• young fellaz brass band'in kelimenin tam anlamıyla ortalığı yıktığı şenlik olmuştur.
  • pek muhteşem geçmiş şenliktir.

bu kadar görkemli geçeceğini ben bile tahmin etmemiştim vallaha, pek güzel oldu...
  • yarın galata, tünel ve şişhane üçgeninde gerçekleşecek şenlik. detaylarını iksv.org'dan şöyle kopipeysttim:

biletler 35 tl / öğrenci 20 tl / sınırsız şenlik 50 tl

işte festival içinde festival! tünel şenliği, tüm müzikseverleri şehrin doğal dinamizmiyle kültür, sanat ve eğlencenin buluştuğu özel bir geceye davet ediyor.

akşamüstü başlayarak gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürecek olan etkinlikte galata ve tünel'de kurulacak iki ana sahnedeki ücretsiz konserlerle bütün bölgede bir festival atmosferi yaşanacak. genç caz gruplarının da konser vereceği şenlikte seyirciler biletleriyle alacakları bilekliklerle gece boyunca değişik mekânlar ve sahneler arasında mekik dokuyarak, birbirinden farklı etkinliklere katılacak. şenliğe bölgedeki restoran, kafe, bar, mağaza ve kültür-sanat kurumları da geliştirdikleri özel içeriklerle katılacak ve tünel bölgesinin birbirinden renkli mekânlarında gece boyunca sürecek etkinliğin programı hazırlanan özel haritadan takip edilebilecek.

şenlik programında the panorama jazz band'in sokak konserleri, ünlü vurmalı çalgılar ustamız mısırlı ahmet'in kurduğu galata ritimhanesi'nde özel bir ritim atölyesi ve çeşitli dj performansları da yer alacak.
  • iksv ve garanti bankasının twitter üzerinde bulunan caz festivali özel hesaplarından dakika dakika takip edilmiş, taksim'in avrupa'ya en yakın gecesini yaşadığı şenlik olmuştur. halen de çeşitli festival mekanlarında olmaya devam etmektedir.

http://twitter.com/istanbulcazfest
    http://twitter.com/cazyesili
  • istanbul dışında olacağım için iki adet bilete sahip olmama rağmen katılamayacağım şenlik, iki adet sınırlı biletimi satın almak isteyenlere ya da ilgili olanlara biletix'in belirlediği fiyatın daha da altından kolaylık sağlanacaktır.
  • sokaktaki performansların kapalı mekandakileri solladığı şenlik. bir daha yapılsın, hep yapılsın.
  • 2011'deki tünel şenliği tarihi belli olmuş, 2 temmuz 2011 yine 18:00 de başlayacak ve gece yarısına kadar sürecek, umarım geçen yıl ki kadar harika olur. sitesinde yazdığı kadarı ile ;

neil cowley trio, the souljazz orchestra, mdungu, east park reggae collective, elif çağlar, jehan barbur ve emir ersoy canlı dinleme şansına sahip olacağız.

http://web03.biletix.com/mekan/z2/turkiye/tr

biletleri icin : sınırsız - 56.50 tl
    sınırlı - 39.50 tl

şeklinde fiyat belirlenmiş sanırım.
  • ayrıntılı program için http://caz.iksv.org/tr/program/15
    sınırsız bilet; kapalı mekanlara giriş içinmiş....
  • 2012 ayağına jungle by night'ın damga vurduğu müzik etkinliği.
  • taksim'in ara sokaklarına dağılan, her yerde kalabalıkları bir araya toplayan, insanların sokaklarda ve birçok iyi mekanda caz müziğe doymasını sağlayan etkinliktir. beyoğlu'nu beyoğlu yapan, herkesin olabildiğince özgür olduğu ve müziğe doyduğu bir gün olmuştur.

2010 yazında taksim'in tünel kısmındaki sahne önü kalabalığı sayesinde fark ettiğim, bir şenlik var deyip adlandıramadığım festivaldir. bu yıl ikincisi düzenlenen festivale çok ciddi araştırmalar yapamadan dahil olmama, plansız olmama, tabanlarımın ağrısına, sıcağın altındaki koşuşturmacama rağmen, müziğin ruhuma işlediği gün, akşam, gece olmuştur.

18:30'da beyoğlu gençlik merkezi'nde bümk caz korosu'nu dinlemek için hazır ve nazırdık. koroyu dinlerken keyifli anlar yaşandı, tiyatral bir sanat gösterisi içerisinde söylenen şarkılar, koro ekibinin yüzlerinde canlanan mimikler, seslerin çeşitliliği, ahengi, uyumu, her şey enfesti. bol tebessümlü geçen anlar için bümk caz korosu'na teşekkürler.

19:30 salon iksv'de can çankaya quartet için hazır ve nazırdık. mekana girdiğimizdeki tenhalık ve beklerken ki çalan "indim dereye taş bulamadım" kaydı, kısa süreliğine hayal kırıklığı yaratmış olsa da; can çankaya ve ekibinin sahneye çıkması, enstrümanlarını konuşturmaları ile, salon'un o kasvet dolu havası dağıldı. özellikle baterist'in şovu izlenmeye ayrıca değerdi.

20:30'da spiral quartet konseri için koşturarak gittiğim, daha öncelerde müzik keyfime keyif katan nardis. nardis'in o muhteşem aşina olduğum atmosferinde can bulan müziğin başkalığı; piyano, yan flüt ve daha nicesi. özellikle yan flütün kattığı o hava, ruha üfler gibi yaşattığı müziğin tadı çok başkaydı.

21:00'da yahya dai "b planı" için kendimizi bulduğumuz "x teras" adlı mekan, salon iksv'nin üst katında muhteşem manzaraya sahip mekan. açık hava da can bulan müzik, enfes bir manzara, fotoğraflanacak pek çok görüntü olmasına rağmen, yanımda bir fotoğraf makinesi dahi olmaması durumu.

21:30'da başlayan elif çağlar konseri, teras kattan en alt kata inmemiz ve salon iksv'yi tıklım tıklım bulmamız ile başlayan konser. o nasıl muhteşem bir sestir "elif çağlar", o nasıl enstrümanı inletmektir "imer demirer", ve o nasıl bir kıpır kıpırlıktır. "universal love"'u dinlerken yaptığım çıkarımlarla ise ciddi eğlendim, benim açımdan gecenin son konseri olması, sürekli elif çağlar'ın "love is answer" diye bağırması ve benim aksine mırıldanmalarım, performans ötesi bir müzik şöleni ile gecenin son konserini de dinleyip taksim'den ayrılmak için yola çıkmak.

tünel şenliği güzel, muhteşem ama; planı, araştırmayı çok iyi yapmalı. her mekana gitmek, bir yerden diğer yere koşuşturmak mümkün olmuyor, sıcağın altında deli gibi yoruluyor insan. bu yüzden ciddi bir plan ve fotoğraf makinesi ile katılmalı bu etkinliğe. ayrıca taksim'in bu hali yaşanmaya, görmeye değerdi. sokaklar'ın hayat, özgürlük ve müzik dolu olduğu bir gün.
hesabın var mı? giriş yap