1626 entry daha
  • combat mekaniğini sevmeyenleri anlarım. bazı noktalarda hak veriyorum da. ama darksouls, bloodborne türevleri ile kıyaslamak doğru değil bana kalırsa. bloodborne o konuda çok çok iyi olmak zorunda. zira oyundan dövüş sistemini çıkarınca geri pek bişey kalmıyor.

bu oyunun çok beğenilmesindr cd project red gibi bir faktör var, genelde bu göz ardı ediliyor. adamlar "iyi bir oyun firması nasıl olmalı" sorusunun cevaplarını tek tek maddeleyip ona göre kendilerini dizayn etmişler resmen.

cdpr çok güzel oyun yapan boktan bir firma da olabilirdi, ea, ubisoft'un kendi stüdyoları gibi mesela. o zaman da wircher 3'ün hakkı verilirdi ama hype'ı duyulan saygı vs bu kadar fazla olmazdı.

çok iyi oyunlar yapan çok kötü firmalar var. çok kötü oyunlar yapan çok iyi firmalar var. ama çok iyi oyun yapan çok iyi stüdyo çok az.

o yüzden diyorum ki az kadir kıymet bilin nomıssızlar :)
  • combat mekaniği dodge sol tık dodge sol tık şeklinde sonsuza kadar gider. skilleri açınca basılı sol tık.
  • efsane kategorisine çok rahat girebilecek bir oyun. lakin dark souls 3 ve bloodborne gibi oyunlara mario muamelesi yapan adamlar bi zahmet oynayıp öyle yorum yapsın. en az witcher kadar sağlam oyunlar onlar da.
  • eğer başıma bişey gelmeyecekse, sevmediğim hatta nefret ettiğim oyundur. hikaye, oynanış, mekanikler ve grafik muhteşem (çıkış yılına göre, yoksa çok daha güzel grafikleri olan oyunlar var) ama sürekli birileriyle oturup konuşmak mükemmel derecede iğrenç. oyun mu oynuyoruz, tiyatro mu yapıyoruz belli değil. daha iyilerini oynayın.

edit: hayatımızda hiç role playing oyun oynamasak bazı dallamaların söylediğine inanırız.
  • hype'ı çok olan fakat sevenler kadar sevmeyenlerin de olduğu oyundur. şahsen beni de hiç sarmadı fakat sevmeyenlerin hepsi başlığa gelip de goygoy yapmadığı için arada kalan bir kısım da kaynıyor tabi.

başlıkta da yazıldığı gibi combat mekaniği bence zayıf. skiller çeşitlendirilse daha tatlı olurdu. hikayesine laf yok oyun kitap gibi; kaldı ki kitap zaten. open world fakat kasabaya gidince quest alıp yapma dışında pek bir aktivitemiz yok. open world, open fakat world organik değil. gir milletin evine çatır çutur al herşeyini. ipsiz sapsız tiplerin evinden pahalı ıvır zıvırlar çıkıyor misal... at olayı hoş değil, kontroller ve animasyonlar garip. geralt için de aynı şey geçerli.

bu ve bunun gibi birçok olayın göze bu kadar batması da muhtemelen hikayeden başka yapacak başka bir olayımız olmadığından (gwent candır o ayrı. sırf gwent için oynuyorum arada). elma ile armut kıyaslamak gibi olacak fakat skyrim'i ele alırsak misal herkesin karşılaştırdığı. animasyonlar çok mu güzel? alakası yok. aynı hatalar kat be kat skyrimde de mevcut fakat oyun derya deniz. guild görevleri mi yaparsın, daedric görevleri mi. farklı class ve ırklar = bol replayability. ragdoll fizikleriyle garip de olsa organik animasyonlar yakalamak mümkün. stealth mekanikleri vs vs. bu kadar bolluk olunca ufak tefek olaylar unutulabiliniyor.

--- spoiler ---

sanırım thieves guild görevi sonrası gelen bir equipment, çömeldiğimizde görünmezlik veriyordu. benim assassin karakterler backstab chain yaparak milletin içinden geçiyordum. bir nevi shadow of war'daki backstab chain hissiyatını yaşatıyordu. hey gidi...
    --- spoiler ---
  • bir role playing türündeki oyuna "oyun mu oynuyoruz, tiyatro mu yapıyoruz belli değil" diye eleştiri yazanları göstermiş oyundur.

ha evet oyunda tiyatro da yapıyoruz bu arada*
  • 3 defa bitirdiğim oyun. bu oyundan sonra başka oyunlardan doğru düzgün keyif alamadım, benim için tek kötü yanı bu.
    genel olarak da bu oyunun aldığı ödülleri say say bitiremezsiniz. sözlük bazında demiyorum, dünya bazında gelmiş geçmiş en iyi oyun olduğu da kabul/iddia ediliyor.

bu oyun iyi oyun diye savunanları, akp seçmenine daha doğrusu çomarına benzeten yeni yetme dalyaraklara yapılacak en güzel şey mallar sürüsü listesine eklemektir. gerçi mallar sürüsünün adı engelle oldu ama olsun, mal her yerde maldır.
  • "ama hikayesi var yha" demiyor bu oyunu savunan insanlar sevgili eleştiren yazarlar. ne diyorlar bakın dinleyin ben size küfür etmeden açıklayayım.
    öyle bir oyun ki bir oyundan ne bekliyorsanız neredeyse hepsini eksiksiz size sunuyor.
    * piyasanın fiyat saçmalığını yerle bir ettiler.(aaa oyun için ilk çıktığında tam emin değilim ama sanki 100 tl yi geçmiyordu)
    * soundtrackler en iyisi demiyorum bakın ama kesinlikle en iyiler içinde.(bana göre en iyisi lakin itiraz edecek birini illa ki bulursunuz)
    * hikaye kısmına kimse itiraz etmesin yine en iyisi demiyorum ama en iyiler içinde.(benim oynadığım oyunlar içinde mass effecti geçerek en iyiye yerleşti)
    * 300 tl verip 15 saat gameplay sunmadı size. yani sizi ayak üstü sikmeye çalışmadı bu oyun. ucuza aldınız ve 200 saate yakın oynama süresi verdi.(bunda itiraz edilecek bir durum yok kabul edemem, varsa gösterirsiniz)
    * combat sisteminde haklısınız, yalan yok. bence de iyi değil, lakin berbat da değil. yani ortalama diyelim ki siz eleştirel yaklaşan arkadaşların da gönlü olsun.(ben gayet mutluydum ilk 40 saat falan, sonrasında beni de baydı)
    * ek paket diye size bir tane yeni oyun verdi,hos ek paketi ise ehh işte zorlarsanız 30 saat çıkartırsınız.(kim piyasada böyle dlc'ler çıkarıyor sevgili dostlar yapmayın etmeyin)

işte bence bu sebeplerden ötürü sevgili oyunu oynayan arkadaşlarımızın çoğu fanatik oldu. ben de hala savunurum oynadığım en iyi oyun olarak. yukarıda yazdıklarımın hepsini bana sunan başka bir oyun olduysa affınıza sığınıyorum. ben göremedim ve onun için de bana göre gelmiş geçmiş en iyi oyun hala witcher 3'tür.

not : god of war da gayet baba bir oyun. yukarıda saydığım şeylerin çoğunu sağlıyor ama ne yazık ki hepsi değil. bana god of war ile gelmeyin lütfen.
  • combat sistemine abi paso dodge bu ne yeaaa diye laf eden dark souls ve bloodborne fanları bu iki oyunu* witchera göre daha az dodge yaparak bitirsinler sonra konuşalım.

oğlum souls serisinde dodge olayının allahiıvar, hatta üç katı dodge var siz neyin kafasındasınız acaba? bloodborne bilmem konsol köylüsü degilim ama souls oyunlarının hepsini oynadım. tamamiyle karşıdaki aşırı güçlü yaratığın hamlelerini dodge ile savuşturmaya yönelik bir combat sistemi var. ben kalkan kullanmayı severim ama oyundaki en efektif buildler kolayca dodge yapabildiğin buildler, stamina lock olsun, guard break olsun kalkan arkasına saklanmayı cezalandıran milyon tane mekanik var oyunda.

fanları şimdi aşağıya hayatını soulsda pvp yaparak geçiren yayıncıların fightingcowboyun hantal build videolarını koymasin boşuna. o adam bile itiraf ediyor bu buildler pvp de pek tutmaz ama bakacağız diye oynarken.

o yüzden boş yapmayın, witcher combatında en azından karşıdaki yaratığa göre yağ süreyim kılıca , karşıda vampir var kanımı zehir yapayım, kalabalık geliyorlar uzaklaşıp alev sıkayım, havadan geliyor crossbow ile düşürüp döveyim gibi taktiksel öğeler var.

soulsda ise düşmanın aşırı can götüren hamlesini dodgelayayim ve toparlanırken arkasından vurayım ve bu işlemi alttaki kirmizi bar bitene kadar tekrar edeyim den ibaret. haksızlık olmasın bir de uzaktan miracle, sorcery fırlatmak var o zaten en easy build.

o yüzden tam tersine souls combatı witcher combatının önünde diz çöker tövbe ister ulan hadi bakalım.
  • kendimi tutamayacağım. daha önce bu kadar salakça eleştirilen bir oyun görmedim ben. muhtemelen bu kekolar oradan buradan çok iyi olduğunu duyup tuhaf beklentilerle ya da herkesin beğendiğini ben beğenmeyeyim kafasıyla oyunu oynuyor beğenmiyor. oyun tüm zamanların en iyi oyunlarından birisi belki de en iyisi olarak değer görüyor dünyada. demek ki sende bu oyundan zevk alacak kapasite, altyapı yok. ya da tuhaf psikolojik koşullanmalar ile oyunu beğenmemişsin. şimdi bir siktir git çay koy bakayım.

hele hele kombat eleştirileri kahkaha attırdı bana. kıyasladığı oyun da dark souls. allam akıl dağıtırken az daha cömert ol.

her oyun herkese hitap etmiyor gençler. bu kadar övgü alınca deneyip tat alamıyorsunuz sonra hiç anlamadığınız şekilde oyunu eleştiriyorsunuz. kapasiteniz dahilinde davranın. sen cesur yargılamaları abilerine bırak. kendince yine yorumunu yap burada ama öyle iddialı konuşma. komik oluyorsun.
2732 entry daha
hesabın var mı? giriş yap