• su ana kadar korku filmlerinde hic ama hic kullanilmamis korkunclu cocuk ve korkunclu oyuncak ogelerinin (yine daha once hicbir gerilim\korku filminde karsilasmadigimiz) kocaman bir gotik ev icerisinde birlestigi uber-dahiyane ve super-orijinal gerilim filmi. bunun disinda bu filmde yine turunun ilk orneklerini gorecegimiz dolabin icersinde saklanma sirasinda aniden gelen ciglik efekti, dus yaparken izlenilme hissiyati, daha once hic acilmamis cati kati gibi muthis gerilim ogeleri mevcut. buradan bu filmin yonetmenine olsun, yapimcisina olsun, yazarina olsun efendime soyleyim casting ajansina olsun kocaman bir haaaassiktir diyorum.
  • şu zamana kadar izlemiş olduğum en güzel sona sahip korku-gerilim-gizem filmi.
    internette insanların bu filmin sonuna bok attığını okurken sinirlenmemek elde değil.

--- spoiler ---

film tamamen chucky vari bir filmmiş gibi başlayıp bambaşka bitiriyor.insanların filmi beğenmeme sebebi olarak gösterdikleri son bence şu zamana kadar yapılmış en iyi sonlardan biri.yani cidden oturup gerizekalı gibi porselen bir bebeğin canlanıp herkesi katlettiği bir film mi izlemek isterdiniz?bıkmadınız mı hayaletli ruhlu cinli perili filmlerden?ben filmi izlerken klasik içine şeytan kaçmış bir oyuncak bebeği izleyeceğimiz sanıp hiç beklentiye girmedim hatta filmde lauren olmasa merak edip izlemezdim bile.yalnız film beni fena ters köşe yaptı,öncelikle çocuğun ölmeden önce zaten manyak bir çocuk olduğunu normal olmadığını bize yavaş yavaş işlediler.sonrasında oyuncak bebeğin annesi ve babasının ortalara doğru kendilerini ölmesi ve mektup yazıp daha fazla yapamayacağız minvalinden veda edişleri çok iyiydi.zaten filmin başında bakıcılık yapmak için seçilen lauren'a çocuğun annesi olan yaşlı kadının evden çıkarkenki sözü herşeyi özetliyordu ''özür dilerim''...dediğim gibi film manyak 2 tane ebeveynin yangında ölmüş olan 9 yaşlarındaki çocuklarının ölümünü kabullenemeyip onun yerine sanki kendi çocuklarıymış gibi porselen bir bebeği kendi çocuklarıymış gibi davranmasıyla başlıyor.bu porselen bebeğe de bir bakıcı aranıyor çünkü bu 2 ebeveyn tatile çıkacaklar ve evdeki çocuklarına yani ''porselen bir oyuncak bebeğe'' birinin bakması gerekiyor.şimdi bu şekilde bakınca ortada 2 manyak ebeveyn ve olaylara götüyle gülen bir genç güzel bir bakıcı var karşımızda,yalnız bu genç ve güzel bakıcının daha yeni bebeğini kaybetmesi ve belalı bir sevgiliden kaçma durumu var.kısaca bakıcınında psikoloji pek yerinde değil.bundan dolayı filmin ilerleyen zamanlarında porselen bebeğin gerçekten canlı olduğuna inanması pek absürt kaçmıyor bana asıl absürt gelen eve haftada 1 uğrayan market görevlisi elemanın çocuğun canlı olduğunu hemen kabul etmesi ve benimsemesi.ulan sen bari normal bir insansın sırf kızla arayı yapayım diye deliyle niye deli oluyorsun amk.neyse filmin son düzlüğünde asıl bomba patlıyor meğerse ortada canlı bir oyuncak bebek falan yok.evdeki bakıcının elbiselerinin kaybolmaası,saçının kesilmesi,kapısına sandviç bırakılması,arada koridorlardan gelen gülüşme sesleri,oyuncak bebeğin birileri varken hiç hareket etmeyip kimse onu görmezken yer değiştirmesi falan,evde yaşayan aslında yangında ölmemiş ve saklanmış olan ruh hastası manyağın ta kendisi.bu ruh hastası çocuk 9 yaşlarında yangında ölmeden önce,şehirden arada bir onunla oynaması için evlerine gelen yine kendi yaşında bir kız çocuğunu öldürüyor kız çocuğunun cesedi ormanda bulunuyor polis direk bu çocuğun evini aramak istiyor delil vesaire için ama oda ne tam polisler gelmeden yangın çıkıyor ve 9 yaşındaki brahams yangın canlı canlı yanarak ölüyor...bize söylenen bu ama işin aslı hiç öyle değil olayın aslı brahams'ın ailesi çocuklarının kızı öldürdüğünü biliyor ve brahams'ında yangın çıkarmasıyla olaydan istifada çocuğu ölmüş gibi gösterip çocuğu evlerinin kuytu köşelerinde tutmaya devam ediyorlar,çocuk zaten ruh hastası psikopat bir çocuk olduğu için aile sosyal hayattan izole bir şekilde çocuğu evlerinin duvarlarının arkasında yaptıkları özel yerlerde yetiştirmeye devam ediyorlar,dediğim gibi çocuk ruh hastası olduğu içinde ve aşırı utangaç iletişime geçemeyen bir çocuk olduğu için anne ve babayla doğrudan değil oyuncak bebek üzerinden iletişime geçiyor,aile herşeyi biliyor ama çocuk manyak olduğu için bu oyunu 20 yıl falan sürdürüyorlar ama tabi onlarında canına tak ediyor dayanamayıp tatile çıkarıyor diyerek yerlerine lauren'ı bulup intihar etmeye gidiyorlar arkalarındanda bir mektup bırakıp ''bakıcıyı seni sevmesi için bıraktık biz daha fazla dayanamıyoruz'' diyerek çocuğu daha doğrusu eşşek kadar olmuş brahams'ı lauren'a bırakıp gidiyorlar.bu eleman duvarların arkasından vesaire kızı sürekli izleyip oyuncak bebeği canlıymış gibi gösterip kızı ikna ediyor sapık orospu çocuğu.
    --- spoiler ---

şimdi arka planı bu kadar orjinal olan bir filme nasıl boktan dersiniz arkadaşlar cidden aklım almıyor.tamam bir korku filmi olarak yetersiz olabilir ama ben brahams'ın aslında yaşadığını ve oyuncak bebeğin canlı falan olmadığını öğrendiğimde yaşadığım irkilme ve şok anını hiçbir filmde yaşamadım. 10 üzerinde 9'luk bir film puan kırmamın sebebi lauren cohan'ın boktan oyunculuğudur.meğerse bu kız dizi oyuncusuymuş onu öğrendim yani the walking dead'deki maggie karakterinin aynısını gitmiş bu filmde oynamış demek ki sen boktan bir oyuncusun lauren.
  • atmosfer olarak film gayet germekte. hatta, filmin başlarında saçma bulduğunuz durumu film içerisinde size öyle yavaştan yediriyor ki bir anda izleyici olarak inanmaya başlıyorsunuz gördüklerinize. beklenmeyen sürprizler bakımdan oldukça başarılı buldum. kısaca zaman kaybı olmayacak bir film.

--- spoiler ---

resmen bebeğin annabelle tarzı bir şey olduguna oldukça inanmıştım izlerken. hatta cocuk iyi mi kötü mü diye düşünüyorsun. birkaç ipucu veriliyor aslında durumla ilgili. yemeklerin asla atılmaması, duvarlardan hasere gecmemesi için kurulan tuzaklar vs.
    belli ki braham'ı korumak için aile boyle bir yonteme basvurmus da kus ucmaz kervan gecmez yerde cocugu insan gibi tutsalarmıs bari evde. belli ki sorunlu bir arkadas ama aynı yerde yasadıktan sonra ha odasına kalmıs ha duvar arasında. sana istediği her seyi korku vererek yaptırıyor sonucta. neyse sonuc olarak ben kendi adıma boyle bir sey tahmin etmemiştim, beni şaşırttı bu sebeple de begendim.

--- spoiler ---
  • evde tek başınıza karanlıkta izlerseniz 10 üzerinden 7

evde kalabalık bir ortamda izlerseniz 10 üzerinden 6

evde tv kanalında türkçe dublajla izlerseniz 10 üzerinden 5

puan verilebilecek bir film.
  • 2016'nın beklenen korku filmiymiş.
    bence beklenene değmemiş. fragmanı, filmden çok daha korkutucu.
    ah maggie sen böyle filmlerde oynayacak kadın mıydın?

--- ağır spoiler ---
    filmin tek korkunç yeri, esas kızın oyuncak bebeğe inanması.
    yahu bebek kapına tepsi getiriyor, bu mu senin bebeğin yaşadığına inanma sebebin. bebek kapına tepsi getiriyor yahu! gitsene o evden. hadi bebeğin yaşadığını kabul ettin, neye inanarak "o bana zarar vermez" deyip duruyorsun. iyiki kapına bir tepsi getirdi yani.
    --- ağır spoiler ---

neyse ki james wan boş durmamış da, the conjuring 2 ve light out ile karanlık korkumuzu yeniden hatırlatan yaz günlerini biz vaad etmiş durumda. benim ümidim onlardan yana.
  • çok güzel bir gizem-gerilim filmi. sürprizi bozmayıp önceden fragmanını izlememiştim bilerek..bu nedenle de daha çok keyif aldım izlerken. benzeri annabelle den 10 kat daha iyiymiş.. bana nedense kurgu bakımından the orphan ı anımsattı.

mutlaka izlemeniz önerilir. 8/10.

--az spoiler--
    herkes filmin o "kırılma" anını eleştirmiş ama bence o andan sonra klişelerden sıyrılıyor film. düz gitmektense dümen kırıyor ve izleyiciyi şaşırtıyor.
    --az spoiler--
  • olacak gibiyken olamamış film. çok korku filmi izleyen biri olarak birçok senaryoya alışığım şaşırdığım çok az oluyor belki de bu yüzden bu filmde de şaşıramadım.

yine filmin heyecanı kaçmasın diye fragman izlemeyen hatta afişini bile incelemeyen biri olarak greta ile brahams ı ilk tanıştırdıklarında oyuncak olması hoşuma gitti(onu bilecek kadar bile film hakkında bilgi edinmedim, böylesi daha güzel tavsiye ederim)

--- spoiler ---

mesela malcome aslında brahms çıksa daha iyi olmaz mıydı?

bir de gerçek brahms'ın şu porselen maskesi house of wax'ı andırmadı mı? (bkz: bir şeyleri bir şeylere benzetme hastalığı)

--- spoiler ---

yönetmen filmin ucunu açık bırakarak biz sinemaseverlere devam filminin müjdesini vermiştir. biz de ona bir mesaj verelim o zaman, çekme canım olmamış bu.
  • 2016 yapimi korku filmi.
    annabel benzeri bir film beklerken ve film o sekilde ilerlerken son anda farkli yone girmesiyle sasirtiyor.

puanim 6/10.

--- spoiler ---

8 yasindayken dogum gununde yuzu yanan bir çocuk ve ebeveynler. ebeveynleri sayesinde 20 yil evinde duvarlari arasinda yasayan dogustan cani sapik oldugu anlasilan kahramanimiz gerçek dunyadan oyuncak çocuk seklindeki bebek ile iletişime geçiyor. guya bu oyuncakin içindeki ruh kendisi. halbuki eve gelen bakicilar bilmiyorlarki bu duvarlarin arkasina saklanmis bir cani sapik.
    bu sekilde bazilarini da olduruyor. cocukluk askini bile.

son gelen bakici ise cetin ceviz cikinca seftaliyi cizdiriyor.
    --- spoiler ---
  • geçenlerde izlediğimiz annabelle nin erkekli versiyonu. başrolde the walking dead den tanıdığımız maggie oynuyor. bir ailenin oyuncak bebeğini bira fazla sahiplenmesi durumu var. aslında fragmanında ailenin bizim maggie'ye "bu da bizim oğlan :)" demesindem sonra maggie'nin gülmesi ve hemen sonra ciddileşmesi biraz film hakkında ipucu veriyor.

merakla bekliyoruz.
  • büyük beklentilere girmeden keyifle izlenecek film. gayet iyi bir şekide başlayıp sonlara doğru ufaktan patates olmaya başlıyor olsa bile kesinlikle izlenildiğine pişman olunacak bir film değil.

--- spoiler ---

filmin sonuna doğru brahms'ın olgunlaşmış halinin aksiyon sahneleri bana saçma geldi. brahms'ın porselen bebek hali kırıldıktan sonra* olaylar mistik şekilde devam etse kesinlikle daha etkileyici olacaktı. son olarak çocuklarını duvarların içinde büyütmeyi seçip sonradan da beraber intihar eden ebeveynlerinin amaçlarını bir türlü anlayamadım. anlayabilen varsa yeşillendirirse minnettar olurum.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap