• the screen behind the mirror albümünden bir enigma parçası.

closest approach to earth 34,600,000 miles
    mean distance from the sun 141,600,000 miles
    period of rotation around the sun 1.88089 years
    sidereal rotation period 24 hours,37 minutes, 22.66 seconds
    mean surface atmospheric temperature -23 degrees
    visual albedo 0.159
    pole star bd 52* 2880
    visual magnitude at mean opposition -2.01
    mass 0.01017
    density 3.5
    o fortuna velut luna statu variabilis, (translation:o fortune like the moon you are changeable)
    diameter 0.532
    inclination for equator 24.936 degrees
    gravitational escape velocity 3121 miles per hour
    inclination from equator
  • mizanpajı gittikçe daha da güzelleşen, murat öneş'in sanat yönetmenliğinde boyut yayıncılık tarafından basılan tav'ın ücretsiz dergisi. ücretsiz basılıp dağıtılan bir dergiye göre tasarım ve içerik olarak gayet kalitelidir, ayrıca web sitesinden online olarak takip edilebilebilir.
  • björk'ün yeni albümü utopia'dan bizlere sunulan ilk şarkı, albümün de ilk teklisi.

spotify: the gate

my healed chest wound
    transformed into a gate
    where i receive love from
    where i give love from

and i care for you, care for you
    i care for you, care for you
    care for you, care for you

split into many parts
    splattered light beams into prisms
    that will reunite

if you care for me, care for me
    if you care for me, care for me
    care for me, care for me
    and then i'll care for you, care for you
    care for you, care for you

didn't used to be so needy
    just more broken than normal
    proud self-sufficiency
    my silhouette is oval
    it is a gate

i can care for you, care for you from
    i can care for you, care for you
    you care for me, care for me
    care for you
  • bjork’un gogsundeki yara iyilesmis ve kapiya donusmus, daha yeni dinledim/izledim.
    klibinde ozellikle all is full of love ve pagan poetry etkisi hissetmek mumkun: ya da ben, nasil soylesem, biraz nostaljiye bulanmis olabilirim.
    sarki ise vulnicura sound’una nazaran daha da deneysel. bjork’un ucsuz bucaksizliginin siniri yok, bir kez daha gordum.
  • başka bir dünyaya aitmiş de björk bizim için ingilizceye çevirmiş hissi yaratan büyülü şarkı.
  • didn't used to be so needy
    just more broken than normal
  • bir indestroy şarkısı.
  • hakkında bu kadar az entry girilmesine şaşırdığım, accuk banal olsa da seneler içerisinde kült haline gelmeyi başarmış, 1987 yapımı korku filmi.

--- aman aman bir spoiler yok ama sen bilirsin ---

küçükken sanırım teyzemin evinde* kasetten izlemiştik. o zamanlar tabi çok korkmuştum, bazı sahneleri de aklıma kazınmıştı. dün tesadüfen ismini öğrendim ve bugün de hemen izleyerek çocukluğuma döndüm.

işlediği temalar, dönemin gözde korku üreteci stephen king'in romanlarındakilere benziyor. bir grup çocuğun, dış dünyadan ve yetişkinlerden yardım almaksızın, kötülükle savaşmak zorunda kalması... filmin en başında görülen ve filmin en sonunda işe yarayacak klavuz rüya... manevi değere sahip sıradan bir eşyanın, kötü varlıklar için ölümcül olması... gibi. o kadar çok çağrışım yaptı ki yarıda durdurup, s.k. eserinden mi uyarlanmış diye araştırdım.

kötü varlıklar ise çeşitli açılardan cthulhu mitosu'na selam çakıyor. ayrıca bilerek mi yaptılar emin değilim ama, geçidin sökülen bir ağacın altından çıkması, axis mundi inancına bir gönderme olabilir. şayet öyleyse senaryo ile alakalı bütün saçmalıkları affedebilirim.

peki nedir bu saçmalıklar?

- glen'in bir gece önce, bir ev dolusu insanın önünde, kuş gibi uçmasını kimsenin garipsememesi. kimsenin bu acayip olayın üstüne gitmemesi. çocuk bahsini açtığında "olur öyle arada eheh" şeklinde geçiştirilmesi.

- akıllı kahramanımız terry'nin, "dikkat et, bak düşeceksin, alooovv kime diyom???" uyarılarına nispet yaparmışcasına, saniyesinde cumburlop diye geçidin dibini boylaması.

- incilin kelimenin tam anlamıyla silah olarak kullanılması. adeta hain düşman al sana bombe dercesine geçide atılması. işin komik yanı, bu taktiğin gayet işe yaraması.

- henüz iki dakika evvel, türlü türlü cinin iblisin elinden zar zor kurtulan ve korkudan öleyazan linda/lori kardeşlerin, iki delikanlı görünce hemmmmmen eğlence moduna geçmesi. herifleri evden "şimdi öpmiyim şekerim, ellerim iblisli" diye kovan al'e trip atmaları.

- aşşşırı güçlü ve über kötü baş iblisin, glen'i bir türlü öldürmemesi. çocuğu habire eline alıp mıncırması, hatta ona ufak süprizler yapması.*

- incilden ve dahi insanlıktan bile eski olduğu söylenen gosgoca iblisi öldürmenin yolunun sevecenlikten geçmesi.
    (bkz: ışık ve sevgiyle)*

bunlara ek olarak filmin temposu da problemli. bazı sahneler aşırı kopuk. kimi sahneler ise özensizce montajlanmış gibi duruyor.

yine de vakit kaybıydı diyemem. atmosfer oluşturmak konusunda oldukça başarılı. düşük beklentiyle izlememe rağmen itiraf etmeliyim ki efekt ve makyajları da gayet beğendim. film bu açıdan çok güzel yaşlanmış. üstelik yaşattığı 80'ler havası bile***** seyretmek için yeterli bir sebep. minnak stephen dorff da cabası.

hakkı verilerek işlenmediğinden, remake yapmak için çok uygun bir film olduğunu düşünüyorum. keşke hollywood 37267809. marvel filmini çekmek yerine şuna bir el atsa. vallahi tadından yenmez.

o değil de, ebeveynleri hepi topu iki günlüğüne evi emanet ettiler, veletler evin canına okudu. asıl korku filmi bence anne babaları eve gelince yaşanacak.

https://m.imdb.com/title/tt0093075/
  • 80'lerde çocuk olmanın eşsizliğini anlamak (veya hatırlamak) için izlenmesi gereken bir çocuk-korku klasiği.goosebumps ve evil dead ve birleşimi.seksenlerde (veya doksanlar başı) bir mahalle arası sinema veya videoda görsel bu düşük bütçeli filmi gören şanslı veletlerdenseniz unutmanız imkansız.bizde sinemalarda gösterilmiş ama muhtemel ben askerken vizyona girdi, çünkü bu tarz filmlerin manyağı çocukluk arkadaşlarımla gözden kaçırmamız imkansızötesi görsel özel efektleri ise şaheser.tamamen el emeği görsel hileler iblis kostümlü oyuncular,animatronik kuklalar,stop-motion canavar,devasa setler görsel ve "zorlanmış perspektif" adı verilen bir yöntemle çekilmiş sahneler görsel bu sitede bu sahnelerin yaratımı hakkında ayrıntılı bilgiler mevcut https://monsterlegacy.net/…0/16/demons-of-the-gate/ filmin başrolü ufaklık ve sorunlu fırlama arkadaşı ise tipik 80'ler çocukları.kavanoza böcek koyup,ağzını kapatıp ne kadar yaşayacaklarını merak etmek tamamen o yıllara özgü tuhaf yaramazlıklardan.ben yapmıştım,kurbağa yavrularını (iribaş) kapatırdım.arka bahçede demonik iblislerin çıktığı deliğin benzeri bir delik surdibine (topkapı surları) bitişik bir evde oturan arkadaşımın duvarında vardı.bir gün evlerine gittiğimde gelen ürpertici sesleri sorduğumda kocaman elbise dolabını ittirmiş,arkasında üzerine tahta çakılıp kapatılmış karanlık bir deliği göstermişti.odanın o duvarı surların içine açılan mağara ağzı gibi bir deliği kapatmış ama önceden oturanlar merak edip delmişler duvarı.bunlarda tahta ve dolap ile kapatmışlar.eleman sürekli bir fısıltılar geldiğini anlattı.karanlık öyküleriyle ayrı bir filmi hakeden hayali heavy metal grubu "sacrifyx" ve tek albümleri eski tanrılara karşı uyarı niteliği taşıyan "the dark book" ile necronomicon bağlantısıda var lovecraft hayranlarına.
  • 1987 tarihli, macar asıllı korku filmleri yönetmeni tibor takacs ın amerikan sineması için ürettiği bu korku filmi, aynı zamanda stephen dorff'un da ilk filmi olup aktörün çocukluk halini görmemiz açısından da ilginç. film, dönemin popülaritesine uygun olarak, heavy metal unsurlarını da bolca ihtiva ediyor. çocuk oyuncuların başrol oynamasından dolayı bir teen slasherhavası da alıyoruz. 2011 yılından bu yana remake projesi de duyulmasına rağmen henüz şimdiye dek gerçekleşmedi. buram buram 80'ler kokan bu nostaljik korku filmi, türün sevenlerine hitap eden cinsten.
hesabın var mı? giriş yap