• apc ve tool'un kesisim noktasi
  • başrollerini steve carell ile domhnall gleeson'ın paylaştığı, 2022 yapımı, 10 bölümlük fx, psikolojik gerilim dizisi.

büyük oranda tek mekanda geçtiğinden pek çok izleyiciye durağan gelebilir. ancak oldukça başarılı. psikoterapiye meraklılar için bundan farklı bir yerde duran yine çok sağlam başka bir yapım önerebilirim; in treatment

dikkatimi çeken bir konu;

--spoiler--

başından beri doktorun ayak kremi bir konu oldu dizide. ayaklarında bir hastalık olması doktorun kendisinin de mükemmel olmadığını, kusurları bulunduğunu ifade ediyordu. en nihayetinde orada kaldığı süre boyunca oğluna karşı kendi hataları olduğunu anladı.
    kusurlu da olsa, dünya'ya yaşayacak günü, yani daha yürüyecek yolu olsun istediğinden terapistin kurtulmak için ayak kreminin tüpünü kullanması bu anlamda tesadüf değildi.

ancak krem bitmiş, tüp boşalmış yani yürünecek yollar tükenmişti.

--spoiler--
  • giriş kısmının vokal olarak mükemmelliği bir yana, ilk "but i'm still right here.giving blood, keeping faith and i'm still right here" derken maynard resmen sesiyle sevişmektedir. dinlerken içsel kasılmalar yaşamanıza sebep olan güzide bir tool eseridir.
  • insanı sabır tası eyleyebılecek, bu dunyaya ait olamayacak kadar kusursuz bır tool eseri. moral bombardımanı. maynard'ın "is this a test? it has to be" deyisi bağlıyor bugunlerde benı hayata baska bır sey değil*.
  • sanıyorum tool'un en underrated parçalarından biridir bu..
  • psikayatra tonla para ödeyeceğime, evde kendim yaparım misali eve psikaytristi getiren bir seri katilin hikayesi.

amerikanyalıların seri katil sevgisi bitmedi. neredeyse her amerikanyalı başına 1 seri katil düşüyor sanırım.

seri katil olayını sevmediyseniz ikinci dünya savaşı, birinci dünya savaşı, yahudi soykırımı, ortaçağ ve uçuk kaçık evrenler. lan valla baydınız mk.
  • hüzünlü mini dizi. dr strauss'un hastasıyla iletişim kurabilme çabasına şahit oluyorsunuz. ama diziyi izlerken aklıma michael scott geliyor abi ya diziyi durdurup youtube 'dan the office kesitlerini izliyorum. acayip bir adamsın steve carrell.
  • israil'in güncel politik seküler/yobaz çatışmasını allahın amerikasından neden izliyoruz kardeşim biz.

dizi tamamen holokostu ibret alın ey yahudiler bölünmeyin, hele hele aileyi asla bölmeyin diyor.

ariel şaron mezarından kalkmış öğüt veriyor sanki.

komik.
  • maynard'ın vokalde kendini aştığı mükemmel tool şarkısı. geriye kalan tüm tool şarkılarından daha duygusal ve daha narin... hem eksiksiz hem de tam tadında.

but i'm still right here
    giving blood, keeping faith
    and i'm still right here.
  • uzunca bir film olsa çok daha iyi olabilecek ancak bu hâliyle de gayet iyi olmayı başarmış mini dizi.

--- spoiler ---

finale üzülsem de pek şaşırmadım, işlerin böyle sonlanacağı ta en başından belliydi çünkü: başlangıçta sam'in motivasyonu iyileşmek değil yakalanmamaktı. daha doğrusu yakalanmamak için iyileşmek istiyordu. nitekim finalde de teslim olmak yerine -babasının yerine koyduğu- doktoru öldürmeyi tercih etti. sonra kendini zincirlemiş olsa da istediği zaman kurtulacağını bilerek yaptığı bu harekette içtenlik göremiyorum. vicdan azabının kafası geçtiği anda anasından anahtarı alacak, kadın da ona o anahtarı elbette verecek. bunu biliyor. özetle bu hikâye ne sam'e yaradı ne doktora.

aslında garip bir şekilde doktora yaramış olabilir; 10 bölümlük seans maratonunda esas terapiyi alan sam değil doktordu bence. oğluyla ilişkisinin bozulmasında kendi payını keşfetti ve en sonunda ölse de oğluyla arasını düzeltebildi. ha yaşasaydı iyiydi, o ayrı.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap