• kafamı kurcalayan sorunsal.
    mesela bir konut alacaksınız ve yeteri kadar nakit paranız yok ve banka kredisi ile tamamlayacaksınız. inşaat firmasının ya da müteahhitin belirlediğinden daha fazla banka kredisi çekemiyorsunuz. mesela evin fiyatı 350.000 tl. bankadan 100-150.000 kadar çekmenize müsaade ediyor çünkü evin resmi olarak gözüken bedeli o oluyor yani vergilendirilen miktar o kadar oluyor. devletin bunu tespit etmesi çok mu zor? devlet bunu bilmiyor mu? peki neden devletin gücü sadece sade vatandaşa yetiyor?
  • yılın birinde bir ilin vergi rekortmeni olmuş tanıdık bir müteahhit ile sohbet ediyordum.tebrik ettim bu durumu, hayırlı olsun dedim işler iyi herhalde vs.adam gülerek karşı çıktı: ne rekortmenliği allah aşkına, benden zengin ve daha çok kazanan en az 100 150 kişi var biz onlar kadar çalamadığımız için mecburen en önde kaldık öyle oldu dedi.
  • güzel soru.
    ssk sigortası yapılan ne kadar inşaat işçisi var.
    hatta ssk tarihi boyunca inşaat işçileri için toplam kaç gün sigorta ödenmiş?

müteahhitler sigorta yapmaktan muaf mı?
  • hahaha diyerek güldüğüm yazar. yahu bu insanlar müteahhitlere sallarken hiç düşünmüyor mu? neymiş müteahhitin belirlediğinden fazla kredi çekilemiyormuş hahahahaha buna kıçımla güldüm açıkçası banka eskperi neden gönderiyor o eve çok zeki kardeşim evin değerini belirleyip o değer üzerinden sana en fazla yüzde70 kredi kullandırabiliyor demek ki müteahhit değil eksper raporuyla banka belirliyormuş. ayrıca bu başlığı açan arkadaşın rayiç bedel nedir ondan da haberi yok belli ki. zaten rayiç bedel altında gösterebilmek içinde maliye bakanının kızıyla evli olman gerekir yoksa ertesi gün maliyeci abiler sabah kahvaltısına iş yerine gelirler. :p ayrıca ben anlamıyorum arkadaş bu müteahhitlere olan düşmanlığı gidin malum partiyi yalayan ormanları yakan yandaşlara verip veriştirin yiyorsa tabi. bedavaya ihale alan adam kayıran rüşvetin bini bir para gezen malum kıçları yalayan müteahhitlere inanın biz düzgün esnaflar sizden daha çok küfür ediyoruz.
    not: klavyemdeki noktalı virgül ve virgül tuşum çalışmıyor
  • kafanızı kurcalamasına gerek yok. cevabı belli çünkü. bu durum ülkemizin temel sorunlarından birisidir. ayrıca bu sadece müteahhitler için geçerli olsa neyse ama serbest meslek erbaplarının çoğu için geçerli maalesef, ki zaten o çok şikayet ettiğimiz dolaylı vergilerin yüksek olmasının sebebi de bu adaletsiz vergi sistemi. devlet, vatandaşların gelirleri üzerinden adil bir şekilde vergi toplayamayınca dolaylı vergilere yükleniyor ve asgari ücretli de, holding sahibi de 1 lt. akaryakıt için aynı vergiyi veriyor.
hesabın var mı? giriş yap