şükela:  tümü | bugün
  • tam ismiyle "tiranlık üzerine - yirminci yüzyıldan yirmi ders", orijinal ingilizce adıyla "on tyranny twenty lessons from twentieth century", timothy snyder imzalı best-seller kitap. zeynep enez'in çevirisiyle türkçe olarak olvido yayınları tarafından yeni piyasaya sürülmüş. kartonet yazısı ise şöyle;

"çok bilgece ve tam da günümüz için… mutlaka okunmalı!”
    -george saunders-

“hızla faşizme yaklaşıyoruz. snyder, bu konuda sanrı yaşamadığımızı gösteriyor.”
    -svetlana aleksiyeviç, 2015 nobel edebiyat ödülü sahibi-

yirminci yüzyılda avrupa demokrasileri birer birer faşizme, nazizme ve komünizme yenik düştüler. bu dönemlerde bir lider ya da bir parti “halkın sesi” olduğunu ve ülkelerini küresel tehditlerden koruduğunu iddia ederek sağduyu yerine mitsel söylemleri ön plana çıkarmışlardı. avrupa tarihi bize göstermiştir ki, toplumlar parçalanabilir, demokrasiler düşebilir, etik değerler kaybolabilir ve sıradan insanlar kendilerini hiç hayal etmedikleri koşullarda bulabilirler.

bu kitabı, böyle bir gerçekten hareket ederek kaleme alan yale üniversitesi tarih profesörü timothy snyder, son yıllardaki küresel politik gelişmeleri ve dönüşümleri tarihsel perspektiften ele alıyor ve bizleri yirminci yüzyılın başında yapılan hatalara düşmememiz konusunda net bir şekilde uyarıyor. çünkü “demokrasilerin nasıl kırılgan olup kötü bir niyetle istismar edilebildiğini daha önce görmüştük ve bugün aynı taktikler yine sahneye çıkmaya başladı.”

yayımlanır yayımlanmaz birçok ülkede bestseller olup tartışmalar yaratan tiranlık üzerine, sadece tarihî ve politik tespitler yapmakla kalmıyor aynı zamanda demokrasiyi, özgürlüğü, insan haklarını korumak adına neler yapabileceğimizi de anlatıyor.
    (tanıtım bülteninden)

medya cinsi : ciltsiz
    hamur tipi : 2. hamur
    sayfa sayısı : 115
    ebat : 13x19
    ilk baskı yılı : 2017
    baskı sayısı : 1. basım
    isbn: 9786058259300

hasan cemal'den bir yazı - http://www.t24.com.tr/…cemal/tiranlik-uzerine,17002

idefix linki - http://www.idefix.com/…-tarihi/urunno=0001698678001
  • ben henüz okumadım. ama şu tweet'i görünce en kısa zamanda edinip okumaya karar verdim:

https://twitter.com/…igul/status/926873188855943170
  • mutlaka okunmalı. günümüzde yaşanan akıl tutulmasına ayna tutmaktadır.

--- spoiler ---

gerçek, somut olmaktan çok muğlak bir hale gelmişse, kanıtın artık gerçekle bir ilgisi kalmamıştır çünkü tiranlar halka "anlamanıza gerek yok ama inanmalısınız" derler.

almanya'da "ben führer'e inanıyorum. bütün deliller alehyine olsa bile inanıyorum" diyenler vardı.

--- spoiler ---
  • modern demokrasi tarihinin aynı zamanda bir zayıflama ve çöküş tarihi olduğunu belirterek başlayan kitap önümüzdeki bu tehlikeye doğru tepkileri verebilmek için tarih bilimi aracılığıyla geçmişimizle bağ kurarak önceki demokrasi ve cumhuriyet rejimlerindeki başarısızlıklardan öğreneceğimiz 20 ders olduğunu söylüyor. bir parti ya da bir liderin halkın iradesini doğrudan temsil ettiğine inanılan faşizm ve komünizm'de olduğu gibi aynı siyasi gelişmelerin şimdi de görülmesinin "plansız" ve "tesadüfi" olmadığı "fiktif" bir siyaset dilinin bilinçli bir şekilde kullanıldığı anlaşılıyor:

"faşistler, halkın sesi olduklarını iddia eden liderlerin o şatafatlı ifadelerine kanıp en objektif hakikatleri bile inkar ederek kendi iradelerini kullanmak adına aklı reddettiler. globalleşmenin getirdiği karmaşık zorlukların ulusa karşı bir komplo olduğunu savunurlarken bir yandan da globalleşiyormuş gibi davrandılar."

siyasi düzenimiz tehlikeye girerken demokrasi mirasımızın bizi bu gibi tehlikelerden zaten koruyacağını düşünürsek aslında yanılacağımızı yazar şöyle anlatıyor:

"yirminci yüzyılın avupa tarihi bize toplumların parçalanabileceğini, demokrasilerin çökebileceğini, etiğin yozlaşabileceğini ve bir anda sıradan insanların bile kendilerini ellerinde bir silahla ölüm çukurlarının başında bulabileceklerini göstermektedir."

her başlık altında alıntılarla makalelere yönlendirmeler yapacaktım ve bazı şeyleri açıklamayı deneyecektim ancak her başlık zaten 3-4 sayfadan ibaret ve tüm kitabı buraya yazarsam başıma dert açacağımı fark ettim. kitap da zaten 107 sayfa, bir zahmet açın okuyun. başlıklar:

1.peşinen itaat etmeyin
    2.kurumları koruyun
    3.tek partili devlet sistemlerinden sakının
    4.dünyaya karşı sorumluluklarınızı üstlenin
    5.mesleki ahlak değerlerinden şaşmayın
    6.paramiliterlere dikkat edin
    7.silahlanmak zorunda kalırsanız bunu çok iyi düşünün
    8.diğerlerinden ayrışın
    9.dilinize özen gösterin
    10.gerçeklerden şaşmayın
    11.araştırın
    12.karşınızdakilerle göz teması kurun ve sohbet edin
    13.somut politikalar uygulayın
    14.özel hayatınız olsun
    15.hayırlı işlere katkıda bulunun
    16.diğer ülkelerdeki akranlarınızdan bir şeyler öğrenin
    17.sakıncalı sözcüklere dikkat edin
    18.hayal bile edilemeyen gerçekleştiğinde sakinliğinizi koruyun
    19.vatansever olun
    20.elinizden geldiğince cesaretli davranın
  • sarsıcı bir kitap. kitapta yer alan yirmi dersi altlarında küçük notlarla bir araya getirdim:
    https://karakugublog.wordpress.com/…dan-yirmi-ders/