• firmanın sahibi bayan seyahat severler için masallar yazdığını iddia ede dursun, aşağıda bir yakınımın başına gelen ibretlik öyküyü okuyup masal mı yoksa kabus mu olduğuna siz karar verin artık.

yakınım posta kutusuna düşen karayip&bahamalar gezisinin cazip fiyatlarına kapılıp firma ile bağlantıya geçiyor, belirtilen rakamın cruise gemide iki kişilik standart odanın kişi başı fiyatı olduğunu öğreniyor. bunun üzerine bir arkadaşı ile birlikte tura katılmaya istekli olduklarını turun satış elemanına bildiriyorlar. ancak tura katılacak ikinci kişinin işyerinden izin alması gerekiyor bunu satış elemanına bildiriyor, izni onaylandığı takdirde tura katılabileceğini söylüyor, satış elemanı gün içerisinde her iki kişiyi defalarca aramaya devam ediyor ve yakınıma ödeme yapması konusunda baskı yapıyor, yakınım arkadaşının izin onayını beklediğini söylediğinde kendisine “diğer kişi ile görüştüğünü bir sorun olmadığını ödeme yapması gerektiğini” söylüyor, yakınım da bu elli yıllık firmanın çalışanına güveniyor ve 5.900 lira tutarındaki ödemeyi yapıyor. zaten her ne olduysa bu ödeme yapıldıktan sonra oluyor.

diğer kişi bir gün sonra izninin onaylanmadığına ve tura katılamayacağına dair satış elemanına mesaj gönderiyor, fakat satış elemanı bir hafta sonra geri dönüş yaparak, mesajı görmediğini rezervasyonların yapıldığını ve iade edilemeyeceğini, eğer bu seyahate gelmeyi hala istiyor ise tek kişilik oda farkı olarak 3.100 lira daha ödemesi gerektiğini söylüyor. yakınım görüşmelerinin başından beri ancak başlangıç fiyatı kadar bütçesi olduğunu daha fazlasını ödeyemeceğini, diğer kişinin iptal mesajını görmemiş olmasının kendi hatası olduğunu, bu rakamlarla tura katılamayacak ise parasının iadesini talep ediyor. ancak aldığı cevap para iadesinin %30’u kesilerek olabileceği şeklinde oluyor. tüm itirazları sonuçsuz kalıyor, neticede %30 değil toplam parasının %60’ı yani 3.500 küsuru firma tarafından alıkonuluyor. açıklama olarak da, gelmeyen diğer kişinin de %30’luk cezasını kendisinden tahsil ettiklerini söylüyorlar. akla, mantığa, vicdana sığmayacak bir uygulama!!!

tüm bu yaşadıklarını şirkette yetkili olduğunu söyleyen kişiye aktaran yakınım, yetkiliye “benim nerede hatam var” diye sorduğunda, yetklinin verdiği cevap “ödeme yaptınız, biz sizden zorla paranızı almadık, benim personelim sizi yanıltmışsa o bugün var yarın yok” gibi talihsiz bir açıklama oluyor. yani sen benim şirketime ve benim çalışanıma niye güvendin de ödeme yaptın demek istiyor.

sonuç olarak tura turizm faturayı satış yapma hırsı ile kötü niyetli davranan çalışanına değil, müşterisine kesiyor.

yakınım şimdi hakkını yasal yollarla arama sürecine girmiştir, ha bu arada turun sahibi bayan ile görüşmeye çalışan yakınım bir türlü kendisine ulaşamıyor, zira o hala masallar yazmaya devam ediyor.

edit

yakınımın hakkını aramak üzere yasal yollara başvurmasının sonucunu merak edenlere: öncelikle hakem heyeti tüketiciyi haklı bulup tüm paranın iadesine karar vermiştir, ancak tur firması ödeme yapmamış, üstüne üstlük yakınıma dava açmıştır. yakınımın bundan sonraki süreç için bir avukat tutması gerekmiştir. neyse yakın zamanda dava lehine sonuçlandı. yaklaşık bir yıldır beklediği para sadece 100 liralık faiziyle ödenmiştir.
    çoğu mağdur müşterinin hakem heyetinin olumlu kararına rağmen kendisine dava açılması durumunda, avukat ve dava masrafları endişesi ile “lanet olsun” deyip alacaklarından vazgeçmesini sağlayan bu firmayla seyahat etmeyi hala düşünen varsa onlara yaşayacakları bu "keyifli" macerada bol "eğlenceli" vakitler diliyorum.
  • tercih ettiğimize bin pişman olduğumuz tur firması.

karayip&bahamalar için cruise turu aldık, bizden havaalanında ekstra turlar için kişi başı 1.000 tl ücret talep ettiler, maalesef bu bedelin karşılığında bize panoramik şehir tutundan öte bir hizmet sunulmadı. bin liraya ne bekliyordunuz ki diyenler olabilir, efendim biz türkiye'den kalkmışız jamaika, meksika, bahamalar, cayman adaları, miami turuna gitmişiz, bize göstermeyi taahhüt ettiği şekilde bir tur organize edilmesini bekliyoruz, bin liramız var buna ne kadar yer görebiliriz diye sormadık, bize bir tur programı sunuldu, bedeli söylendi, biz de satın aldık.

gemiye yerleştiğimizde bize gemiyle ilgili hiçbir bilgi verilmedi, gemiyi keşfedin dendi. yanaştığımız tüm kıyılarda sorun yaşadık, programda belirtilen yerlerin tamamı gösterilmedi, serbest zamanlar son derece yetersizdi ve gecikenlere hiçbir yaptırım uygulanmaması sebebiyle otobüste gecikenleri bekleyerek ciddi zamanlar kaybettik (doğru bir planlamada serbest zaman herkese yetmeli, gecikenler ise kendi imkanlarıyla gemiye dönmelidir, tüm turlar bu şekilde yönetilir).

son güne kadar sabır gösterdik, tur rehberine şans tanıdık, yaşlıların ve bebekli bir ailenin de olduğu turda yaşanan organizasyon sorunları sebebiyle yaşanan mağduriyetler için hoşgörülü olmaya çalıştık. son gün sabah 6'da gemimiz limana yanaştı, programımıza göre saat 10'da alışveriş merkezinde olmamız gerekiyordu, ancak otobüsümüz gelmedi ve miami'de limanda bavullarımızla saatlerce güneşin altında beklemek zorunda kaldık. saatlerce oyalanmamız sonucunda rehberimiz bir çözüm üretemeyince 20'şer dolar para toplayarak bir otobüs tutmak zorunda kaldık, bavullarımız için yeterli kapasiteye sahip olmayan araca tıkıştırılan bavullarımız hasar gördü. bekleme süresince turatur temsilcileri telefonlarımızı açmadı, açan temsilciler laubali ve çözümden uzak bir yaklaşım sergiledi, paramızı iade taleplerimiz yanıtsız kaldı ve en sonunda genel müdür yardımcısı olarak kendini tanıtan bir kişi istanbul'da bizimle buluşmayı kabul etti. elbette bizi karşılamasını beklememiz hataydı, havalimanında bizi yarım saat bekledikten sonra teşrif eden beyefendi, uçağımızın erken indiğini, dolayısıyla geciktiğini iletti.

45 kişilik bir gruptuk, aramızda turatur ile birçok kez seyahat etmiş kişiler de vardı, hepsi bugüne kadar çok memnun kaldıklarını ve yaşananlar karşısında şaşkın olduklarını söyledi. bence bir firmanın güvenilirliği ve kurumsallığı sorun yaşandığındaki tavır ile ölçülür. çok ciddi rakamlar ödediğimiz bir tur için bize her bakımdan yetersiz* bir rehber sağlayıp, üzerine hiçbir şekilde çözüm üretmeyen bir firma benim gözümde değersizdir.

yılda 13 gün iznim var, bankacıyım, çok yoğun mesai şartları altında çalışıyorum ve yılın yorgunluğunu atmak üzere gittiğim tatilde kelimenin tam anlamıyla paramla rezil oluyorum. tüm süreç o kadar kurumsallıktan uzak yönetildi ki, şu anda ne yazsam, nasıl anlatsam yetersiz kalacak. benim giden zamanımı, berbat geçen tatilimi, bir sene boyunca yeni iznimin oluşmasını beklemek zorunda kalışımı hiç bir bedel karşılayamaz. büyük emeklerle kazandığınız paranızı hiç edip özür bile dilemeyen bu firmaya yaklaşmayın, biz ettik siz etmeyin.

*şikayetlerimiz sonucu verdiğimiz ekstra tur ücretinin yarısını iade ettiler, kaybedilen zaman ve yaşanan sinir harbinin karşılığı maalesef yok. kapısından geçilmeyecek tur firması.
  • en eski seyahat acentalarindan biri olsa da, yolculuga cikilacak gun pasaportlari kaybeden, kirk kisilik grubun basina liderlik edecek, tercume yapacak, birinin basina bir sey gelse muhatap olabilecegi bir rehber koymayan, insanlari bambaska bir alfabenin konusuldugu uzak diyarlarda magdur eden, koyun surusu gibi ucaga koyup gonderen ama parasini pesin sekilde alan acenta.
  • ben bunları kurumsal firma sanıp taşak geçmek amacıyla instagram reklamlarının altına "seks turizmi düzenliyor musunuz" diye yazmıştım. hemen özelden yazıp ne saçmalıyorsunuz beyfendi yazmışlar asdfghjkl böyle bir şirket işte.
  • hem merkez ofis, hem bağdat caddesi ofisi, ikisinin de yerinde yeller esen firma. bakın kapı kilitli demiyorum. içinde eşya yok. hani çöp bile yok. haciz gönderiyorsun alacak bir şey yok.
    adam da gelmiş burda tura turizm güzellemesi yapıyor.

alın arkadaşlar alın, siz o turları alın ki parasını alamayanların ödemeleri yapılsın. tatlısu kurnazlığı yapıp üç kuruş indirimli tur aldım diye sevinmeye devam edin. sonra tur tarihinizden 1 gün önce şikayet sayfalarını doldurmaya başlarsınız.
  • reklamları bildiğin antievlilik virali.
    https://www.youtube.com/watch?v=t2umyhakh_o

dayak arsızı bir dombili, ahmet bak selinlere yine amerikadalar benim de havalı bir selfiem olmasın mı diyen bir kezban.

oğlum ciddi ciddi evlilikten soğutur bu reklam insanı. anne telefonda, çocuk ve baba tablette.

neymiş kaydırakta izi kalmış şişko dombilinin.

metin yazarınızı öpeyim sizin.
  • vay vay vay, 5900 liraya küba bir an mantıklı geldi almayı düşündürdü ama neyse ki ekşi diye birşey var. yukarıdaki entriler bu şirkete güvenip 5 kuruş vermemem gerektiğini gösterdi, belli olmaz 6bin kaptırabiliridik.
  • bu fiyata yurtdışı, hem de uçak bileti dahil tur nasıl olur, kesin bi bit yeniği var bu işte, kimmiş neciymiş bunlar bir bakayım diye düşünmeme sebep olan firmadır.

sonuç olarak bu başlıktaki entryleri okumam bile yetti. internette araştırmaya devam etsem kim bilir daha neler bulacağım. demek ki neymiş olay internette deli gibi reklam döndürmekle olmuyormuş. internet çağında en iyi reklamın müşterinin kendisi olduğunu, memnun kalan müşterinin zaten bedavaya reklam yapacağını, memnun kalmayanın şikayetlerine de iki tıkla ulaşılabileceğini anlayamamışlar demek ki hala.
    ha umutları interneti aktif kullanmayan kitleyi yakalamaksa; o kitlenin çocukları, yeğenleri, torunları var onlar adına araştırma yapan, bu plan da tutmaz.
  • uzaklara gitmek isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiye edemeyeceğim, zira vaat ettikleri programla çıkılan yol sonrası söylenenlerin birbirini tutmadığı, turlarında kaliteli tur rehberleri olsa bile organizasyon problemleri yaşanan, merkezi ve zincir otellerde konaklamanızı sağlasa da fiyat fayda dengesi on üzerinden 0,5 tur firması.
  • uzak durulması gereken tur şirketi. ek turlar için son güne kadar gönderdikleri fiyatları uçağa binmeden önce istanbul’da değiştirip itirazlarımıza karşı dünyanın bir ucunda buralara kadar geldiniz diye dayatmayla nerdeyse iki katı fiyata sattılar. üstelik mecburen kabul ettiğimiz allayıp pulladıkları yeni tur programını da doğru düzgün uygulamadılar. paranızı çöpe atmak istemiyorsanız hiç bulaşmayın derim.
hesabın var mı? giriş yap