• dünyanın sonuna üç gün kala bir ailenin başından geçen olayları anlatan bir film. zaten hiçbir lansmanında dünyanın son üç gününü anlatan bir film olduğu söylenmiyor. yine de, film boyunca sizi bu gerçekten uzaklaştırmıyor. hatta tipik bir akdeniz ülkesi olarak ispanya'da böyle bir haberin yol açtığı etkilerin bizim ülkemizde de aynen yaşanacağını hissediyorsunuz. zaman zaman aile dışı dünyaya dönüldüğü için bu süreci izlemek de bir yandan mümkün.

görselleri, konusu, kurgusu ve oyunculukları iyi bir film diye düşünüyorum.
  • olmuş olmuş, çok güzel bir film olmuş. messi'nin barcelonasından sonra son aylarda beni heyecanlandıran ikinci ispanyol yapımı olmuştur. son yarım saatinde heyecanı artarak süren bir ve son sahnesinde de olsa sevdanın yine kazandığı bir film işte.

seyrediniz, seyrettiriniz.
  • oyunculuk ve sahne gecislerinin iyi olmasina ragmen cok donuk kalmis bir film, sadece son 20 dakikasi izlense bile yeter. ayrica dunyaya meteor dusecek de bu konudan en fazla ne kadar alakasiz bir film yapabiliriz diye dusunmusler sanirim. neyse vasatin ustune cikarabiliriz zorla da olsa.

--- spoiler ---

ayrica annen olmus ve dunyanin sonu gelmek uzere, ne idugu beliriz bir adam kapina geliyor, gitmemekte israrci. anlamissin ne oldugunu, hala suphe icindesin. agzini burnunu kirsana...

--- spoiler ---
  • yönetmenliğini f. javier gutierrez in yaptigi bir ispanyol filmi. film 3 gün içerisinde dünyaya insanlığın sonunu getirecek bir meteorun çarpacağının öğrenilmesiyle başlar. bunu ispanyada küçük bir kasabadaki insanların gözünden öğrenirsiniz, hükümetler ellerinden geleni yapmıştır ancak başarılı olamamışlardır, son kaçınılmazdır. görüldüğü üzere filmde buraya kadar hiç bir sorun yok hatta bir kıyamet filmini bu sefer küçük bir kasabadaki insanların gözünden göreceğiz ve en güzeli bu sefer filmin sonunda kahraman amerikalılar dünyayı kurtaramayacak kesinlikle insanlık için kıyamet günü gelmiş. ancak filmin bu girişinden sonra film tamamiyle bu konudan vaz geçiyor ve bir gerilim filmine dönüyor. başında meteor filan olmasa gerisi ayrı bir film olarak belki güzel olabilirdi ama neden senarist(ki yönetmenidir ayrıca filmin) bir gerilim filmine böyle bir giriş yapmış gerçekten anlamak zor. hayır ortadaki gerilimin de meteorla bir ilgisi yok tamamen ayrı bir konu. insanın hevesini kursağında bırakıyor başta beklediğinizle hiç ilgisi olmayan bir film izliyorsunuz. eğer 3 gün içinde insanlığın yok olacağı ile ilgili bir film izlemek istiyorsanız kesinlikle bu filmi izlemeyin. senaryoyla işim olmaz benim biraz eli yüzü düzgün olsun yeter diyorsanız o zaman tavsiye edebilirim.
  • herşeyden önce "dünyaya çarpacak meteor" temalı filmlerden oldukça farklı, orjinal bir filmdir. meteor filmlerinde alıştığımız astronotlar, sürekli panik halindeki bilim adamları, televizyona çıkıp konuşan devlet başkanları, uzay araçları yoktur bu filmde; veya gösterişli bir meteor patlatma sahnesi *; veya gösterişli bir meteorun dünyaya düşme sahnesi *.

bu filmde şu vardır: dünyamız gerçekten böyle bir tehditle karşı karşıya kalsa, herhangi bir ülkenin sıradan bir kasabasında insanların hali nasıl olur! bence filmde, böyle bir durumda insanların bürüneceği panik hali çok iyi canlandırılmış. izlerken "evet ya, bir meteor düşecek olsa dünyaya, büyük ihtimalle insanların hali böyle olurdu" diyorsunuz.

filmin panik havasını başarılı bir şekilde vermesini de özelllikle karakterlerdeki sıradanlığa bağlıyorum. çünkü bu tarz filmlerde yukarıda belirtiğim gibi bir devlet başkanı olur; astronotlar, meteoru keşveden bilimadamı ve bu bilimadamının oğlu ve de bu çocuğun kız arkadaşı *. kısaca canlardırılan karakterler fazla filmvaridir. o yüzden de izlerken aklınızın uzak bir köşesinden "film işte ya nolcak" diye düşünürsünüz ve ister istemez efektlerle tatmin olursunuz. işte "tres dias" ın farkı buradadır.

tabii filmin genel akışı, senaryosu "vay be" dedirtmez adama. ama filmin orjinalliği, film hakkında olumlu düşünmemizi sağlamaya yetiyor.
  • 2007 çıkışlı bir brant bjork albümü.albümün kayıtları 3 günde yapıldığı için adı tres dias olmuş.
  • çok fazla spoiler var ona göre okuyun arkadaşlar.

--- spoiler ---

malaga film festivali' nde 2008 yılında en iyi film ödülünü almış, benimse filmden ziyade orijinal senaryosuna tav olduğum güzel bir film üçüncü gün. internetten konusunu araştırdığınızda dünyaya çarpacak bir meteor olduğunu ve dünyanın 3 gününün kaldığını falan okuyacaksınız. bana göre ise filmin bununle neredeyse hiç alakası yok. dolayısıyla filmi bilimkurgu olarak izlerseniz aradığınızı bulamazsınız. keza bir gerilim filmi olarak da sizi tatmin etmeyebilir. peki o zaman neyini sevdim, neden orijinal diye tanımladım senaryoyu? film, hayatta kalma içgüdüsünü bambaşka bir yerden yakalayıp anlatmış. bununla da yetinmemiş, güzel de bir aile hikayesi eklemiş buna.

televizyonlardan, radyolardan dünyanın sonunun geldiği duyuruluyor ve insanlar çaresizlik içerisinde bir yerlere kaçmaya çalışıyorlar. amaçsızca kaçmaya çalışanlar, kendini öldürenler, kiliseye sığınanlar vs. vs. tam bir kaos hakim. biz tüm bunları ispanya' nın küçücük bir kasabasında annesiyle yaşayan ayyaş bir gencin gözünden izliyoruz. o küçük ispanyol kasabasına bakıp da dünyanın geri kalan kısmında da benzer şeylerin yaşandığını tahmin etmek zor değil. ilk yarım saat böyle geçiyor denebilir. sonrasında bir de hapisten kaçan azılı bir katil olan soro ismini duyuyoruz ve dünyanın sonuna 3 gün kaldığından pek de önemsemiyoruz. buralar geçtikten sonra asıl film başlıyor işte. yani 90 dakikalık filmin ilk 30 dakikası ile son 60 dakikası bambaşka iki olayı anlatıyor gibi. benim için iki kusuru vardı filmin; ilki dünyanın sonuna 3 gün kala soro' nun hala insan öldürmekteki motivasyonu ve ikincisi ise annenin büyük oğlunu koruma motivasyonu. bu ikisi konusunda da ben ikna olamadım. ama bu ikisinin iknası konusunda yönetmeni nasıl başarısız buluyorsam, ale' nin(ayyaş genç) yeğenlerini koruma motivasyonuna da o kadar ikna oldum.

ilk 30 dakika, geri kalan 60 dakikaya bir hazırlık zaten. başarılı, başarısız tartışılabilir ama filmin kırılma noktası olan, izlerken ''budur be işte!'' dediğim, dvd' nin arka kapağında da yazmayan ve benim için senaryoyu muhteşem hale getiren asıl olaya geldi sıra; ale' nin abisinin 4 çocuğu, yani ale' nin yeğenleri kasabanın dışındaki evlerinde kasabaya giden ailelerinin dönmelerini bekliyorlar. aile yerine amcaları ale ve büyükanneleri rosa geliyor. belki vedalaşmak, belki birlikte ölümü beklemek belki de çocukları da alıp diğer insanlar gibi anlamsızca bir yerlere kaçmak için... ama o da ne? sürpriz; çocukların televizyonları bozuk! olan biten hiçbir şeyden haberleri yok bu yüzden. dünyanın 3 gün ömrünün kaldığını bilmiyorlar, dolaptaki dondurmayı bile 8 gün sonrasındaki doğum günü için saklıyorlar. işte bu noktada ben elimdeki biradan büyük bir yudum alıp enfes bir göbek deliği olan seksi hatundan mesaj beklediğim için elimde tuttuğum telefonu karşı koltuğa atıp ''süper ya'' diyerek filmi pür dikkat izlemeye başladım. ale hem kendi geçmişiyle yüzleşiyor ve yükseklik korkusunun sebebini buluyor, hem seri katil soro' dan çocukları ve kendini koruyor, hem her halükarda 3 gün sonra öleceği gerçeğiyle baş etmeye uğraşıyor ve tüm bunları yaparken 4 çocuğa karşı her şey son derece normalmiş gibi davranmaya çalışıyor. katil, ale' nin geçmişi, meteor falan beni germedi, üzmedi ama o 4 çocuğa karşı hele ki filmin sonlarında normal davranamaya çalışması yok mu, gerçeken içimi parçaladı. spoiler dedik zaten başta, o yüzden yazacağım; 4 çocuktan birini soro öldürüyor, en küçük olanı ale kurtarıyor ve birkaç saat sonra dünya yok olacağı halde yine de çocuğu eve kardeşlerinin yanına getiriyor. ve o muazzam sahne; clara(ölen kardeş) nerede diyorlar, onu da şerif getiriyor hadi eve girin ve orada bekleyin diyor. üç çocuk gülerek eve giriyorlar ve birkaç dakika sonra da dünya yok oluyor. yazarken bile içim titriyor ulan şu an. ama son sahne bu da değil, o belki bundan da vurucu. işte sonra sahne, bu sahneden 10 15 saniye sonra dünya yok oluyor. https://twitter.com/meurs...339459940986880

hiçbir merhaba için, hiçbir aşk için bu kadar geç kalmayın derim.

--- spoiler ---
  • güzel başlayıp gittikçe klişenin dibine vuran totalde vakit kaybı film.
hesabın var mı? giriş yap