şükela:  tümü | bugün
 • ekonomi bilmemekten kaynaklanan durum. türkiye karma ekonomisi ile yönetilen, hantal bürokrasinin her yere egemen olduğu, devletin tutup havayolu şirketi işlettiği, rüşvetin ve kadrolaşmanın her sahaya hakim olduğu ahbap çavuş ekonomisi ile idare edilmektedir.

  o yüzden de devasa bir memur yüküne, astronomik vergilere, fahiş bir enflasyona ve berbat bir ekonomiye sahiptir.

  gençlerin amacı kendi şirketini kurup yasal yoldan zengin olmak değil de memur olmaktır mesela.
 • türkiye cumhuriyeti anayasasında türkiye’nin bir (bkz: sosyal devlet) olduğunu belirten bir madde vardır.bu sosyal devlet anlayışı türklerde orta asya’dan beri mevcuttur.
  gel gelelim bu gün bu ülke bunu layıkıyla yerine getiriyor mu ? kesinlikle hayır.bu başlığın açılması bile getirmediğinin ispatı sayılabilir. sosyal devlet anlayışına göre devlet halkın refahını için bazı teşebbüslerde bulunabilir (thy,tcdd , ptt,hastaneler vb.) bu teşebbüslere bakarak sosyal devlet diyebiliriz ,ama devlet hastanesinde
  pirim borcun varsa ,muayene olman için paraya ihtiyacın vardır.ölme aşamasında olursan ancak acilde sana bakılır. buradan bakınca kapitalist diyebiliriz.
  peki türkiye kapitalist bir ülke mi?
  türkiye ,batı’dan görüp aldığı hemen hemen her şey gibi bunu da eline yüzüne bulaştırmıştır. şirketlere bakıyorsun bir çok şirket referansı sağlam adamları işe alıyor.kapitalistler öyle mi ?
  iş mevzusunda babasını bile tanımazlar. işi işinde iyi olana verir.
  devlet olarak baktığında da kapitalizmin odağı (bkz: nato) ya üye bir devlettir. buradan bakınca kapitalist diyebiliriz .
  kapitalist ülkeler misalen amerika sömürmek için bazı ülkeleri işgal edip sömürmüştür.gelgelelim türkiye burada sadece amerika’nın sömürü yaptığı ülkelerde rahat etmesini sağlamıştır.burada bakınca da sınıflandırma yapmak baya güç oluyor.(bkz: kore savaşı),(bkz: afganistan savaşı)