• güzel. batmazsa veya devletten destek almadan ilerlerse sevinirim. yoksa boş.
  • sanki ülkede 50 küsür yıldır oyak renault, tofaş filan araç üretmiyor; yanına ford otosan, hyundai, otomarsan, toyota filan hiç eklenmemiş gibi.

altınızdaki mersoları, audileri atın da madem bir togg alın önce sizde görelim, sonra biz alırız.
  • maşallah o kadar seri üretiyorlarki trafikte her yerde togg var ve her yer şarj istasyonu dolu, şarj kablosunu emcükleyenler bile türemeye başladı. hele geçen birisi şarj ucuna dilini yan basmaya çalışıyordu öyle yapınca kıvılcım çıkıyormuş bedavaya ısınıyorum diyor.
  • vw'nin sadece kendi fabrika çalışanları yesin diye ürettiği sosis "bölümü" daha seri, boyalı araçlari alip gelmişler seri üretim demişler, kırmızı çelikle falan yapiyonuz zaten dimi araçları boyasiz yani?

gerizekalı olunca kendi zeka seviyeleriyle insan kandirabileceklerini saniyorlar < 80 iq lariyla...
  • burada bu işle gurur duyanların hepsi aktroll değil. ciddi ciddi milli duyguları kabaran gerizekalılar var. tanıdıklarım arasında da var oradan biliyorum.

akp'nin bir özel sektör girişimiyle övünmesi ne kadar saçma gelse de bunların tav olduğunu görünce kendileri açısından çok da haksız değiller diyor insan.

togg'un ticari bir başarı yakalaması zor görünüyor, teknolojik olarak rakiplerinin gerisinde, fiyat olarak ilerisinde, türkiye dışında kim niye alsın anlamak zor. (o da denildiği gibi seri üretim sonuçlanırsa)

bakım vs. o kadar dert değil elektrikli araçlar bu konuda çok daha az soeun çıkarıyor. ancak yine de bir servis ağı gerekir.

ha bu konuda çalışmaya devam edilirse zaman içinde rekabette avantajlar yakalanır. ama bizim bu rekabette ar-ge'ye senelik 3-5 milyar dolar harcayacak kaynağımız var mı? ben söyleyeyim yok. (vw'nin arge bütçesi senelik 16 milyar euro, onu referans almıyorum)

tabi õzel sektõr bu paraları harcamaz, vergi teşviği vs. ile bizim cebimizden çıkar. mevcut durumda bile bu şımarıklığın bize faturası kimbilir ne oldu.

içişleri bakanı bir yandan depremzedelere kahvaltı için yardım dilenir, biz öbür taraftan aktroller şov yapsın diye milyarlarca vergiyi buraya peşkeş çekeriz. utanmadan da gelip seri üretim falan yazarlar. depremzedenin ayağına ayakkabı bulun önce orospuçocukları...
  • seri montaj daha doğru bir açıklama olur, üretim değil bizim yaptığımız her zamanki montaj sanayimiz. umarım devamı iyi olur.
  • erdoğan'ın 20 senedeki tek beğendiğim icraatı.
    adam sopayla yerli araba yaptırdı ya resmen.
    "özöl söktör yaptı yoaaa" diyen lavuklara da götümle gülüyorum. o "beş babayiğit"in şu ana kadar ortaya koydugu parayı siz de bilseniz gülerdiniz..
    sonucta bizim vergilerle ve kamu borcuyla finanse edildi ama olsun, ona gelinceye kadar para nerelere gidiyor..
  • yerli üretim nedir? yurtiçinde ürün elde etme ya da tamamı kendi sermayesi ve kaynağıyla var edilen üretim cinsidir.
    sağdan soldan toplanan malzemeyi monte edince yerli olmuyor. ayrıca o otomobil gerçekten yerli olsaydı bu millet şuanki telefon fiyatına o arabayı satın alırdı.
  • hadi araba uretildi de; bunun alt yapisi var mi allah askina? herzamanki mayamizla, yarini dusunmeden bi gazla ilerliyoruz!!!

yapilan emeklere saygim sonsuz bu arada! sadece planli olma kismina parmak basmak istedim.

bakin plansizligin bedelini deprem ile agir yasadik!
  • 1961 yılında, eskişehir demiryolu fabrikası'nda, bir avuç mühendis tarafından 129 günde üretilen devrim arabalarından 62 yıl sonra 2023 yılında seri üretime geçmemizle mutlu olduğumuz togg için niye bu kadar geç kaldığımızı da değerlendirmeli miyiz ?
hesabın var mı? giriş yap