• akademik tanımı: yeni doğan bebekte fenilketonüri ve hipotiroidi olup olmadığına bakılması için, bebek 7 gününü tamamlamadan alınması gereken kandır. sağlık ocaklarında ve aile hekimliği merkezlerinden alınır, sağlık bakanlığının yeni doğan tarama merkezlerine gönderilir. bir aksilik olunca geri dönüş yapılır. bir aksilik yok ise arayan soran olmaz.

baba tanımı: çok fena bir test çok. be kardeşim, üç günlük bebeğin topuğundan kan çıkması için 10 dakika iğne batırıp duruyosunuz, zaten bir lokma canı olan bebek koca koca kağıtların içindeki daireleri (2 cm çapında, 5 tane daire) kanıyla dolduracak diye avaz avaz bağırıyor. boş yer kalmayacakmış, yoksa geri gönderiyormuş sağlık bakanlığı. bir damla kan yetmiyor mu buna bakmaya etmeye? böyle saçma sapan teknoloji mi olur? bir de bebek ağlarken hemşire "ay kıyamam ya" demez mi, ulan sen kıyamayacaksan kim kıyacak. yapsana işini doğru dürüst.

ohh rahatladım biraz.
  • annemin bebek hemşiresi olmasından mütevellit, çocukluğumdan beri elli kez gördüğüm, nasıl yapıldığını ve gerekliliğini çok iyi bildiğim bir şey idi bu topuk kanı denen meret, ta ki dün henüz dört günlük olan oğlumdan da alınana kadar. acıtıyor bu, bebekle birlikte anneyi de acıtıyor nitekim milletin içinde ağzım burnum şişip yamulana kadar hüngür hüngür ağladım yavrumun minik pembe topuğunu sağa sağa kan alırken zalım hemşire, alıp çocuğumu dağda yaşayasım var bir kovukta...
  • komplo teorileriniz seveyim sizin. yok yurt dışına gidiyormuş da muş muş muş.
    kızım doğunca kanı aldılar yaklaşık bir hafta sonra il sağlık müdürlüğünden aradılar en yakın aile sağlığı merkezinden tekrar topuk kanı aldırmamızı söylediler. sebebini sorunca alınan numunede sorun olduğunu söylediler. en yakın aile sağlığı merkezine gidip tekrar topuk kanı aldırdık. bir baba olarak kızımın ağıtları elbette içimi parçaladı.
    sonuç bir hafta sonra il sağlık müdürlüğü tekrar aradı ve çocuk endokrin uzmanına gitmemizi söylediler gittik sonuç konjenital hipotiroidi tanısı kondu. 8 yaşına kadar ilacını kullandı 8 yaşında artık değerleri normale döndü ilacı bıraktık şuan sağlığında hiç bir sıkıntısı yok. hipotiroide zamanında müdahale edilmez ise ne gibi sonuçları olacağını konunun uzmanı bir hekim yazar anlatsın işi ehline bırakalım. ,
  • (bkz: guthrie testi)

(#73381442)
    yanlış bilgi içeren entry bulunan başlık.

aksine bebeğin beslenmiş olması gerekiyor, zaten bu yüzden doğar doğmaz değil en az 24 saat sonra alınıyor ve 1 hafta sonra tekrar testi yapılıyor.

bebeğin metabolizmasının beslenme ile vücuda alınan fenilalalin enzimini dönüştürüp dönüştüremediği incelenir, dönüştüremiyorsa kanda artarak fenilketonüri denilen tablo oluşur bu durum da fark edilmez ise zeka geriliği, gelişme geriliği, istemsiz kasılmalar, yürüme bozuklukları gibi nedenlere sebep olabilir.

(#88586213) numaralı entry'e cevap;

topuk kanı bebeklerden alınır, bebek parmağı ne kadarcık zaten, kan şekeri ölçümü gibi tek bir kan damlası değil alınan, guthrie kağıdındaki dairelerin tümü dolacak şekilde kan ile doldurmak gerekiyor.

guthrie kağıdı örnek

topuk hem sağılması kolay hem de özellikle bebek kucakta iken kan akışı aşağıya doğru olduğu için hızlı bir şekilde numune toplanabiliyor.
    direkt olarak venöz alım da tercih edilebilir. bu tekniğe türkiye'de hiç rastlamadım.

venöz numune toplama

topuktan kan alınırken dikkat edilecek en önemli noktalar; hatalı test sonucu vermemesi için topuk alkol ile silindikten sonra kuruması beklenmeli,
    topuk delinirken orta hat değil; plantar arter ve sinirlerden daha uzak olan topuğun yan kısımları seçilmelidir.
  • insanların cahilliğine bir kez daha şaşırdım bu kadar mı dedim ????
    kan topuktan alınıyor çünkü bebeğin klundan kan almaktan çok daha kolay. bunu düşünemiyor musunuz?
    yukarda bir arkadaş yazmış numune kayboldu, yenisini vermedik diye.
    ya nasıl bir mantıktır bu? test kaybolmuş ihmal kötü bir şey şikayet edilmel. bunu anlarım.
    ama sizin kafanız o testin gerekliliğini basmıyor mu?! türkiyede 1/3.000 olan bir hastalık sonuöta fenilketonüri -diğerlerinden bahsetmiyorum bile-
    hayır 10 dakka acısın canı, hayatı boyunca özürlü kalmasından çok daha iyi??
  • bagimsiz onam verebilen herhangi bir yetişkin icin kendi rizasiyla herhangi bir tani testi veya tedavi yaptirmamasi kabul edilebilir. ornek, covid asisi olmayacak misin, olma! kimsenin umrunda olmaz. giren cikan kendine. ama bebek bagimsiz onam veremez. bebek sadece ailenin sorumluluğunda degildir, devletin de sorumluluğundadır ve test zorunlu olmalıdır. herhangi bir çocuğun kaderini ailenin cehaletine kurban etmek doğru degil. kaldı ki bu cahil kesim üstteki yazarın belirttiği gibi bebek önlenebilir bir nedenden dolayı hasta oldugunda asla kendi tercihlerini veya onları etkileyen andaval sosyal medyacilari sorgulamazlar, direk doktorları suclarlar.
  • (bkz: aşil tendonu)
    (bkz: akhilleus)
  • bebeğin doğduğu ilk günlerde fenilkenonüri ve hipotiroidi için alınan kan.

stajyer olmamızdan mütevellit birer ay sırayla hastanedeki verdikleri servislerde çalışıyoruz okul bitene kadar. yine bir ay gelmiş çatmış ve kadın hastalıklarına vermişler beni. elimde imza föyü başım önde yolunu tutuyorum servisin. oradan hemşire ''öğrenci hemşire hanımlar! topuk kanı alacağız. izlemek isteyen gelsin.''
    tıpış tıpış iki hemşirelik bir ebelik öğrencisi odaya giriyoruz. hemşire bebeği sedyeye koymuş malzemeleri hazırlıyor o sırada.

diğer hemşirelik öğrencisi: stj1
    ebelik öğrencisi: stj2

scm: anam! ne tatlı bu ya.
    hemşire tip tip bakar ve;
    - nesi tatlı be bunun. şunun tipine bak! çirkin. ben daha güzellerini gördüm.
    diye burun kıvırır.
    stj2: gerçekten çirkin ya
    scm: hayır. gayet güzel bence. her bebek güzeldir.
    stj1: sen körsün herhalde.

hemşire o sırada bebeğin topuk kanını almaktadır. bebek ağlarken;
    - sus kız! çirkin seni.

odanın kapısı aniden açılır. topuk kanıda bitmiştir zaten. hepimiz ağzımız açık kapıya bakarız. bebeğin babası kapıdadır ve muhtemelen konuşulanları duymuş olacak ki hepimize pis pis bakmaktadır. tabi biz şok olmuşuz. adam hızlıca gelir ve bebeği hemşirenin kucağından alıp odadan çıkar. haliyle etrafta bir gerilim oluşmuştur ve kendimizi toparlayıp odadan çıkmamız 10 dakikamızı almıştır.
  • yeni nesil çomar turnusolü. bir dönem aşı yaptırmamak için yaygara yapanlar yüzünden bir sürü bebek birkaç aylıkken rotavirüsten öldü, okullarda kızamık ve su çiçeği salgınları başladı. şimdi de topuk kanı goygoyu başladı, kanlar amarigaya gidiyormuş, yozgatlı haydar'ın bebesi fişleniyormuş.

kanların bir yere gittiği yok. üstelik artık sma taraması da yapılıyor. akraba evliliği yapan davarlar korkudan topuk kanı verdirmiyor ortaya çıkar diye. kuzenini sikmekten çekinmiyor ama..
  • çocuğun kanını alıp, sonra da ankara'da numune kayboldu yeniden alacağız diyen köpekleri içerisinde barındıran sistem. bu ülkeden bi bok olmaz. evladının topuk kanının alınmasına şahit olmayan da ne demek istediğimi anlayamaz.

elbette tekrar vermedik.
    vermeyin. verdirmeyin. başka bir yol bulsunlar.
hesabın var mı? giriş yap