şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şaka değil gerçektir. abant izzet baysal üniversitesi tıp fakültesi ilk açıldığında ankara tıp fakültesi'nden tayin edilen kıdemli kadavra, artık iş göremez hale geldiği için cenaze töreni yapılarak defnedilmiş. kimsesiz olduğu için cenazesini hocalarla öğrenciler kaldırmış, durumu da, "bunca yıldır ailesi biz olduk" diye açıklamışlar.

  haber çeşitli boyutlarda hem fantastik hem hüzünlü nitelikler taşıyor. ama en acısı bir tıp fakültesinde anatomi dersinde 14 yıl boyunca aynı kadavranın kullanılması olsa gerek. haberi

  edit: olayı çok sıradan bularak haber yapılmasını ya da burada gündeme getirilmesini hafife alanlar olmuş. bir durumun sıradan olması başka bir şeydir, kabul edilebilir olması başka bir şey. söz gelimi şu anda dünya yüzünde kaç ülkede savaş var, üç bin yıllık insanlık tarihinde savaşsız geçmiş yılların sayısı iki haneli rakamları geçmiyor. bu durumda, "savaş normaldir, her gün oluyor, üzerinde konuşmaya değmez" diyerek mevcut duruma göz yummak mı gerek, bir şekilde barışın daha hâkim olduğu bir dünya için en azından tavır koymak mı?

  anatomi dersleri için kadavra bulmak uzun yıllardır sorun. aynı kadavraların tekrar tekrar kullanılması da. kimsesizler dışında kadavra kaynağının çeşitli sebeplerle çok kısıtlı olması da. ama bu vakada (14+2=) 16 yıl gibi inanılmaz bir süre söz konusu. bunun da bir sorun olmadığını düşünenlere zaten çok da söyleyecek bir söz yok.
 • biz onun ailesiydik lafına güler misin ağlar mısın ? ilk senesinde anatomi dersi görüp sonra kadavrasına ağlayan kızçeler/ erkekler mi olsun.
  ben anlayamadım.

  şaka gibi. eskiden osman vardı. şimdi demek canlı çalışıyorlar.hımmm. olur öyle zamanla düzelirler asdf.
 • 100 yıldır falan var olan geleneği işk kez olmuş gibi nakledip eleştirmek de ilginçmiş...

  anatomi diye bir ders yasal mı? evet
  kadavra kullanımı yasal mı? evet
  kadavra disseke edile edile işlevsiz hale geliyor mu? evet
  çöpe mi atılsın gömülmeyip? hayır
  %99 kimsesizlerden hazırlandığı için cenazesini alacak birileri var mı? hayır
  öğrenci ve hocaların sahiplenmesi, sahipsiz bırakmaması insanlık mı? evet

  o zaman olaysızca dağılın....
 • daha da garip olan 79 sene önce "erkut" ismini koyan bir ailenin varlığıdır.
  adı ayça olan arkadaşımın anneannesi kadar zihnimde yer edecektir.
 • çok hüzünlü bir hikaye. öğrenci ya da hocalardan biri olsam muhtemelen birkaç gün yas tutardım. insan yeri geldi mi kulbu kırılan kahve fincanını çöpe koyarken bile vefasından gazete kağıdına sarıyor, 65 + 17 yıl var olmuş bir insana cenaze namazı kılınması çok mu.
 • bu pozisyon şu an açıksa ben talibim.
  çok işsizim laaaan.
 • oldukça kısa bir süredir. ben 25-30 yıllık kadavralar gördüm artık rengi kalmamıştı arter ven gri renk görünüyordu. burda dikkat çekici olay muhtemelen izzet baysal üniv. anatomi abd. çok iyi saklayamamış kadavrayı veya öğrenciler merhumu çok mıncıklayıp kullanılamaz hale getirmiş. başka açıklaması yok, biz kadavraya dokununca hocalar kızardı. 30 sene dayanıyorlardı ama.
 • arkadaşin dediği gibi çok sık olan bi durumun yeniymiş ya da ilk kez oluyormuş gibi duyurulmasıdir. ama beni haberde daha çok ilgilendiren anadolu'daki tıp fakültelerindeki kadavra azlığı olmuştur. çoğu tıp fakültesinde bir iki kadavra var sanirim ve ayni kadavrayi defalarca açıyorlar

  bizim fakülte(ege tıp) muhtemelen türkiye'de en fazla kadavra olan okullardandır. 2 haftada falan yeni kadavra geliyordu ve birçok kadavranın yanında her organ için piyesler de vardi, karaciğer, kalp gibi organlari alıp inceleyebilmek, kol piyesinde damar, sinir, kas incelemek güzel bir deneyimdi. 2 yıllik anatomi labinda maket neredeyse hiç kullanmamışızdır ve sınavlarda da hiç çıkmamıştı maket.

  ben de bizim okulda bi kadavraya saygi törenine katilmiştim ama o kadavra kendini bağişlamiş biriydi ve ailesi de gelmişti törene.
 • çok da şaşırtıcı olmayan durum. muhtemelen bu konular hakkında hiç bilgisi olmayan bir gazeteci duymuş ve ona ilginç geldiği için haber yapmıştır.

  aslında benzer cehaleti günlük hayatta da çok görüyorsunuz. bir grup bilim insanı bir çalışma yapıyor. diyelim ki, obez hastalarda obeziteyi tetiklediği düşünülen bir genin ifadesinin (ekspresyon) arttığını buluyor ve sonuç kısmında bu gen obeziteye neden olabilir diye bir tartışma yazıyor. eğer ilginç bir veriyse bilimsel dergilerden magazinel haberler veren bir web sayfasında bu yazıyor. sonra da bizimkiler bunu alıp şişmanlık geni bulundu diye açıklıyor.

  sonuçta normaldir, kadavra bulması zor birşey. yıllarca kullanılan kadavralar var. zamanı gelince de kimsesizler mezarlığına gömülür.
 • bir yil daha çalışsa kıdem tazminatı alırdı aslında