• 1964 yazinda amerika kirsalinda gecen, aile icin onemli olan kan bagi degil, kendini nerede bir aileye ait hissettigindir temali guzel film. kisa rolunde paul bettany pek basarili. dakota fanning, queen latifah ve alicia keys'de cuk diye oturmuslar rollerine. dram ve hafif gozyasi severlerin vakit ayirmasinda fayda var.
  • 2008 yılının gözden kaçan filmi. 60'lı yılların amerikasında, ırk ayrımının zirvede olduğu dönem atmosferinde geçen bir öykü. dakota fanning sadece 14 yaşında bir kız ve o kadar güzel oynuyorki, helal olsun. bu çocuk 10 yıl sonra en önemli bayan sinema sanatçısı olacak.
  • arşivimin köşelerine attığım filmlerden biriymiş. "napalm bunu izlicez artık" diyerek izlediğim filme bak be. neyse bu entryi girmemin nedeni bu filmin hakettiği değeri sözlükte bulamaması. bir nevi up up up anlayacağınız. izleyin izletin.
  • dakota fanning'li, alicia keys'li 2008 yapımı tatlılar tatlısı bir film.

--- spoiler ---

may boatwright karakteri ile unutulmaz benim için. ailelerin biraz deli, yarım akıllı, heyheyli, garip üyeleri bulunur ya hani böyle aile dramalarında fix olarak, ne bileyim histerik bir teyze vardır mesela, arka planda birkaç küçük hikaye de onun etrafında döner. bu ailenin de biraz içli bir "kızkardeşi" var, may. her şeye çok üzülen, ağlamak için kendi yaptığı ağlama duvarına gidip notlar bırakan içli may. o dudaklarını titretişi ile, iç çeke çeke şarkı söyleyişiyle gönüllerden vuran sophie okonedo'nun ellerinden öpmek lazım bu rol için.

--- spoiler ---

60'lı yılların ırkçılığı hikayenin arka planında hep var, hatta öykünün temel ayağı denebilecek kadar öykünün içinde. ben de senelerce arşiv köşelerinde çürütüp sonradan kıymetini bilenlerdenim. son olarak güzel bir aile draması, izleyin diyorum.

ayrıca güzel soundtracklerinden yalnızca birisi için:

(bkz: india arie)
    (bkz: beautiful)
  • naif bir masal tadında anlatılan; iyiliğin, kötülüğün, suçluluğun, ezikliğin, doğru ve yanlışların hikayesi.

küçücük bir kıvılcımın, kocaman ormanları ateşle sarması gibi bazen bir yanlış adım, bazen bir tesadüf, bazen de, bir yanlış anlama hayatımızın yönünü değiştirir.

masalın sonu:

"bazı insanlar affetmektense ölmeyi tercih eder"
    ve
    "hiç bir aşk kusursuz değildir" der.
    hiç bir insanın kusursuz olmadığı gibi.
  • --- spoiler ---

size hayatta uğrunda seyyah olunacak tek şeyin, güzelliğini içindeki insanların güzelliğinden alan bi ev, bi tutam neşe, fazlaca anlayış ve sevgi olduğunu söyleyen, şöyle de etkileyici bi diyaloğa sahip, harika film.

lily: hiç aşık oldun mu?

august: tabii ki oldum.

lily: ama onunla evlenecek kadar sevmedin mi?

august: aslında onu yeterince sevdim. ama özgürlüğü daha fazla sevdim.

lily: birinin beni sevmesine karşı kıyaslayabileceğim bir şey düşünemiyorum.

--- spoiler ---
  • ufak bir merakla kendini izlettiren film, ancak çok sofilik yapmışlar. çok sofi bitirmişler. izledikten sonra pek bir şey bırakmıyor akılda.
  • ``2008 yapımı duygusal bir film. aynı adlı romandan uyarlanmış. yönetmeni
    gina prince-bythewood . başrollerini
    queen latifah
    dakota fanning
    jennifer hudson
    alicia keys
    sophie okonedo
    paul bettany

oynuyor. 1960'ların amerikasının ırkçılığın halen oldukça yaygın olduğu ve siyahi hakları mücadelesinin sürdüğü güney eyaletlerinde geçiyor.

--- spoiler ---

küçük yaşta annesinin kazara ölümüne sebep olan ve sert babası ile iyi geçinemeyen genç kız, ırkçı bir vukuat sonrası siyahi hizmetçileriyle birlikte evden kaçıyor ve olayların sürüklemesiyle çok iyi ballar üretmesiyle tanınan siyahi bir kadın ve kızkardeşlerinin yanına sığınıyor. daha sonra tüm bu kadınların/genç kızların duygusal dünyalarına nüfuz edecek şekilde hikaye gelişiyor ve genç kız da annesinin geçmişi hakkında beklemediği bazı keşiflerde bulunuyor.
    --- spoiler ---``
  • --- spoiler ---

ırkçılığın kol gezdiği 60'ların amerikası'nda lily ismindeki küçük beyaz bir kız çocuğunun evinden kaçması ve annesinin hatıralarını keşfetmesini konu alıyor.
    zachary taylor isimli siyahi çocuk ile başrol oyuncusu lily arasında geçen kısa diyalog düşündürücü.

- ...

+ zachary taylor: bayan august (siyahi kadın) buradaki yardımlarından bahsetti ama senin bir beyaz olduğunu söylememişti.

- lily: belki de fark etmemiştir.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap