şükela:  tümü | bugün
  • tmb adlı bir müzik kanalının isminin açılımı. türk müzik birliği olarak da geçiyor. bir karışıklık var isimde, rahatsız edici. kanal türk dünyasından müzik klipleri yayınlıyor. bu halde turkish değil turkic olmalıydı. literatürde turkish türkiye türkçesi, türkiye türkü anlamına geliyor. turkic dersen türk kökenli tüm halkları kapsar.
  • kimsenin yapmaya yanaşmadığı bir işi yapan kanal. popüler müziğin ekseninin genelde batı ittirmesiyle bize ve bütün dünyaya ulaştığını biliyoruz. fakat doğudaki, asya'daki ya da balkanlardaki halkların ana akım müzik piyasasından ne aldığını, nasıl aldığını ve ortaya ne koyduğunu pek bilemiyoruz, bir yerlerde rast gelmezsek tabii. ancak kendileri saatlerce türkmenistan, kazakistan, azerbaycan'dan, arnavutluğa kadar geniş bir yelpazede müzik/klip yayını yapıyorlar.

    velhasıl orada yaşayan insanların popüler beğenilerini, hitlerini görmek, farklı ezgiler de dinlemek için güzel bir seçenek. saygı duyulası bir iş.

    ancak amerikan müziğinin ve prodüksiyon anlayışının her yeri nasıl etki altına aldığını görmek -en azından klip/imaj bakımından- biraz üzücü. yine de orjinal işler, özgün ezgiler de yok değil.