• kitabı için lord of the flies'ın günümüze uyarlanmış farklı bir versiyonu dersem yanlış olmaz heralde. oldukça etkileyici bir roman. 400 küsür sayfa boyunca hiç sıkmadan kendini okutturuyor. bölümlerin üçer dörder sayfadan oluşması da bunu kolaylaştıran en önemli etkenlerden.

alex garland'ı yazdığı muhteşem film senaryolarından tanıyordum(ex machina, sunshine..). anlaşılan roman yazmakta da eksik kalır bir yanı yok.
  • filmini iki gündür izliyorum. sevmediğimden değil, nedense bazı filmlere ve bazı kitaplara yaklaşımım bu yönde, ara veriyorum ve devam ediyorum. pek çok örnekte olduğu gibi kitabı filminden çok daha iyiymiş ama en son "epsilon" yayınevi basmış ve kitap şu an piyasada yok. bir diğer sorun şu ki: kitabı bir sahafta bulabilirim ama bilecik'te sahaf yok. :)
  • konusu itibariyle son derece ozel oldugunu dusundugum underrated film.

virginie ledoyen ablanin en guzel oldugu doneminde cekilmistir. outdoorun dibine vuruldugu harika bir sahnesi bile vardir.
  • thieves ve like a fool şarkılarını kesinlikle herkese önerdiğim kıvırçık saçlı şirin arkadaş .
  • --- spoiler ---

filmin sonunda gösterilen dünya haritasında gözlerin türkiye'yi aradığı film.
    --- spoiler ---
  • jeux d'enfantstan julien , trainspottingden ise begbie oynuyo. hepsinin gençlik yıllarında olması ve danny boyle'un filminde buluşmaları
  • ne kadar barışçıl, özgürlükçü ve eşitlikçi biçimde oluşturulursa oluşturulsun her yönetim bir gün despotlaşmaya ve yıkılmaya mahkumdur.
  • zamanında, izlerken içine o kadar çok gömüldüğümü hatırlıyorum ki doğa tasviri yaparken en güzel resmi hep bu filmdeki görüntülerle tasavvur eder olmuştum. bakir kalmış bu güzellikteki yerlerin sayısı gün geçtikçe azalıyor hatta bitiyor. leonardo di caprio'nun çevreci kimliğinin kamçılanmasında bu filmin etkili olduğunu düşünüyorum.

ayrıca yazar arkadaşın da dediği gibi film underrated kalmıştır, bu tarz filmleri önerebilecekler mesaj kutumu severek yeşillendirebilir.
  • öncesini anlatan bie dizi veya filmin çekileceğine dair söylentiler var.
  • turist olmak ile gezgin olmak arasındaki farkı güzel bir şekilde anlatırken, bir yanda da ütopik bir toplum ve beraberinde gelen sorunlar üzerine, insana ve insanoğlunun çarpıklığına değinen iyi denebilecek bir film. beklentiye girmeden izlerseniz keyif alırsınız, aksi halde izleyiciye kattığı bir şey bulamayabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap