmadan izleyebilir.
  • kimliği belirsiz kadının otopsisi
    inceliyorlar kara şiirin kadınını
    tüm dahili travmaların dışarı yansıdığı
    parçalanmış el ve ayak bilekleri
    yanmış ciğerler, yaralanmış organlar
    felç edici şeytan elması
    güzelliği içten yok eden ne varsa
    hayatta kalıp ondan paçayı kurtarıp
    onu gömenler olasılıkların çok uzağında
    koparılmış dil, parçalanmış eklemler, vajinal travma
    hikâyesi anlatılıyor otostopla bir otopsinin
    nasıl ki ata bilinçli binmek gerekiyorsa
    buraya iliştiriyorum yanlışlıkla izlememeniz için
  • bodrumdaki atölyeden yukarı kata çıkacak merdivenlerin olmadığı bir evde geçen korku filmi. konu fena olmasa da evin tasarımı tam bir saçmalık. merdiven yok lan. merdiven yani. hani kapalı yüzme havuzu yok gibi bişi değil. merdiven lan bu. havuz olmaz anlarım. merdiven nasıl olmaz lan.
  • çok sıkmadan baymadan kendini izleten film. baba oğulun bu kadar serinkanlı olması şaşırttı ama filmin süresi de gayet iyi. kadının ne olduğunu anlamak cidden zordu ama bazı sahnelerde de mide bulanmadı değil
  • filmi torrent kopyadan indirip seyrettim. fena sayılmazdı. bir başyapıtmış gibi söz edilmesi gerçekten gülünç. arşivlemeye ihtiyaç hissettirmeyen seyret geç türü bir yapım.

--- spoiler ---
    devamının çekilebilirliğine dair açık kapı bırakılmış olması, finali iyice klişeleştirmiş.
    --- spoiler ---

bu arada yeri gelmişken bilmeyenler için bilgilendirelim, filmde ceset için "jane doe" adında bir kadın isminden bahsedildiğini, türkçe altyazısında da "kimliği belirsiz" olarak çevrildiğini görüyoruz. jane doe abd adli hukuk prosedüründe kimliği belirsiz kadın cesetler için kullanılan kod isim. aynı statüdeki erkek için (bkz: john doe)
  • fazla korku filmi izlemeyen bendenizi çok fazla etkilememiş ama yine de başarılı olduğunu düşündüğüm film.

konusu bence bir korku filminde olabilecek doğal konulardan. bu şekilde işlenmesi de farklı bir bakış açısı aslında. filmin gizem olayını koruyabilmesi filmin izlenebilirliğini artrıyor.

genelde bu şekilde devam etmemeliydi buraya bağlanmamalıydı demişler ama ben buna katılmıyorum bu bilim kurgu filmi değil sonuçta konunun bağlanacağı yer insanların öğrenemediği, bilmediği bi yer olması her zaman daha doğru oluyor.

tek mekanda geçen filmleri sevdiğim için bunu da sevdim o açıdan. gayet iyi bir ikinci sınıf korku filmi. devamını çekerlerse değişik hiç bir şey olmaz.
  • --- spoiler ---

türkçesiyle "otopsi", 2017 abd yapımı gerilim-macera filmi. andré øvredal tarafından yönetilen filmin senaryosu ian b. goldberg ve richard naing'e aittir. filmin başrollerinde ise ünlü oyuncular emile hirsch, brian cox ve ophelia lovibond yer alıyorlar. film, øvredal'ın ilk ingilizce filmi özelliğini de taşımaktadır. filmin müziklerinde ise danny bensi ve saunder jurriaans imzası vardır. filmdeki otopsi sahneleri oldukça gerçekçi ve ürperticidir. filmin heyecan dozu da oldukça yüksektir. son olarak, filmin imdb.com puanı şimdilik 6,8/10'dur.

konusu
    tony tilden (brian cox) ve oğlu austin tilden (emil hirsch), gizemli ölüm vakalarını araştıran iki memurdur. günün birinde, ölüm nedeniyle ilgili hiçbir ipucuna rastlayamadıkları genç ve güzel jane doe cinayetini araştırmaya başlarlar. jane doe'nun kimliğini tespit etmeye çalışırken edindikleri tuhaf ipuçları, onları bazı korkunç gerçeklere doğru sürükleyecektir.

imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt3289956/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/…i/the_autopsy_of_jane_doe

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=mttahxuirtc

--- spoiler ---
  • bir korku filmi nasıl cekilemez? sorusunun örneğidir.
    --- spoiler ---

morgtakiler oturup okeye dönselerdi film daha korkunç olurdu

--- spoiler ---
  • "bana öyle bir film öner ki, nefessiz izliyeyim, mantık çok önemli değil" diyen bir yakınınıza gözü kapalı tavsiye edebileceğiniz film. (böyle bir manyak çıkmaz demeyin, dövüş filmi tavsiyesi isteyip, içinde seks var mı diyen dallamalar tanıdım ben.)

--- spoiler ---

lakin film müthiş bir konuyla ilerlerken ortalara doğru paranormal olaylara bağlaması cidden hayal kırıklığı olmuş, oysaki ne güzel bağlanırmış ya da ne müthiş cinayet hikayesi çıkarmış filmden...
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap