• cahilsiniz, çünkü araştırmıyorsunuz.
    ya da adisiniz, çünkü doğrusunu bildiğiniz halde işinize yaraması doğru bir bilgiyi yanlış sonuç için manipüle ediyorsunuz.

türkiye'nin buğday üretimi, tüketiminden çok daha fazla. ve türkiye dünyadaki un ihracatının 4'te 1'ini yapıyor. ve daha fazla un ihrac edebilmek için doğal olarak ürettiğinin üstüne unun hammaddesi buğday alıyor, bu buğdayda özellikle türkiye'de yetişmeyen daha özel türler.

http://www.dunya.com/…ose-yazisi/un-ihracati/340217

yani umarım çok daha fazlasını ithal edecek, çok daha fazlasını da ihrac edecek şekilde üretim daha da arttırılır bu kalemde.

tekrar ediyorum cahilsiniz ya da adi.
  • türkiye'nin toprak mahsülleri ofisi üzerinden ab menşeli 90 bin ton ekmeklik buğday için ihale açması olayı.

sanırım milli tarım projesi dedikleri bu. valla etkisini hemen gördük. dolar ve euro artışı ile karnımız iyice doyar artık. allah razı olsun..

kaynak

(bkz: milli tarım projesi/@dr krasny)
  • haber yapan yarım yamalak yazınca, yorumların şaştığı ithal işlemidir.

türkiyenin buğdayı var.. tüketimden fazla.
    ama unluk makarnalık vs kalitede buğday yok..

kaynayan tencereye attığınız 85 kuruşluk makarnanız anında lapaya dönüyor ya.. ee! hani italyan- cavır makarnaları gibi görünmüyor, ne tadı ve tuzu var ya.. kalitesiz yerli buğdaydan o.

epeyce bir un ve makarna ihrac ediyoruz, rusyanın ucuz ve kaliteli buğdayı sayesinde..
    başka ülkede de daha ucuz ve kaliteli buğday yok.. hep pahalı.. kar marjı bırakmıyor.

şinci... rus buğdayı gelmeyince un ve makarna ihracaatçıları topu diker, iflas eder. sanırım yıllık iki milyar dolar kadar ihracaat gelirinden oluruz.
    olsun ama.. rusyayı çok fena cezalandırdık ya.. ona bak sen.
    faturayı ihracaatçımız ödemiş, karıştırma orasını, bak kurcalama fena yaparım..
  • ekmeği dolarla euroyla mı alıyoruz? sorusuna jet hızıyla cevap verilmiş devlet hamlesidir. eskiden köylü milletin efendisiydi. şimdi ise yaptığı işten genel olarak kar edemeyen bir birey haline dönüştürüldü.
    (bkz: ununu da al git buradan)
  • bu gün ntv şöyle bir haber yapıyordu;

avrupa birliğine üye olmuş olsak avrupa birliğinin 3. en fazla tahılını üreten devlet olacaktık...

şimdi ben anlamadım; madem bu kadar tahıl üretiyoruz da ne bok yemeye buğday alıyoruz?

ağzımıza sıçtın akp ağzımıza sıçtın...
  • yurtdışından o buğdaylar akp nin yapmış olduğu duble yollar ile ülkemize gelecektir. o yollar olmasaydı şimdi bütün ülke ekmeksiz kalacaktı.

ayrıca başkanlık geldiğinde artık kendi buğdayımızı kendimiz yetiştiriyor olacağız.
  • "1900 lü yılların başında amerikadan da avrupadan da istanbul a buğday ithal etmek %75 daha ucuza mal oluyordu." korkut boratav türkiye iktisadi tarihi. yani 16 senelik akp iktidarında 100 sene geriye gitmişiz çoğu önemli noktada.
  • şu anki iktidarın, ülkeye en büyük ve geri dönüşü zor olan zararı verdiği ve ülke geleceği ilgili canımı en çok sıkan konulardan biridir.

'' köylü milletin efendisidir'' diyen bir kurucu liderden, geldiğimiz nokta çok üzücü...
    bugün israil düşmanı olup yere coca cola döken yurdum insanı bu son 15 senede çiftçimizin, menşei israil'e ait kısır tohuma muhtaç kaldığını bilmiyorlar.

ülke coğrafyasının tamamının yetişimine müsait olduğu ve en kolay hasat edilen tarım ürünü olan buğdayın ithal edilmesi ülke tarımının bittiği ve topraklarımızın çoğu ülkeden elverişli topraklara sahip olmamıza rağmen, o çoğu ülkelere bağımlı olduğumuzu gösterir.

ben bunların hepsinin bir projeye bağlı olduğunu düşünüyorum. ülkesini seven insan buna müsaade etmez. etmemeli...
  • 2015-16 döneminde buğdayda üretim 22 milyon 600 bin ton oldu, bunun yanında 4 milyon 109 bin 527 tonluk buğday ithalatı gerçekleşti. buğday ithalatının en çok gerçekleştirildiği ülke ise %59,9 oranla rusya oldu.

http://dogrulukpayi.com/…ri-ne-kadar-ithal-ediliyor
  • konya tahıl ambarımız değil miydi bizim ya noldu amanın bir gece de cahil mi kalındı yoksa diye tepkiler verebileceğimiz anlamsız bir durum haa bu arada kriz yine teğet geçti bizi..
hesabın var mı? giriş yap