şükela:  tümü | bugün
 • george lucas'in "thx 1138" bir bilim kurgu filmide vardir.
 • george lucas'ın ilk uzun metrajlı filmidir. baş rolünde robert duvall vardır. thx 1138'de filmde oynadığı karakterin adıdır. 25. yüzyılda geçer. 1984 vari bir ortamı anlatır.
  star wars'dan sonra da göreceğimiz bir çok olay bu filmde vardır.
  ayrıca american graffiti, star wars ve landmover man gibi birkaç filmde de bu filme yapılan göndermeler vardır.
 • (bkz: thx)
  (bkz: star wars)
 • equilibrium'daki zenci cleric'in araba plakasidir, ilginctir.
 • george lucas'ın üniversitedeyken telefon numarasıymış filmin ve karakterin ismi.
 • hani star wars'da r2d2'yu yaglayan* luke'un onune bir anda prenses leia'nin goruntulu mesaji cikiyor ya, i$te o teknolojinin aynisi var bu filmde de, arkada$la bu sahneyi seyredince firladik yerimizden "aa!! prenses leia'nin sahnesi gibi" falan dedik, mutlu olduk garibanlar gibi.. bunun di$inda guvenlik gorevlisi konumunda polis robotlar var, onlar da uzun siyah sopalar kullaniyorlar mahkumlari durtmek icin, manyetik* bir gucleri var bu sopalarin, onlari da lightsaber'lara yorduk mu bir guzel.. film ise basite indirgenmi$ bir tabirle, seks yapmanin dahi yasak oldugu bir devirde gecen ve bu kurala uymayan iki a$igin hikayesi diyebiliriz.. filmin daha primitif bir halini* lucas, universite'deki bir dersinin odevi icin cekmi$, o hali de dvd'sinde mevcut..
 • 70lerin dunyasindaki bakis acisiyla toplumsal degisimi ve sistemi irdelemek amacli yapilmis gelecekte gecen bir film.bundan 30 sene oncesine ait bir olmasina karsin gunumuz toplumu icinde hala gecerliligini kaybetmemis bu film.
  film ilk gosterime konmak istediginde buyuk studiolar pek yanasmamis. film francis coppola'nin;
  mevcut corporate studio sistemi disinda, bagimsiz, toplumsal elestirileri serbest bi yaraticlikla sunabilecek filmlerin yapimini ve gosterimini saglamak amacli kurmus oldugu american zoetrope tarafinca yapilip gosterilmis.
 • "otoyolda bir wookiee'nin uzerinden gectim galiba" cumlesi disinda ilgimi cekememis bir filmdir. darlana darlana izlemis, biter bitmez ilik suyla dus alip, nescafe ucu bir arada esliginde ictigim sigarayla kendime gelmis idim. bu esnada fashion tv'de yayinlanan midnight hot adli programa kisa bir sure goz atmak da dus, sigara ve kahve kadar yararli oldu...
 • ayni zamanda star wars: yeni umut'da, millennium falcon'un olum yildizi tarafindan zorla alikonuldugu bolumde chewie'nin tepeledigi ilk stormtrooper garibaninin kod adi. ya da guvenlik kodu girisi bilmemnesi. askeri terminoloji hakkinda pek bilgim yok.
 • ilk kez tv kanalındaki gösterimini, son kez 24. uluslararasi istanbul film festivali'ndeki gösterimini izlemeye niyetlendiğim george lucas filmidir. ilk denemede kanal, ikinci denemede mekan değiştirdim. filmi çok sevenlerinden özür dileyerek aktarmak istedigim seyir çabasının sonu şudur: ben sinemadan anlamıyorum.

  urugh, seans arasında gerekli şeyler'e giderek yeni bir masaüstü oyunu satın almıştır. lakin torba hışırdamaktadır. ışıklar söner. jenerik akar. ben, perdede robert duvall ismini görünce:
  r: hasss!... olum biliyorum ben bu filmi..
  uk: ee?
  r: eesi kanal değiştirmiştim sıkıntıdan, bak bugüne kısmetmis..
  uk: ..
  r: uruk! hışırdama! bırak şu torbayı yere..
  uk: tamam ama bu filme 20 dakika daha zaman tanıyorum sonra çıkarım..
  r: az sabret oolum rabırt duval'in poposu çok güzeldı hatırladıım kadarıynan..
  uk: torbayı sen taşırsan hemen çıkarız?