şükela:  tümü | bugün
  • genellikle calculus dersi yerine veya calculus dersinin konularindan bahsetmek ihtiyaci duyuldugunda kullanilan bir soyleyis. ornek olarak:

-turev integral bilmeden bu soruyu cozmek cok zor.

(bkz: turev) (bkz: integral)
  • "...dersi verilir." gibi kalıplarla kullanımı sık görülür.
  • lisede mat-5 sınıfının kapısında "türev - integral bilmeyen giremez" şeklinde ifade edilen matematik terimleri.
  • ilgili ders:

(bkz: dif)

doğal kullanım alanları:

(bkz: hacim)
    (bkz: alan)
    (bkz: eğim)

mühendislik dışındaki mesleki kullanım alanları:

(bkz: l'hopital kuralı) (finansal teknik analiz)
    (bkz: limit) (sonsuz vadeler için anüte)
    (bkz: interpolasyon) (gerçekte olmayan vade aralıkları için faiz)
    (bkz: logartima) (bankacılık)

mühendislikteki gerekliliğini siz düşünün artık. bir dönem bunu bilmeyen öğrenciler alındı üniversitelere.
  • lisede hiç dersini almadığımız (öss de çıkmıyo diye) bizden sonraki döneme tekrardan türev integral çıkacak denmesinin ardından bizden sonraki dönemin harıl hurul çalıştığı ayrılmaz ikili... bizde "olm biz iyi yırttık lan hiç görmedik, yazık yeni dönemlere" diyerek mühendisliğe geldiiiiiik.... geldikte gördük ebemizin türevi ile integralini... hocam biz hiç görmedik ama bunları desekte hoca çokta şeyimdeydi dedi her seferinde... 4 yıl boyunca her derste özellikle iç içe 6 integralli sorular çözdüğümüz elektromanyetikte türev integralde kafayı yedik...

ama çok sevdim lan ben türev integrali... inekler gibi türev integral çözmek aşırı hoşuma giderdi... ne garip adammışım lan ben...
  • zıtlıklardan beslenen sosyal topluma bunları ilk önce matematik empoze etti.

bir matematikçi'de çıksın önce integrali anlatsın. türeve sığınmasın integrali anlatırken.

integral; türeve nazaran daha seksi, öyle böyle değil. dün gece hiç tanımadığım bir integrale sırf sana benziyor diye, "bana borç verir misin?" dedim.
  • lisedeyken çözebildiğim için bayıldığım, üniversitenin 1 dönem hazırlık okuduğum zaman aralığında metamatiğe dair ne varsa unuttuğum için şu an ebemi sken konu/konular.
  • kuşkusuz matematiğin xavi iniesta'sıdırlar.

(bkz: xavi iniesta)
  • ilk karşılaşıldığında, size coşkuyla "merhaba dünyalı, biz dostuz" diyen uzaylı etkisi yaparlar. ama analitik, alan, hacim hesaplamaları vb. somut uygulamaları kavrandıkça istemeden de olsa can ciğer kuzu sarması oluyorsunuz.