• acil olarak bilal seviyesi, orta seviye için cevaplanması gereken soru. zira bu soru çok bilmiş, üst seviye yazarlarımız tarafından cevaplanacağı için size bir cevap yok, direk sorunun sahibi sizsiniz...

şimdi paramızın değeri ortada. yani ortada derken; hal, vaziyet ortada yoksa paramız maşallah diplere gömüldü. sözlük vb ortamlarda haklı olarak sadece rere rörö yapıldı. bunu bi kenara bırakalım şimdilik.

mesela 15 sene önce dolar 1.30du yok 20 yıl önce 0.80 di gibi entryler var. o günlerden bugüne değişen nedir?(ekonomi bilimi çerçevesinde cevaplanması gerekli. siyasi yorum istemiyorum) avrupa ve amerika ülkeleri çok ilerledi biz geri kaldık bu sebepten mi oldu bu?

üretim arttığı zaman, ihracat artacak ve paramız değer kazanacak mı? tarım ve hayvancılık ülkesi olarak bi hard reset çaksak ülkeye çok geç kalmış olmaz mıyız? sanayi olarak ilerlemeye kalksak birçok masrafı oluyor. koskoca mercedes bir kısım arabasınds mesela fransız motorları kullanıyor. aksi durum amerikayı yeniden keşfetmek gibi olacak. bu yüzden arge yapıp sanayiyi farklı bir noktada yakalamaya kalksak yine uzun bir zaman alacak.

asıl kafamı karıştıran soru şu: mesela bizim devlet başkanımız çıkıp bir ülkeye veya kuruluşa, bir yerlere atar yapınca bizim paramızın değeri düşüyor ama amerika gibi güçlü bir ülkenin lideri direkt sizi vururuz olm bakın dediği zaman nedeb paraları bize karşı çok fazla bir değer kazanıyor?

bu sorular gibi onlarca sorum var lütfen gerizekalı muamelesi yapmayın ben ekonomist değilim. araştırma yapmak istiyorum ancak bazı noktalarda tıkanıyorum.

hatta belki bir çalıştay yapılır, raporlar hazırlanır bir iki adım atılır, kooperatif kurulur ne bileyim..
  • öncelikle adaleti ve kalkınmayı sağlayacaksın, gerisi kendiliğinden geliyor.
  • güven ortamı sağlandıktan sonra türkiye nin güçlü oldugu potansiyeli oldugu alanlarla işe girişilmelidir.

(bkz: tarım)
    (bkz: turizm)
    (bkz: ticaret)
  • çözüm ihracatın ithalattan fazla olmasıdır. bunun için de üretmek lazım pek tabi...
  • türkiye cumhuriyetine düşman olanlarla yönetilmediğimiz anda anında bir saat içinde 1 tl değer kazanırız...
  • bence ülke insanı sıfır atmakla paranın değerlendirdiğini düşünecek kapasitede olduğu için dişimizi sıkalım 1 euro 10 tl olduğunda bir sıfır atarak gerçekleştirilebilecek eylem.
  • bağımsız ekonomik yönetim ve günü kurtarmaya yönelik popülist eylemlerin terki ile.ekonomi politikacılar tarafından yönetilemeyecek kadar ciddi bir iştir.
  • çok basit soruya çok basit cevap vereyim,daha az para basarak,nedenini nasılı sorulunca anlatırım
  • değer kaybını kabullenmeyerek. ben öyle duydum. koca bakandan iyi mi bileceksiniz?
  • üreterek. sanayide üretip ihraç edeceksin. tarımda üretip, ihraç edeceksin. turizmi etkili kullanacaksın.

bunlar için de gerekli olan insan gücünü kaliteli eğitimle yetiştireceksin.
hesabın var mı? giriş yap