• sunulan fırsatların yetersizliği ve yaşam kalitesinin düşüklüğü sebebiyle yapılan aktivitedir. ancak ülkemizi ileriye götürecek adımlar için birlikte çalışmazsak sonun da geri döneceğimiz ya da ben şuralıyım diyeceğimiz bir ülkemiz kalmayacak geride.
  • artık yazılımcılar için de kolay olmayandır. türkiye'den hollanda ve almanya'ya gelen yazılımcı başvuruları o kadar artmış ki adamlar görüşmeleri 5 aşamaya falan çıkarmış. yazılımcı kardeşler için başlarına gelecek muhtemel adımları aşağı bırakıyorum.

1. ik görüşmesi
    2. codility test ya da proje
    3. teknik görüşme (teknik soruların haricinde live kod da yazıyorsunuz ekranınızı paylaşıp, adamlar da sizi izliyor yazarken)
    4. takımla yüz yüze görüşme (önce takımla tanışıyorsunuz, bu aşamada bir developer gelip size zihni sinir algoritma soruları sorabiliyor, ekip sizi izlerken tahtada kod yazmanız beklenebiliyor.)
    5. department head görüşmesi + cto görüşmesi

ölmez de sağ kalırsanız teklif geliyor. yurt dışında şirketler teklif ediyormuş dediler inandık. tabi iot ya da big data yapıyorsanız muhtemelen 3 aşamada bitirirsiniz ama klasik web ya da mobile developer iseniz başınıza gelecekler bunlar. bu kadar emeği sadece tek şirket için veriyorsunuz, paralelde 3 - 4 şirket görüşmesi planlamayın sakın. ben böyle yıpratıcı süreç görmedim.
  • kanadaya yerlesenler, kanadaliyim diyor iste. hayat guzel ve ilginc. daha once is icin arastirdim kanadayi, bu nedenle yerlesme ve vatandaslik alma kriterlerini az biliyorum. heralde bugun turkiyeden ayrilmayi dusunsem, ilk tercihim kanada olurdu. uzak demeye gerek yok, direk iki noktadan ucus var. zaten direk ucus olan bu iki noktaya yakin yasama ihtimaliniz yuksek. tahminim gelismis ulkeler icinde, en kolay gocmen alan (bu kismi kesin degil) ve en kisa surede vatandaslik veren ulke (bu kismi kesin gibi)
  • şu günlerde suriyeliler için oldukça anlamlı bir eylem.
  • abd, kanada, avustralya gibi göçmenlerin kurduğu ülkelere gidip buraların vatandaşı olanlar kendilerini gayet de normal bir şekilde "amerikalı", "kanadalı" veya "avustralyalı" olarak tanımlayabilirler.

yalnız avrupa ülkeleri için aynısı geçerli değil. istersen almanya'da doğup büyü ve sonrasında 7 sülalene alman pasaportu al, sarı saçlı mavi gözlü bir hans veya helga değilsen seni yine "alman" diye tanımlamazlar mesela.
  • kanada zaten her yil 300 bin civari gocmen aliyor. yukarida "3 yilda 1 milyon gocmen alacaklar" denmis ya, o haber degeri tasimiyor. o zaten her sene olan sey.

her sene kanada'ya 300 bin kisi goc eder, 1-2 sene sonra yarisi geri doner ve bu dongu boyle devam eder.
  • ekonomiye yön bedenlerin istihdam sağlayanların birçoğunun ülkeden ya iş olarak yada beyin olarak göçmesi/kaçması sonucunda bizlere kalan tek mantıklı seçimdir. kalırsak daha beter olacaz galiba
  • düşünüp düşünüp vazgeçtiğim şey. en sonunda oldu evet kaygılı gidiş ama huzurlu.
  • gidenler buyursunlar şu başlığa; (bkz: tr'den gideceklere yardımcı olabilecek yazarlar)
hesabın var mı? giriş yap