• ev ile berber arası 50 metre falan, eğer sabah işe giderken traş oluyorsam yıkatıyorum, eğer akşam eve dönüşte traş oluyorsam yıkatmıyorum, neden fazladan 5 tl verim ki? zaten eve gidiyorum...
  • benim
  • 10 lira daha kitlemesine engel olur
  • benim gittiğim berber saçı iyi kesiyor lakin iş yikamaya gelince bildiğin boğmaya çalışıyor.
  • berberlerde havlu temizleme işlemi şu şekilde gerçekleşiyor gözlemlediğim kadarıyla. adamın birisi tıraş olur kafasını yıkatır; berber adamın ensesindeki havluyla kafasını kurular - yüzünü siler. sonra havlu çırağa verilir. çırak dışarıdaki askılığa havluyu asar. günde en az 50 kişiyi saç ya da sakal tıraşı ettiğini farz etsek en az 50 temiz havlu kullanması lazımdır. gel gör ki askılıkta maksimum 10 havlu vardır. senin sıran geldiğinde ise berber ya da çırağı aynı işlemi daha önceden geçirmiş leş gibi havluyu kuruduktan sonra temizmiş gibi getirir ensene sarar. halbuki evde tertemiz havlu vardır.

her berber mutlaka bu şekilde yapıyordur demiyorum. hijyene önem veren berberler mutlaka vardır. ama benim gördüğüm genel havlu sirkülasyonu bu şekilde işlemekte.

edit: imla
  • saçı yıkadıktan sonra sözde kulak çöpü işlevi görsün diye kulağa sokulan pamuğa berber abimiz yere atmadan önce son bir gözucu bakar, sonra yere bırakır. saç yıkatanlar bilir, bu durum bir ritüeldir. o son bakışın amacını bir türlü kavrayamasam da, insanı durduk yere huylandırır acaba pamuk çok mu sararmıştı diye.
  • yıkadıktan sonra saçımı havluyla kurularken birgün boynumu kıracak da berber koltuğundan cenazem kalkacak diye katıldığım eylem.

aga gücünümü deniyorsun amk, bazen kafama öyle bastırıyor ki saç 3 ay uzamıyor.
  • kış aylarında geçerli bir mazerettir,berberin saç yıkıyorum diye boğulacağımı sandığım çok zaman olmuştur,şampuanın içeriği ve suyun sıcaklığı da cabası.kendi kendine traş olma kabiliyetim olsa hiç uğramayacağım berbere.
  • ev berber dükkanının üstünde olduğu için berber evin lavabosunda yıkamayı teklif etti.
  • kafaya masaj adı altında darbe üstüne darbe vuracak ve 3 tl lik şampuanla o güzelim saçları mahvedecek...yakın makın dınlemem ben aga evim il sınırları dışında da olsa o evi arar bulurum ben
hesabın var mı? giriş yap