• polis görünce parayı hazırlamak.özellikle de işiniz yüzünden cadde ve sokaklarda çalışma zorunluluğunda kalmışsanız polisle bir şekilde anlaşmanız gerekir malesef.hiç bişey bulamazlarsa kaşının üstünde gözün var bile diyebilirler.bir yerden para almayı kafaya koyunca elli kere semtinize uğruyo bu arkadaşlar.bazılarının gözünün içindeki parlamayı bile görüyorum artık, avantacılık bu derece almış yürümüş, en ufak bir açığı yakalamasınlar mazallah.

bunları söylerken işini dürüstçe yapan polis arkadaşları tenzih ediyorum ama, hani nerde bana niye bir tanesi bile denk gelmiyo, yazık...
  • bazen bu ülke hakkında derin kuşkulara kapılıyorum. başka ülkeler gördüm ama hiçbirinde uzun süre yaşamadım, o yüzden bu anormallikler sadece buraya mı has, yoksa dünyanın geri kalanı da bu kadar boktan mı, bilemeyeceğim. ama artık, akraba evliliğinin yaygınlığından mıdır, beslenme kültüründen midir, vitamin eksikliğinden midir, herhangi bir sebepten "norm" olmuş şeylerin genel bir donukluğa yol açmasından mıdır bilemeyeceğim, bu ülkede yaygın, adlandırılması zor bir anormallik tipi vardır. insanlar sadece kötü yaşamaz, -kötü binalar, kötü yollar, kötü şehirler yapmaz, kötü müzikler dinlemez, her şeyin en kötüsüyle yetinmez, vs- kötü yaşamayı bağrına da basar, iyi şeyleri de kötüleştirir. çok sağlam sinirlere sahip olunmalıdır dayanabilmek için. ben 30 senedir anlamaya çalışıyorum, yetmiyor, aklım kifayetsiz kalıyor. nasıl bir toplumdur ki bu kadar kollektif bir kültüre sahip olup, dünyada yalnız başınaymışçasına yaşayacak bencillikte insanlarla dolu olur. aynı anda nasıl bu kadar açgözlü, doymak bilmez olup, bu kadar muhafazakar geçinir? nasıl bir toplumdur ki bir belgeselde, bir fotoğraf karesinde, yanından gelip geçtiğin bir sokakta görecek olsan kendi halinde, iyi, saf insanlar olduğuna peşinen karar vereceğin insanlar dünyanın en küçük hesaplarını yapar? başkasının özgürlüğünü ihlal edip, ihlal ettiği alandan çekilmesi istendiğinde homurdanır, hatta çirkinleşir? bütün bir ömrü bu kadar az bilerek, bu kadar az öğrenerek yaşamaya razı gelir?

arabasını geçişi engelleyecek şekilde park edip gider. kaygısızlığıyla, duyarsızlığıyla hasta eder.

kötü yaşar ve kötü yaşamaya mecbur bırakır. kocası ölmüş yaşlı, kalp hastası bir kadın, doktorun tavsiyesi olan sabah yürüyüşlerine çıkarken tereddüt yaşar, insanlar "bu dul kadın nereye gidiyor" derler diye çekinir, "oha artık!" mı dediniz? derler ama. küçücük hayatlarını sonsuz sıkıcılığından biraz olsun sıyıran tek şey başkalarını çekiştirmek, olmayan şeyler üretip, insanları gereksiz yere endişelendirmek, her allahın günü "günah" olan yeni bir şey icad etmektir.

kötü yaşamak zorunda olmadıklarında da kötü yaşar, hatta kötü yaşamak için şartları zorlarlar. dünyanın en güzel doğasına sahip yerlerinden birine gidersin, doğa, orman, gökyüzü başını döndürür. evlerin pencereleri buraya bakmaz ama. yemek yemek istersin, ormanlarla, çiçeklerle kaplı bir vadiye bakan bu cennet köşesinde, kapalı, havasız, içinde kokuşmuş ve kokuları birbirine karışmış bilumum şeyin olduğu küçücük yerler bulursun ancak. yanlış olmasın, pencere kenarı diye bir şey bile yoktur, dışarıya et dolabı konmuştur çünkü.

kötü yaşar ve kötü yaşlanırlar. apartmandaki komşun temizlik hastalığına tutulmuştur, her gün altı saat elektrik süpürgesiyle temizlik yapar. ya da dünyanın başka bir yerinde daha olup olmadığını çok merak ettiğim çöp toplama hastalığına tutulmuştur, evini çöple doldurur, böceklerle, farelerle yaşar.

negatif ruh halinden yorulursun bu ülkede. ve işin kötüsü oturup bunları yazdığında da rahatlamazsın.
  • seyir halinde iken arabasını sizin önünüze aniden kırıp ölümlü kazaya sebebiyet verebilecekken şahsımın içinde olduğu aracın ani hamleyle kurtulması ve şerefsiz sürücünün daha sonra arabasından inip size saldırması, getirin arabadan pompalıyı diye götünü yırtması ve neyse ki diğer araçtakilerin sağduyulu olması sayesinde olayın büyümemesi. allah muhafaza şu an kimbilir nerede yatıyordum be sözlük.
  • herkesin kendine müslüman olmaması.
  • televizyonu açtığınızda karşısınıza çıkan dizilerde elinde pompalılarla birbirini öldürmeye çalışan bir sürü karakter görmeniz.(bkz: gece gündüz)(bkz: adanalı) (bkz: kurtlar vadisi)sabırsız recep'in kulakları çınlasın.
  • ulke sınırları içerisinde makul gozuken sebeplerdir..
  • her seyin pahali ama insan hayatinin ucuz olmasi.
  • (bkz: ırkçılık)
hesabın var mı? giriş yap