• forest carter' in en populer ve en onemli kitabi. kizilderili tarihi konusunda tum kitap elestirmenlerince bir fenomen olarak kabul edilen kitap, barisci bir kizilderili kabilesi olan cherokee' lerin doğa ve beyaz adamla mucadelesini duygusal bir bicimde okuyucuya yansıtır.
  • james cromwell, joseph ashton, ve graham greene gibi isimerin rol aldigi felsefesi ile insani inanilmaz etkileyen super bir film. filmin konusuna deginmek gerekirse; olay 1930larda gecmektedir. babasini savasta kaybeden little tree yaklasik bir sene sonra annesini de kaybeder ve dedesiyle buyukannesinin yanina tasinir. dogal yasamla beraber hayata dair bircok sey ogrenir. sonrasinda cok buyuk zorluklar yasayacak, ozellikle de dedesi ve buyukannesini kaybettikten sonra hayatta yalniz basina kalacak ve mucadelesi daha da zorlasacaktır.

buarada litle tree nin anne ve babasindan birinin beyaz digerinin yerli olmasi itibariyle birtakim hukuki sorunlarla da karsilasiyor. beni aglatabilen nadir filmlerdendir kendisi.

(bkz: kucuk agacin egitimi)

(bkz: romandan uyarlanan filmler)
  • little tree bir cherokee cocugudur ve buyukanne ve buyukbabasiyla gecirdigi zamanlar ona bununla gurur duymasi gerektigini ogretmistir.
    buyukanne ve buyukbabasinin onu egitis sekli ve gecen diyaloglar oldukca etkileyici ve sicaktir.
    little tree buyukbabasin kendisine viski kavanozlarini tasimasi karsiligi verdigi 50 centle pazar ayini cikisi gorüp cok sevdigi bir buzagiyi satin alir. buzagi aslinda ölmek uzeredir ki adam bu yuzden 50 cente satarak little tree yi kandirmistir. buyukbaba durumun farkinda olmasina ragmen buna goz yummus ve buzaginin olumunden sonra:

''bak little tree her seyi kendi tecrubelerinle ogrenmelisin. eger senin buzagiyi almana engel olsaydim hep o buzagiya sahip olmak isteyecek ve bana kizacaktin, eger sana o buzagiyi ben alsaydim öldügü icin yine beni suclayacaktin.''
  • tüm karmaşasına rağmen ne kadar sıradan ve adi hayatlar yaşıyoruz dedirten, sonuna geldiğinizde gözyaşlarınızın asla yerinde duramayacağı kitap.
  • kahkahalar atarak okurken aniden hıçkıra hıçkıra ağlatabilen kitap. şimdiye kadar okuduğum hayatı bu kadar basit ve güzel anlatan en iyi kitap bence. okuduktan sonra bakış açısında mükemmel değişiklikler yapıyor.

--- spoiler ---

yaşlandığın ve sevdiklerini hatırladığın zaman, yalnızca iyiyi hatırlarsın. kötüyü hatırlamazsın hiçbir zaman, ki bu da kötünün hiçbir şeye değmediğini kanıtlar.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

iki adam bir ağaç getirdiler. politikacılar gibi takım elbiseleri vardı. güldüler, sırıttılar ve "buraya bakın çocuklar, size ne getirdik? güzel değil mi? kendi noel ağacınız var" dediler.

beyaz kafalı bayan, bunun gerçekten güzel olduğunu söyledi ve herkesten iki politikacıya ağacın gerçekten güzel olduğunu söylemelerini ve teşekkür etmelerini istedi. ki herkes öyle yaptı.

ben yapmadım. ağaç kesmenin hiç mi hiç nedeni yoktu. erkek çamdı ve yavaşça öldü. orada koridorda.

--- spoiler ---

kızılderili felsefesine ve yaşantısına hayran olmamak elde değil. herkesin okuması gereken, her kitaplıkta bulunması gereken muhteşem bir kitap, baş ucu kitabım!
  • yazarı eski ku klux klan üyesi, george wallace'in seçim konuşmalarını yazmış, asa earl carter'dır. öğrenin amına koyayım:

http://en.wikipedia.org/wiki/asa_earl_carter
  • forrest carter'ın kendi çocukluğunu anlattığı bir roman kitabı.

kitap yazıldıktan sonra iyi iş yapar ve kitap eleştirmenleri carter'ın asla öyle bir çocukluk yaşamadığını iddia etmeye başlar. hatta adının forrest carter değil, asa earl carter olduğunu bile iddia ederler. aslında annesini ya da babasının, kendisi beş yaşındayken ölmediğini ve böylece kitabın tamamen kurgudan ibaret olduğunu iddia edenler de vardır.

iddia edenleri duymazlıktan geliyor ve bu nadide kitabı tavsiye ediyoruz.

kitap, beş yaşında yetim ve öksüz kalan carter'ın, büyükbabası tarafından eğitilişinin öyküsüdür.
  • forrest carter'ın kendi çocukluğunu anlattığı bir roman kitabı.

kitap yazıldıktan sonra iyi iş yapar ve kitap eleştirmenleri carter'ın asla öyle bir çocukluk yaşamadığını iddia etmeye başlar. hatta adının forrest carter değil, asa earl carter olduğunu bile iddia ederler. aslında annesini ya da babasının, kendisi beş yaşındayken ölmediğini ve böylece kitabın tamamen kurgudan ibaret olduğunu iddia edenler de vardır.

iddia edenleri duymazlıktan geliyor ve bu nadide kitabı tavsiye ediyoruz.

kitap, beş yaşında yetim ve öksüz kalan carter'ın, büyükbabası tarafından eğitilişinin öyküsüdür.
hesabın var mı? giriş yap