şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: köy enstitüleri)

  anladığım kadarıyla kapatılması ile birlikte türkiye'nin bir japonya, almanya olması engellenmiş. sıfırdan zirveye uzanan hikayeler olur ya. galiba bu şey ülkeler içinde geçerli. zira cehalet yazgı değildir. çalışan her millet başarır. tarih de bunun örnekleri ile doludur. şu an gerçekten üzgünüm. çok büyük bir fırsatı kendi elimizle yok etmişiz. kültür, sanat, musiki ve edebiyatla anadolu insanını işleyebilir, genlerinde yatan cevheri ortaya çıkarabilirmişiz. tarımı bilen ve doğa ile konuşabilen sevgili, saygılı, çalışkan, örnek bir millet olabilirdik. köy enstitülerini kapatmak meğer vatan hainliği imiş. bugün bulunduğumuz konum itibari ile memleketi ve insanını rehabilite edebileceğimize inanmıyorum.

  sevgili cem seymen'in 7 mart'da yayınlanan para dedektifi programı. izleyin izlettirin.
 • saygı eğitim ve disiplin
 • marx, hegel, kant, gerekli
  cübbeli, fethullah, hatipoğlu gerekli değil.

  debe editi: kisa bir sure once yazarligim onaylanmis olmasina ragmen, bu kisa surede bir kac defa debe'ye girebildigim icin hepinize tesekkurler.
  yeni tema hakkinda bir kac kelam etmek isterim bu vesile ile, sozluk ortaminin yazarlarin kendini arasinda da haberlesebilmesi icin mesajlasmak icin cok onemlidir.
  ve malasef mesajiniz var bildirimi eksik, eskiden budurum yesil renk ile kolayca gorulebiliyordu.
  uzun zamandir mesajlarima bakmiyordum ve hic bir bildirimde olmadigi icin dun bakma ihtiyaci hisettim, yazarlardan mesajlar almisim ve ben bunlara gec cevap verebildim.
  bugun sabahta bir kac mesaj almisim yine bildirim yok.
  boyle birsey sozluk formatina uymaz, insanlar en azindan birbirleri ile kolayca mesajlasabilmeli ve bunu farkedebilmeli.
  ben bu yaziyi yazarken acaba ucurulmuyum diye bir an dusundum ve bu durum ise sozlugun "ozgur" ortaminin ne kadar yara aldigini gosterir.
  en ufak bir elestiride yazarlarin ucurulmasi ne kadar mantikli?
  burada bir kac tecrubemi aktarmak isterim.
  - inci sozluk zamaninda reklam aldi bir iddaa sirketinden (nesine.com) olabilir, yazarlarin isyani ile inci sozluk uzun zaman yada benim bildigim kadari ile reklam almadi, yonetim yazarlara uydu.
  - eksi sozluk yonetimi ise yazarlarin itirazlarini dinlemeden karsi ataga gecti.
  -28 subat gecesi, tema ile ilgili elestirel bir basligim silindi, ve bunu rezalet diye adlandirdigim diger bir basliksa cok tiklananlarda idi sabah o yazi da ucmustu.
  - bu ornekler gosteriyor ki yonetim olaylari bastirmak ve susturmak icin cebri yontem olarak secmistir.
  - sozlugu sozluk yapan ortami idi, bu ortam kaybolunca bu arada cok para kazanabilirsiniz ama uzun vadede insanlar soguyacaktir.
  simdi ben bunun icin ucurulabilir miyim? hem evet hem hayir, cunki ortada sistem kalmadi.
  debe icin yeniden tesekkurler..
 • okumak, körü körüne inanmamak, başarılı insanlara çelme takmak yerine onlara destek olmak bunlar çoğaltılabilir tabiki şimdilik aklıma gelen bunlar
 • is ahlaki ve disiplin.
 • almanlar icin din calismak , calismak ise din gibidir. bu yüzden islerinde dürüstlük, disiplin ve efor hat safhadadir.

  biz ise ab ile kayserili pazarlığı yaptık diye gurur duyariz.

  (bkz: ab ile kayserili pazarlığı yaptık)
 • insanların, birey olduklarının bilincine varması lazım.

  kendilerinin devlet için yaşadığını değil, devletin onlar için var olduğunu bilmeleri, farkında olmaları lazım.

  hayvan gibi bir yığın reform yapılması lazım.
  (özellikle eğitim alanında/ bu konuda naçizane fikrim 10 yıldır hala kafan karışıksa devlet olarak, hala kimseyi tatmin edemediysen, başarıya ulaşamadıysan, git başarılı bir ülkenin eğitim sistemini kopyala gel türkiyeye yapıştır bu kadar mı zor?)

  devletin katı kurallar koyup bunların takipçisi olması lazım.(bu en önemlilerinden takipçi olunması çok çok önemli)
  özellikle doğu anadolu, güneydoğu anadolu ve diğer bölgelerin kırsallarına özel ilgi gerekiyor. buralarla devletin ciddi ilgilenmesi gerekiyor eğitim ve birey olma bilinciyle ilgili.

  ve en son olarak ekonomik düzelme ama toplumun her kesimi için.

  yukarıda saydıklarımın hiçbiri ekonomik düzelme olmazsa olamayacak şeyler.

  asgari ücretle devletten hiçbir yardım almadan 5 kişiyi geçindirmek zorunda olan insanda her şeyin başı olan birey bilinci oluşturamazsın. imkansız.
 • biraz klişe olacak ama neyse o olması gerekir . almanya , ingiltere, fransa ... biz buradan pompalanan kültüre uyum sağlamaya çalışıyoruz . bizim kültürümüzü avrupa ile harmanlamaya çalışıyoruz . üstelik hepimiz bunun farkındayız yani birileri bunu bize zorla yaptırmıyor . diğer taraftan muhafazakar olmaya çalışıyoruz fakat bu batının değil doğunun fikirlerini kapsıyor. siyaseti, kültürü , bilimi batıdan yoğuruyoruz ama burada kendi fırınımızda pişirmeye çalışıyoruz . belki biz olsak batı kadar özgürlükçü bir ortam yaratamayız ama madem güç istiyoruz herşeye sıfırdan başlamamız gerekse bile içimizdeki neyse o olmalıyız . bu batıyı görmemek , onu tanımamak değildir aksine onun bulunduğu seviyeye ulaşma çabasıdır ama bu bizim yolumuzla olmalı . hani derler ya başkasının kaşığıyla yoğurt yenmez diye , işte yapmamız gereken tam olarak budur .

  siz ne kadar çağdaş insanlar olduğunuzu düşünsenizde bu bize ait bir akıl değil . söylediklerim osmanlıya geri dönelim sevdası da değil . bırakalım o zamanın kültürü o zamanda kalsın . ben sadece neysek o olalım diyorum . biz cumhuriyetin ürünü olan bir toplumuz , yani elimizde çok sağlam bir temel var . yapmamız gereken ona karşı verilen savaşa savunma yapmaktır . her ne kadar demokrasiyi çalmış olsakta şu 90 yılda onu elimizde tutmayı başardık . şu saatten sonrada o artık bizimdir . ha eğer geri dönülemeyecek kadar yozlaşmışsak tartışmamın bir anlamı da kalmamış demektir.
 • iklim.

  türkiye kadar sicak bir ülke de gelisebilir tabiiki.
  ama asla almanya kadar degil.

  eger sorun genlerde olsaydi mesut özil almanya'nin en iyi futbolcusu olamazdi.
  mesut'un babasi almanya'ya göcmeyip zonguldak'ta kalsaymis mesut su an barcelona'nin transfer listesinde degildi, madende kömür cikartiyordu.