• --- spoiler ---

beğendiğim bir film oldu. dev patel artık usta olduğunu kanıtladı bana göre. romanı çook önceden okuduğum için hatırlamak güzel oldu. yönetmen amca etnik açıdan karışık bir cast yapmış. amacı neydi, daha önceki çalışmaları da böyle miydi? hiç bir fikrim yok. ama 1800'lü yılların ingiltere'sinde afrikalı, uzak doğulu karakterler görmek ilginç oldu. afrikalı annenin beyaz oğlu, uzak doğulu adamın zenci kızı vs. ilginç bir deneyim olmuş. dediğim gibi, amacı konusunda hiç bir fikrim yok. ama bir yandan da tam da blm günlerine tesadüf etmesi dikkat çekiyor.
    neyse film görsel olarak harika. karakterler çizgi filmlerden çıkmış gibi. belki yukarıda bahsettiğim cast seçimi bu sebeple böyle değişik tutuldu. bilemiyorum.
    en tatlı karakter dora'ydı. küçük aptal. ama o da kendi durumunun farkında. sessizce gitti david'in hayatından.

sahne geçişleri, renkler çok iyi. görüntü yönetmeni kimse tebrik etmek lazım.
    steerforth'un pubda söylediği şarkıyı çok beğendim. özellikle araştırıp bulacağım.

dedim ya, cast sürprizlerle dolu...
    brienne of tarth'ı görünce şok oldum! amanın amanın!*

hugh laurie sen nasıl bir kralsın!

sonuç: 6,3/10

--- spoiler ---
  • gün itibariyle amazon uk'de yerini alan ,maalesef malum ortamlara da düşen, harikûlade film. dev patel alerjimi hugh laurie ve peter capaldi'nin varlığıyla aştım. armando ne yapıyorsa güzel yapıyor, bu değişmez bir kural.
  • armando iannucci keşke bu filmdeki ırklar ve renkler karmaşasını harika dizisi avenue 5'te kullansaymış.mizahı da tuhaf geldi açıkçası ki gülmek için izlemedim zaten.ingiliz mizahına aşina olmayan biri değilim.monty python,douglas adams,yes minister,mr.bean,spaced (ve cornetto üçlemesi),coupling,black books,in the loop vb... (bunlar ne ölçüde ingiliz mizahını temsil eder emin değilim gerçi).benim sorunum charles dickens'ın eserinin bu mizah tarzıyla alakasının olmaması.peter capaldi görsel ve hugh laurie'yi görsel izlemek boşa geçen zaman değildir.neyse kötü değil ama eksantrik ve tuhaf bir deneyim...armando iannucci avenue 5'ten ve bu filmdeki mizahından gördüğümüz üzere otostopçunun galaksi rehberini çekmek için ne bekliyor.
  • şöyle düzenli bir şekilde verelim:

birinci fragman
    ikinci fragman
  • --- spoiler ---

dev patel'ın hugh laurie ve peter capaldi ile oynadığı sahnelerde onlara hayran hayran bakışının beni benden aldığı film.

hugh laurie'nin mr. dick'in şizofrenliğini daha ilk andan verebilmesine hiç şaşırmadım zaten. bu adam niye böyle ya oynadığı her karakterde sanki o karakteri oynasın diye yaratılmış gibi hissediyorum. peter capaldi ise tam bir mr. micawber piçliğinde oynamış ya o latince sahnesi aklıma geldikçe gülüyorum ya. ikisinin de çok büyük hayranı olarak armando iannucci'ye teşekkürlerimi sunuyorum. zira fortysomething'den beri bu ikisinin bir araya gelmesini beklerken böyle bir filmle olması çok şahane oldu. bize kaybolan yıllarımızı veremedi tabi ki ama teselli oldu diyelim.

--- spoiler ---
  • iskoç yönetmen armando iannucci projelerinden. dev patel de şimdilik planlanan cast içinde.

her eve imdb
  • resmi fragmanı düşen armando iannucci filmi. 8 mayıs'ta amerika'da vizyona girecek. güzel kadro, eğlenceli fragman. keyifli bir film bizi bekliyor.

https://www.youtube.com/…53i-sdsk&feature=emb_title
  • david copperfield'ı bir hintli oynuyor...

fıkra bu kadar...
  • charles dickens'ın ünlü romanından uyarlanan 2019 yapımı film. bu film sonrası charles dickens mezarında fır fır dönüyor, yönetmene sövüyordur.
    sık sık varlıktan yokluğa düşen, ardından tekrar yükselen david copperfield' ın (sihirbaz olan değil) çocukluğundan yetişkinliğe kadar yaşadıklarını izliyoruz. yönetmenin abuk subuk denemeler yapmış olması bu güzel romanın sıcaklığı ve samimiyetini baltalıyor; keşke romana sadık kalınsaymış.
  • 25 eylül'de türkiye'de vizyona girecek filmdir.

hugh laurie, peter capaldi, dev patel'i beyaz perdede izlemek uzun zamandan sonra sinemaya gitmek için harika bir sebep olabilir.

mizahıyla yaşama sevicimizi arttıran armando iannucci'nin bu filmde de elinden gelenin en iyisini yaptığına tanık olmak isterseniz fragmanına bir göz atabilirsiniz türkçe fragman
hesabın var mı? giriş yap