• abd'de rakamlar amerikalıların 1/4 - 1/3'ü kadarının vasiyetname yazdığını gösteriyor. ancak türkiye'de bu rakam tahminen söylüyorum %1 bile değildir gibi geliyor. okumayı sevmediğimizden mi, yazmayı sevmediğimizden mi, birbirimize güvenmediğimizden midir nedir, bizim ülkede vasiyetname yazılmıyor arkadaş. ne kadar önersen de insanlar vasiyetname yazmaya mesafeli. insan gerçekten hayret ediyor.

o dobloyu bana bıraksan ölür müsün be enişte!
  • babama sürekli söylüyorum, siz kendi aranızda çözersiniz, diyor. kendisi de öyle yapmış çünkü -dedemin okuma-yazma bilmemesini bir kenara bırakırsak- hayatı mahkemelerde tapu peşinde koşmakla geçti adamın.
  • bazen de bırakılacak bir şey olmamasından kaynaklanan durum.

(bkz: neyim var ki rapten gari)
  • türkiye'nin yarısı kiracı olduğu için miras bırakacak ya da vasiyet edecek bir şeyinin olmadığındandır.
  • bunun en temel sebebi vasiyetname noterden bile olsa bi s2me yaramıyor. misal baban vasiyetle sana birşey bırakmadı hepsini abine bıraktı.hooppp bi dava açıyorsun ve kanuni hakkının yarısını otomatikman aliyorsun. yani vasiyet seni en fazla hakkin olanin yarisindan mahrum bırakıyor.
  • yazsan ne olacak takan mı var.
    vatanın kurtarıcısı yazmış, saygı gösteren yok biz yazsak nolacak?
  • vasiyetname şekil şartları idi yok tapu devirleri vs derken, insanlar pek bulaşmak istemiyor. bir de ana babalar hayattayken bu işlerle uğraşırsa çocukları ile sorun yaşamaktan korkuyor. çocuklar da bu sorunu ana-babası ölünce yaşıyorlar. sonra da davalarla uğraşıyorlar.
  • alacaklarim, borclarim ve mal varligim ile ilgili surekli guncelledigim bir excel calismam var. dosyanin bulundugu yeri de agabeyime soyledim. gecinden versin elbette ama kimse magdur olmasin.
  • ne zaman şöyle dört başı mamur, orhun kitabeleri gibi, ne bileyim veda hutbesi gibi "eyy evlatlarım, iyi insanlar olun" tadında bir vasiyet yazma isteği gelse, vasiyet yazdığım için yakın zamanda ölecekmişim gibi geliyor. yani ölmeyecektim ama vasiyet yüzünden öldüm sanki. bir nevi self fulfilling prophecy bir nevi sır kapısı etkisi. hani ölenin ardından derler ya "biliyormuş gibi geçen herkesi toplamış nasihat etmiş" vb. işte insanları arkamdan öyle konuşuyorken hayal ediyorum yazamıyorum. vasiyet yazmayarak ölümden kurtulan ilk ölümsüz insan olacağım kısmetse.*
hesabın var mı? giriş yap